Vergi ve Güncel Haber Portalı

Son Dakika.Bedelli Askerlik Mi Geliyor?

09.03.2017
41
Son Dakika.Bedelli Askerlik Mi Geliyor?

Son zamanların belki de en çok konuşulan konularından birisi bedelli askerlik çıkacak mı çıkmayacak mı? Bu konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’na bir çok kez soru soruldu.Genel olarak kesin bir dille bedelli askerlik çıkmayacağını söyleyen Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK,bezen de bu konuyla ilgili açık kapı bıraktığı da oldu.Vatandaşlar tarafından böyle bir talebin gelmesi de bakanlığı devamlı olarak açıklama yapmak zorunda bırakıyor. Peki bedelli askerlik çıkacak mı? bu konuyla ilgili son gelişmeler nedir? detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Gelecek Mi?

Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK,bedelli askerlik ve profesyonel ordu konusunda bazı açıklamalarda bulundu.IŞIK şunları söyledi:, “Kanunen tecil hakkı olanlara yapılıyor. Makul mazereti olmayanların askerlik ödevini yerine getirmesi gerekiyor. TSK adım adım profesyonel orduya geçiyor. Bundan 10 yıl önce subay ve astsubayın dışında uzman çavuşlar vardı, şimdi uzman erbaş ve usta er var. Bu süreçte TSK’nın yükümlü ere ihtiyacı var. Bunu mağduriyet olarak görmek doğru değil. Bu bir hak ve görevdir, yapılması gerekiyor. Şuana kadar 2 milyon 800 bin kişinin meşru sebeplerden dolayı askerliğini tecil ettirdiğini kamuoyu biliyor zannediyorum. Bakaya sayısı da 450 bin civarında bu durumdakilerin vatani görevlerini yerine getirmeleri önemli. Şuanda terörle mücadele sürüyor, bir taraftan Fırat Kalkanı Harekatı yapılıyor. Böyle bir durumda bedelli gündemimizde yok”.

Bedelli Askerlik En Son Ne Zaman Çıkmıştı?

Daha önce bazı yıllarda ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla dönem dönem  bedelli askerlik çıkmıştır. 2011 yılında uygulanan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün alan ve 30.000 TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayıldı. Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 31 Aralık 1987 ve önceki tarihlerde doğanların 18.000 TL karşılığında bedelli askerlikten faydalanabileceklerini belirtti. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra toplanan Bedelli Askerlik Komisyonu, bedelli askerlikten 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların yine 18.000 TL karşılığında yararlanabileceğini belirten bir karar aldı.

Bu açıklamalardan yola çıkarak bedelli askerliğin şu an için gündemde olmadığı anlaşıldı.Ancak gelecek günlerde vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda bu konunun tekrar gündeme geleceği kesin gibi görünüyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.