Vergi ve Güncel Haber Portalı

Son Dakika.Emekliye Ek İkramiye Resmi Gazetede Yayınlandı

27.01.2017
28
Son Dakika.Emekliye Ek İkramiye Resmi Gazetede Yayınlandı

Emekliye ek ikramiye resmi gazetede yayınlandı. SON DAKİKA.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6770 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, söz konusu kanunu yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Bu kanunda Emekliye Ek İkramiye De Bulunuyor.

 Başvurular Nereye Ne Kadar Sürede Yapılacak ?

Emekliye ek ikramiye resmi gazetede yayınlandı. Başvurular Yasa, Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten itibaren  bir yıl içinde olacağı için başvuru süresini kaçırmayın . Çünkü Daha sonra başvuru kabul edilmeyecek. Hakkınız olan ikramiye farkını alamayacaksınız.  Başvurular  İllerde bulunan  Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine  şahsen veya bu konuda verilmiş özel vekalet ile başvuru yapabileceklerdir.

Ödemeler Nasıl Yapılacak Ne Kadar Sürede Yapılacak ?

Emekliye ek ikramiye resmi gazetede yayınlandı.  Kanun yayınlandıktan  sonra, başvuru alınmaya başlanacak. Emeklilere, alacakları ek ikramiye tutarı 7.500 TL’yi  geçmiyorsa  hepsi tek kalemde  başvurduğu tarihi takip eden üç ay içinde hesaplarına yatacak. Alacağı  ikramiye miktarı 7.500 TL ‘den fazla olan emeklilere ise 7500 TL’si,  başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde kişinin hesabına aktarılacak. 7.500 TL’nin üstünde bulunan  kısmı  ise, 2018 yılının ilk ödemeyi aldığı aya denk gelen ay içinde kanunu faiziyle birlikte ödenecek.    Ödemeyle ilgili örnek verecek olursak 18 bin TL ikramiye farkı tarafınıza ödenmek için hesaplandı. Başvurunuzu şubat ayında yaptınız.  Size Sosyal Güvenlik Kurumu üç ay içinde ikramiye farkınızın 7.500 TL’sini  ödemek zorundadır.  7.500 TL ödemeyi SGK size nisan 2017 ayında yaptığını var sayarsak kalan 10.500 TL’sini ise Nisan 2018 ‘de faiziyle ödeyecek.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz…


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.