Vergi ve Güncel Haber Portalı

Son Dakika 2017 Engellilik İndirim Tutarları Açıklandı

27.12.2016
22
Son Dakika 2017 Engellilik İndirim Tutarları Açıklandı

2017 engellilik indirimi açıklandı.2017 engellilik indirimi tutarları açıklandı.  Engelli vatandaşlarımız için zor olan yaşam koşullarını hafifletmek için devlet olarak bir takım yardımlar yapılmaktadır.Zaten anayasada da bu hak açıkça belirtilmiştir.Anayasanın 61’inci maddesi ile, Devletin engellilerin korunması ve toplum hayatına intibaklarını sağlanması için gerekli olan tüm tedbirleri alacağı ve bu amaçlarla gerekli kurum ve kuruluşlar ile ihtiyaç olan tesislerin kuracağı veya kurulmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır. Engelli vatandaşların, içinde bulunduğu zorlukların giderilmesine katkıda bulunmak ve engelliler ile engelli olmayanlar arasındaki eşitsizliği bir nebze olsun gidermek amacıyla vergi kanunlarında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.İşte buna dayanarak  Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre engellilik indirim tutarları değişti. Peki yeni tutarlar ne oldu?Yazımızda bulabilirsiniz.

Engellilik İndiriminden Yararlanacak Olanlar Kimlerdir?

2017 engellilik indirimi tutarları açıklandı Engellilik indiriminden sayacağımız kişiler yararlanabilir.

ilk olarak, İşçi, memur ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler indirimden yararlanabilirler.

İkinci olarak serbest meslek erbabı dediğimiz doktor,mühendis,avukat gibi ünvana sahip kişiler indirimden yararlanabilirler.

Son olarak ise basit usule göre kazanç sağlayan kişiler indirimden yararlanabilirler.

Engellilik İndiriminden Yararlanmak İsteyenler Nereye Başvurmalı?

2017 engellilik indirimi tutarları açıklandı Yukarıda saydığımız engellilik indiriminden yararlanacak kişilerin Bağlı bulunduğu vergi dairesine dilekçe ve gerekli evraklarla başvurmaları gerekmektedir. Yani,İşçi ve memurlar işverenlerinin bağlı bulunduğu vergi dairelerine başvuracaklardır. Serbest meslek erbabı ve basit usul yönünden vergilendirilenler ise kendilerinin bağlı bulundukları vergi dairesine başvuru yapacaklardır.

2017 Engellilik İndirimi Tutarı Ne Kadar Oldu?

Resmi Gazetede yayınlanan tebliğin 31 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan 2017 engellilik indirimi tutarları şöyledir;

– Birinci derece engelliler için 900 TL,

– İkinci derece engelliler için 470 TL,

– Üçüncü derece engelliler için 210 TL’dir.

Bu oranlar 2016 yılında şöyleydi:

– Birinci derece engelliler için 900 TL,

– İkinci derece engelliler için 460 TL,

– Üçüncü derece engelliler için 210 TL.

2017 yılı engellilik indirimine başvurmak isteyen kişilerin başvuruda hangi evrakları götüreceğiyle ilgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Vergi dairelerinde nakit yetine  kredi kartıyla ödeme yazımıza ulaşmak için tıklayınız

Emekliye promosyonda son dakika haberlerinin yer aldığı yazımıza ulaşmak için tıklayınız

Trafik cezaların nasıl ödeneceği , nasıl sorgulanacağı ve nereye ödeneceğiyle  ilgili resimli anlatımlı yazımıza tıklayabilirsiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.