Vergi ve Güncel Haber Portalı

Son Dakika.Vergisini Zamanında Ödeyene İndirim Geliyor

Son Dakika.Vergisini Zamanında Ödeyene İndirim Geliyor

vergisini zamanında ödeyene indirim. Daha önceki yazılarımızda da vergisini zamanında ödeyenler konusuna  değinmiştik.  Binlerce mükellef vergisini zamanında ödemesine rağmen herhangi bir teşvikle karşılaşmadığından yakınıyordu.  Üstelik , borcunu ödemeyene af  gelince de ister  istemez dert yakınmalar devam ediyordu.Bu duruma hükümet yetkilileri daha önce bir çözüm bulacaklarını belirtmişlerdi.   Maliye Bakanı Naci AĞBAL, yaptığı son röportajda bu durumu yineledi ve vergisini zamanında ödeyene indirim yapılacağını belirtti.   Peki Naci AĞBAL‘ın konuşmalarında öne çıkanlar nelerdir?Yazımızda bulabilirsiniz.

Naci Ağbal Ne Dedi?

vergisini zamanında ödeyene indirim. Anadolu Ajansına konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Vergi mükellefi kazanıyor, gelip o kazandığının bir kısmını  bizimle paylaşıyor. Ama diğer taraftan ödeme gücü olan, bunu zamanında ödeyen  mükellef de diyor ki ‘Geçmişe dönük ödeme performansımız iyiyse, bize de bir  imkan sağlayın‘. Bunu da haklı bir talep olarak görüyoruz. Vergisinde süresinde  ödeyemeyen suçlu olmadığı gibi, vergisini süresinde ödeyen vatandaşa da böyle bir  kolaylığın sağlanması doğru bir talep.” ifadelerini kullandı.

Geçmişe Dönük Borcun Olmaması Gerekecek

vergisini zamanında ödeyene indirim. Bu düzenlemeden yararlanmak için geçmişe dönük borcun olmaması gerektiğine vurgu yapan AĞBAL “Yani belli bir süre 3 yıl olur 5 yıl olur, bizim  tercihimiz 3 yıl.  Geçmiş 3 yıl her beyannamesini süresinde vermiş, her beyannamesini süresinde  ödemiş. Bazen 3-5 bin lira  küçük rakamları arada bir kaçırırsınız, bunları  dikkate almamak lazım. Beyannamelerin düzenli olarak zamanında verilmiş olması,  ödemelerin düzenli olarak zamanında yapılmış olması bir ölçüt olacak. Bu  indirimden yararlanılacak dönem itibarıyla herhangi bir vergi borcu olmayacak.  Burada şuna da dikkat ediyoruz, bu indirimi vereceğimiz mükellefimiz sadece  vergisini zamanında ödeyen kişi olmasın aynı zamanda geçmişe yönelik vergisini de  eksik ödememiş olsun. Burada bizim  belirlediğimiz ölçütlerden biri geçmişte  herhangi bir şekilde mesela 3 yıllık süreçte geçmişe dönük herhangi bir şekilde  bir vergi  incelemesi sonunda bir  vergi tarh edilmemiş olması gerekiyor.” diye konuştu.

İndirim Oranı Belli Mi?

vergisini zamanında ödeyene indirim. Vergisini zamanında ödeyene uygulanacak indirim henüz netleşmedi.Ancak bu indirim oranının yüzde 5 civarında olacağı söyleniyor.Ayrıca her mükellef için farklı indirim oranları da gündemde.Bu durumda mükellef gruplara ayrılacak ve bu gruptaki mükellefler için farklı indirim oranı uygulanacak.

Öncelik KOBİ’de Olacak

vergisini zamanında ödeyene indirim. Bakanın konuşmasına dayanarak şu an için  çok büyük ölçekli kurumsal işletmeler ve  finans sektöründe yer alan işletmeler için bu düzenlemeye ihtiyaç yoktur.Bu düzenlemedeki asıl amaç, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler yani KOBİ’lerin bu düzenlemeden yararlanması.Eğer bu düzenleme de hayata geçerse esnaflarımız için teşvik edici bir durum olacaktır.

Sorularla Kira Geliri.Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart yazımız için tıklayınız.

Evleneceklere Müjde Beyaz EşyaLarda ve Mobilyalarda 30 Nisan’a Kadar Vergi İndirimi Ne Kadar Olacak ? yazımız için tıklayınız.

2017 Kira (GMSİ) Beyannamesi Kimler Vermesi Gerekiyor Nasıl verilir Ödeme Nasıl Yapılır ? yazımız için tıklayınız.

Kredi Notu Yükseltmek İçin 3 Hamle yazımız için tıklayınız.

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.