Vergi ve Güncel Haber Portalı

Son Dakika 6736 Sayılı Kanunun İlk Taksit Ödeme yapamayanlara Müjde

Son Dakika 6736 Sayılı Kanunun İlk Taksit Ödeme yapamayanlara Müjde

6736 Sayılı Kanunun İlk Taksit süresini Ödeyemeyenler için Torba yasaya eklenen bir madde ile hak veriliyor.  İlk Ödemeler  Mayıs ayına erteleniyor Ayrıntılar Geliyor..

5- 3/8/2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna Geçici 1 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 2-

(1) Bu Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2017 yılı Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır.

(2) Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri,

11 inci maddenin onuncu ve onbirinci fıkralarına göre ödenecek taksitler hariç olmak üzere, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren dörder ay uzatılmıştır.

(3) Kanunun 10 uncu maddesinin ondokuzuncu fıkrası kapsamında başvuruda bulunarak mücbir sebep hâlini sonlandıran ancak, mücbir sebep İlanı nedeniyle verilmeyen beyanname ve bildirimleri fıkrada öngörülen sürede vermeyen mükellefler tarafından söz konusu beyanname ve bildirimlerin 30/4/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) verilmek ve tahakkuk eden vergilerin ilk taksiti birinci fıkrada, diğer taksitleri ise ikinci fıkrada belirtilen süre ve şekilde ödenmek şartıyla anılan fıkra hükümlerinden yararlanılır.

(4) Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçenekleri tercih edilerek yapılandırılan alacakların tamamının, birinci fıkrada belirtilen süre ve şekilde ödenmesi şartıyla Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendi hükmüne göre indirim yapılır ve katsayı uygulanmaz.

(5) Kanun kapsamında peşin ödeme seçeneğini tercih eden ancak yapılandırılan tutarları süresinde ödemeyerek Kanundan yararlanma hakkını kaybedenlerce, 30/4/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilgili idareye yazılı olarak başvuruda bulunularak taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi ve ilgili katsayı uygulanmak suretiyle yapılandırılan tutarın, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ödenmesi gereken taksitlerin birinci fıkrada, diğer taksitlerin ise ikinci fıkrada belirtilen süre ve şekilde ödenmesi şartıyla Kanun hükümlerinden yararlanılır.

(6) Kanunun 3 üncü maddesinin dokuzuncu fıkrası ile 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında

vadesinde ödenmesi öngörülen alacakların anılan fıkra hükümlerine göre ödenmemesi nedeniyle bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Kanun hükümlerini ihlal etmiş olan borçluların ihlale neden olan tutarları, birinci fıkrada belirtilen sürede ödemeleri ya da bu süre içerisinde veya bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yaptıkları başvurulara dayanılarak 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre çok zor durumda olduklarının tespit edilmesi halinde bu borçlular da Kanun hükümlerinden yararlandırılır.

(7) Kanunun 4 üncü maddesinin dokuzuncu fıkrası hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Kanun hükümlerini ihlal eden borçluların ihlale neden olan tutarları bu maddede belirtilen süre ve şekilde, ödeme süresi gelmemiş taksitleri ise Kanunda öngörülen şekilde tamamen ödemeleri halinde ilgili mevzuat uyarınca kesilmesi gereken vergi cezaları ve para cezalarının kesilmesinden ve tahakkuk edip etmediğine bakılmaksızın bu alacaklardan ve bunlara ilişkin fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilir.

(8) Bu madde hükümlerinden yararlanan borçlulardan, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu Kanun kapsamında yapılandırılan alacaklara karşılık cebren ya da rızaen tahsil edilen tutarlar, bu Kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin en eski vadeli olanından

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. gizem dedi ki:

  merhaba, bu değişikliklerin dayanağını öğrenebilir miyiz acaba? yani torba yasanın sayısı veya yayımlanma tarihi, hangi resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği gibi?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   yasa meclisten dün yapılan görüşmeler neticesinde geçti.Ancak henüz resmi gazetede yayınlanmadı.En kısa sürede resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe gireceğini düşünüyoruz.Bu tarihin Şubat ayı ortası olacağını düşünüyoruz.

 2. Ozlem pehlivan dedi ki:

  Merhaba kasım sonunda yatırdık ancak ocak 31 yerıne subatta odeyebılır mıyız. Yapılandırma bozulır mu?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   Dilerseniz konuyla ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

 3. Arda dedi ki:

  Merhaba,
  İlk taksidi ödedim, ikinci taksidi ne zaman ödeyeceğim için ilgili vergi dairesini aradım 31 OCAK dediler. Konu ne zaman netlik kazanır ? 31 Ocak’ta ödeyecek miyiz ikinci taksidi ?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu konuyla ilgili dilerseniz karşılaştırmalı ödeme süreleri yazımıza bakabilirsiniz.

   1. Arda dedi ki:

    İlginiz için teşekkürler ama emin olamadık maalesef, daire başka söylüyor, şimdi ödemezsek yapılandırma bozulur falan anlamadım gitti. Sizin yazınıza göre Mayıs’ta ödemem lazım.

    1. Emre ÇELİK dedi ki:

     arda bey,yazımıza güvenebilirsiniz.

     1. Arda dedi ki:

      Teşekkür ediyorum cevaplarınız ve samimi alakanız için, işiniz rast gitsin.

     2. Emre ÇELİK dedi ki:

      biz teşekkür ederiz

 4. resul dedi ki:

  Merhaba ben bagkur yapılandırma ilk taksit ödemedim buna gecerli olacakmı ve ne zaman ödemem gerekecek şuan ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   yasa henüz resmi gazetede yayınlanmadı ama meclsten çıkan haliyle ilk taksitiniz 31 mayıs 2017 gününe kadardır.

 5. Sözen dedi ki:

  Emre bey iyi günler kaçırdığım ilk taksidi yatırmak için resmi gazetede yayımlanmasını bekleyecek miyim yoksa mayısa kdr herhangi birgün yatırabilir miyim?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   resmi gazetede yayınlanmasını beklemeniz daha sağlıklı olur.Vergi daireleri de resmi gazetede yayınlanmadan işlem yapmayabilir.

 6. nurullah dedi ki:

  ilk taksidi ödeyemedik yeni torba yasa kanunu resmi gazetenden yayınlandı ama şu anda neden ödeme yapamıyoruz ne zaman vergi dairesine düşer

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz aldığımız bilgiye göre vergi dairesi internet ödeme altyapısını tamamlayamadığı bu hafta sonuna kadar çalışmaları tamamlayacağını öğrendik. haftaya tekrar deneyiniz

 7. Ali Mentes dedi ki:

  Bana 03.02.2017 tarihinde 5 yıl geriye dönük benim haberim olmadan trafikte minibüs karavan yazılı iken motorlu karavan yazmışlar ve bana vergi farkı çıktı bende 6736 S.K dan faydalanmak için dilekçe verdim bana faydalanamiyacagimi söylediler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   vergi ceza ihbarnamesi ile mi tebliğ ettiler

   1. umut dedi ki:

    Mrb ali by bn tirafik ceza ve taşıt vergi borcu mu yapilandirmistim ödeme yapamadim hiç bu süre zarfında yaipilandirma disinsa yeni borçlar ceza vs geldi dün itibari ile tekrar yapılandırma geliyor acaba bn bu kapsamda bütün borç larmi tekrar yapilandira bilirmiyim 11
    05 2017

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

     değerli okurumuz kesinlikle 31 mayıs tarihinde taksitlerinizi ödemeniz gerekiyor. yeni yapılandırmada yeni hak vermeyecekler

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.