Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sorularla Sicil Affı.Sicil Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

18.01.2017
51
Sorularla Sicil Affı.Sicil Affı Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler. Uzun süren bekleyişten sonra Sicil affı yasası dün mecliste görüşüldükten sonra nihayet kabul edildi. Bundan önceki yazılarımızda sicil affı kara liste affıyla ilgili konulara sıkça değinmiştik.Yasanın tasarı hainden şimdiki haline kadar son dakika gelişmelerini devamlı sizlerle paylaştık.Yasa mecliste kabul edildi ancak henüz resmi gazetede yayınlanmadı.Yani yürürlüğe girmedi.Bu yazımızda merak edilen ve sıkça sorulara tekrar değinip sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz.

Kara Liste Nedir?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler .Kara liste banka ve kredi kuruluşlarına olan borcunu toplam 90 gün ödemeyen yani 3 taksit ödemeyenin isminin geçtiği listedir. Yani borcundan dolayı yasal takibe düşmüş kimseler kara listeye girerler. Kara listeye girenler kredi çekmede zorluk yaşarlar. Bir kere kara listeye girenler borcunu ödese bile listeden kolay kolay çıkamazlar.Sicil affıyla bu listeden çıkmak kolaylaşacak.

Sicil Affı Kara Liste Affı Kimleri Kapsayacak?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler .Tasarıdaki yararlanabilecek kişilerle mecliste görüşülen arasında değişiklik olmadı ve yararlanacak kişiler aynen kabul edildi. Buna göre,Düzenleme de esnaf -esnaf olmayan ayrımı yok. Ticari faaliyeti olsun veya olmasın. Esnaf olsun veya olmasın  vatandaşlarımız, şirketler, tüccarlar ve  esnaflarımız yararlanacaktır

Sicil Affından Sadece Esnaflar Mı Yararlanacak?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler.Sicil affından sadece esnaflar yararlanmayacak.Yani sadece esnaflara özgü bir af değil.Yukarıda bahsettiğimiz kişiler sicil  affından yararlanabilecek.

Hangi Borçlar Af Kapsamında Değerlendirilecek?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler.Bankalara olan borçlardan dolayı karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kara listede bulunan sicil kayıtları için yararlanabileceklerdir.Yani kişisel borçlar kapsamda yer almıyor.Ayrıca şirketlere olan borçlar da kapsamda yer almıyor.

Varlık Şirketine Devredilen Borçlar Kapsamda Yer Alacak Mı?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler.Varlık şirketleri BDDK bünyesinde faaliyet gösteren finansal kuruluşlardır.Bankalara olan borçların ödenmemesi durumunda bankalar bu borçlarını ihale karşılığı varlık şirketlerine devreder.Dolayısıyla bankaya olan borç artık varlık şirketine geçmiş olur.Bu durumda varlık şirketine yapılan ödeme af kapsamında değerlendirilecektir.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nedir?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler.Aslında en merak edilen konu da budur.Sicil affında yararlanmak için aslında 2 şart vardır:

1)Yasa resmi gazetede yayınlandıktan 6 ay içinde takibe düşmüş borçların tamamını ödemek.

2)Yasa resmi gazetede yayınlandıktan 6 ay içinde takibe düşmüş borçlarını ödeyemeyecek durumda olanlar için borcunu yapılandırmak  yani taksitlendirmek.

Bu şartları sağlayanlar aftan yararlanabilecek.

Sicil Affından Ne Zaman Yararlanılacak?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler.Sicil affı meclisten geçti.Yani kabul edildi.Ancak hüküm doğurması için bunun yasalaşması yani resmi gazetede yayınlanması gerekmektedir.Dolayısıyla kara liste affından yararlanmak için yasanın resmi gazetede yayınlanmasını bekleyeceğiz.Tahmini olarak ocak sonu veya şubat ayı içerisinde yürürlüğe gireceği düşüncesindeyiz.

Sicil Affıyla Kredi Notu Yükselecek Mi?

0-500: Yüksek riskli grup. Kredi alma ihtimali düşük  puan.
500-800: Orta Riskli Grup. Bankanın talebe riskle baktığı fakat teminat ya da kefil gösterme yoluyla talebin kabul edilebildiği puan.
800-1100: Az Riskli Grup. Kredi alması muhtemel olan az riskli kişilerin puanı.
1100-1400: İyi Grup. Kredi notu iyi olan, dilediğinde kredi kullanabilecek düzeyde olan puanı
1400-1900: Çok İyi Grup. Tüm bankalardan kredi kullanabilecek durumda olan ve cazip kredi koşulları sunulan kişilerin puanı

Bu puanlardan herhangi birine sahipseniz aftan yararlanma şartlarını yerine getirdiğiniz taktirde puanınız aşamalı olarak yükselecektir.Tabi yapılandırdığınız borcu düzenli ödemeniz gerekmektedir.

Kişiler Olan Borçtan Dolayı Sicil Affından Yararlanabilir Miyim?

Kişisel borçlardan dolayı bu yasadan yararlanılmaz.Ayrıca özel şirketlere olan borçtan dolayı da yararlanmak mümkün değildir.

Sicil Affından Sonra Kredi Vermek Bankaları İnisiyatifinde Mi Olacak?

sicil affı hakkında bilmeniz gerekenler. Maalesef kanun maddesinde bankaların riskli gördüğü kişiler veya kurumlara kredi vermeme durumu ortaya çıkabilir.Ancak biz bu durumun açığa kavuşturulacağı düşüncesindeyiz.Yetkililerle bankaların görüşmeleri neticesinde vatandaşlara olumlu olarak yansıyacağını düşünüyoruz.

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 179 YORUM
 1. Halil dedi ki:

  Hocam bende bankaya sordum aksamali odemelerden dolayi kkb ye dusmusum bu afdan yararlanabilir miyim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   yasa yürürlüğe girdiğinde banka yetkilileriyle konuşup bu yasadan yararlanacağınızı düşünüyoruz.

 2. Hkaya dedi ki:

  Iyi calismalar hocam ben krediden dolayi avukatlik oldum ve tahaddut imzaladim sikinti cekiyorum odemelerde acaba tekrardan yapilandira bilirmiyim bankaya gitsem

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz yasal düzenlemeye göre yeniden yapılandırabilirsiniz

 3. ahmet dedi ki:

  Hocam ben 1 ocak 2017 itibariyle avukatlik olan borcumu odedim adliyedende harci yatrdim tekrar kredi cekebilirmiyim nezamn cekerim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu yasayla kredi kullanabileceğinizi düşünüyoruz.

 4. Fatih dedi ki:

  İyi günler benim sorum şu kredi puanım 380 lerde su an borç yok sadece kredi kartında 2016 da bi gecikme gözüküyor ama aktif kullandığım bi kredi kartı su an onu da düzenli yatırıyorum aylardır ama bi kaç kez asgari üzeri borç yatırdım kredi çekebilir miyim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu yasa sadece takibe düşmüş banka borçlarını kapsamaktadır.

   1. Fatih dedi ki:

    Sonuç olarak çekebilir miyim puanın yükselmesini mi beklemem gerekiyor

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

     değerli okurumuz durumunuz uygunsa puan yükseltmeye gerek olmadan kredi kullanabileceğinizi düşünüyoruz

    2. Mehmet dedi ki:

     Ben bugun kendi avukatimla gorustum bankalarin bunu gerceklestirmesi olanaksiz sadece gundem degistirmek icin resmi gazetede yayinlansada bankalar yolunu bulur dedi ve boyle bir af gelsede bankalar avukatlardan ve icra dairelerinden dosyalari cekmeleri gerek ve avukatlarin alacagi ucret nolacak dedi bncede bu yasanin bizler gibi sahislari degil buyuk sirketleri kapsayacak sanirim ben umudumu kestim artik malasef arayan bankanin avukatlarida biz sicil affi tanimiyoruz ve oyle bir uygulama olmuyacak borcunuzu odeyiniz diye tehtit ediyorlar

     1. Ali Çetinkaya dedi ki:

      Değerli okurumuz yasa uygulama detayları belli olduktan sonra uygulanmaz ise BİMER VE CİMERE şikayette bulununuz

 5. Mustafa dedi ki:

  Hocam iyi.aksamlar.bankaya gittim puanım 746 3 sene önce avukatlık oldum bankayla ama bir bucuk yıl önce bütün borcumu ödedim.kredi kart basvurdum bankacı geçmişteki sorunlara takılıyor dedi.bu af cıktı bankalar zorlaştıryor..

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   Şu an için bankalar bu yasayı uygulamaya geçmedi. Uygulamadan sonra tekrar denemelisiniz

 6. Mustafa dedi ki:

  Hocam nezaman bankalar bu yasayı uygular

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Şubat ortası gibi herşey netleşmiş olur diye düşünüyoruz

 7. Egemen dedi ki:

  Bir sene önce avukatlık oldum ve borcumu ödedim bir bankaya yapilandirdiğım borcumu öpüyorum kredi kullana bilirmiyim yada yasadan yararlanmak için bu borcu tekrarmı yapılandırmam lazım kredi kullanabilmek için şimdiden teşekkürler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz genelde bu tür yapılandırmalar avantajlı olur ancak ödediğiniz daha avantajlı ise yapıalandırma yapmazsınız

   1. Egemen dedi ki:

    Peki şuan puanım 280 diyor bankalar bu duruma göre kredi kullana bilirmiyim

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

     Değerli okurumuz yasada belirli bir puan üste altı olayı yok durumunuz uygunsa yasa şartları tutuyorsa kredi kullanabileceğiniz kanısındayız

   2. Egemen dedi ki:

    Peki ben budurumda kredi kullana bilirmiyim bankaya gittiğimde kredi puanım 280 diyorlar kredi kullanma olasılığı varmı şimdiden teşekkürler

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

     Değerli okurumuz kredi kullanmada bu yasa sayesinde puana bakılmaksınız kredi kullandırılacak yasal düzenlemenin gayesi bu

     1. Baris dedi ki:

      Efendim herkes Bankaların yasa tanımadığını soyuluyor siz baska kim dogru kim yalan anlamadım??? Bankalar bu yasa ne zaman uygulama koyacak? Millet ne zaman basvuru yapacak vs…. ??

     2. Ali Çetinkaya dedi ki:

      Değerli okurumuz bizler yasa ve yetkili ağızlarından çıkan sözler üzerinden yorumlar yapıyoruz. Yasa uygulaması ile ilgili olarak Başbakanın gaziantep konuşması Bakan Tüfenkçinin uygulamayan bankaların cezalandırılacağı sözü ve önümüzde bir referandum olması nedeniyle yasanın uygulanacağı kanısındayım. Bankaların uygulama yapıp yapmayacağı ile ilgili şu anda yapılan yorumların erken olduğu düşüncesindeyim.

 8. Egemen dedi ki:

  Peki ben bu durumda kredi kullana bilirmiyim banka 280 puan var diyor ilginize tesekkurler

 9. Hakan dedi ki:

  benim dosyam su an bankalara kredi ve kredi kartindan dolayi avukkatta ve dolayisi ile icra ve maas haczim var bu yasadan yararlanmak icin nasil bir yol izlemeliyim .?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu yasadan yararlanmak için yetkili bankayla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

  2. Hakan dedi ki:

   Banka ile gorustum ilk cevap dosyaniz avukkatta oldugu icin kendisi ile gorusun biz mudehale edemiyoruz gibi bir cevap geldi bu bir sekilde avukata taahhut etmeye gidiyor gibi geldi bana ama bilemiyorum bu durumda avukat nedeyecek acaba sizce ne olabilir veyahutta ne yapilabilir ….

 10. SEZER dedi ki:

  Merhaba ben yasal takipe dustum ve borcumu aralik ayinda tamamini odedim suanda kredi puanim 543 bu aftan acaba bende yararlanabilirmiyim . Suanda hic borcum yok . Iyi gunler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bankalarla görüşmenizi tavsiye ederiz.Bu yasayla kredi çekebileceksiniz.

 11. Baris dedi ki:

  Bosuna ugrasmayın bu yasa icin bence devlet baskı yapmadıkca bu yasa uygulama olmayacak

 12. Rezzan dedi ki:

  Merhaba bankalara olan borcumu altı ay önce kapattım ancak bugün hiç beklemedigim bir banka avukatı beni arayarak borcum oldugunu söyledi yarın gidip bankayla konuşacagım borcum varsa şayet ki mümkün degil olması varsa hemen ödeyeceğim böyle bir durumda bu aftan yararlanıp sicilimin silinmesi için altı ay beklemek zorundamıyım yada borcu peşin kapatınca sicil affı kapsamında hemen kredi kullanabilirmiyim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   BORCU KAPATTIĞINIZDA SİCİL AFFINDAN YARARLANIP KREDİ KULLANABİLECEKSİNİZ.

  2. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz altı ay beklemenize gerek yok altı aylık süre yapılandırma için başvuru süresidir

 13. Erkan dedi ki:

  ARKADAŞLAR BENİMDE 6 DOSYA VARDI GERÇİ 4 ADETİ MAAŞ HACZİ YOLUYLA BİTTİ SON İKİ ADET YİNE MAAŞ HACZİ YOLUYLA KESİLİYOR AVUKATLIK BÜROSU ELAMANLARIYLA GÖRÜŞTÜM BANA 15000 20000 YAKIN FAİZ ÇIKARTTILAR 2012 YILINDAN BAŞLADI HACİZ YANİ 5 YIL OLDU VE ELEMANLAR BÖYLE BİR YAZI GELMEDİ DEDİ BİZE AMA SAĞOLSUN ALLAZ RAZI OLSUN DOYSA AVUKATIMA ULAŞTIM KENDİSİYLE GÖRÜŞTÜM TABİKİ YASADAN YARARLANIYORSUNUZ DEDİ VE FAİZİLERİMİ SİLDİ ANA PARA OLAN 8000 TL ANLAŞTIK 1000 TL OLARAK 8 AYDA ÖDEYECEGİM.KISACASI AVUKATIN İYİ OLMASI İNSANCIL OLMASI LAZIM ALLAH BÖYLE AVUKATLARI BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN.SAYGILAR

 14. özkan dedi ki:

  merhaba Hocam bankaya sicil affı ile görüştüm fakat bana verilen cevap aşağıdaki gibidir .

  Merhaba Özkan Bey, Sicil Affı ile ilgii bankamız genel müdürlüğünden yapılmış herhangi bir duyuru bulunmamakla birlikte bu konuyla ilgili bir karar çıktığında müşterilerimize SMS veya E-Posta aracılığıyla duyurusu yapılacaktır.

 15. Erdoğan dedi ki:

  Lütfen yardımcı oldunuz hocam benimde 2 senedir bankada yapilandirmam var düzenli ödüyorum suanda çok sıkıştığım kredi çekmek istiyorum bu yasa başladığı zaman benide etkiliyecekmi. Kredi cekebilecekmiyim..

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz ödeme gücünüz uygunsa kredi kullanabileceğiniz kanısındayız bilginiz olması için önceki yorumları da okumanızı tavsiye ederiz

 16. ömer dedi ki:

  ben tüm borclarımı kapattım avukatlık oldum ama şuan hiçbir bankaya borcum yok kredi veya kredi kartı kullanabilirmiyim bu yasa bizi kapsıyomu

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   yasa uygulamaya geçtiğinde yararlanabileceksiniz.

 17. Faruk Kaya dedi ki:

  Merhabalar
  Ben 3 4 yıl önce garanti kredi kartı yuzunden kara listeye girdim
  Ama vakıfbank bana kredi kartı verdi
  Sorum şu ben şuan 2 yıldır düzenli 2 bin tl nin üstünde maaş alıyorum garantiden
  Bankalar uygulamaya ne zaman geçer
  Ve ben artık kredi kullanabilirmiyim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz bir hafta daha bekleyin başta maaş bankanız olmaz ise kamu bankaları olarak şubeden kredi başvurusu yapın olumlu olacağı düşüncesindeyiz

 18. Sefa Sayın dedi ki:

  Merhabalar
  Benim teb bankasına 3300 tl borcum vardı avukatlıktı yani.avukatla anlaşıp bunun 2000lik kısmını ödedim ve geri kalan kısmınıda taksite böldüler.ilk ödeme ocak 21di ama biraz gecikti bu sıkıntı olurmu ? Ve ayrıyeten Sicil affındandan yararlanabilirm sanırım

 19. Ahmet dedi ki:

  Hocam ben 1ocak 2017 tarihinde adliye harci dahil tum borclarimi yatrdim.dun maas bnkam olan yapi kredi bankasina gittim bnden fake yazi istediler . red falan demediler .uc gun sonra gelin isleminize bakalim dediler onaylanirmi sizce.simdiden tsk edrm

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz ödeme gücünüz uygunsa kredi çıkabileceğini düşünüyoruz.

 20. Ali Gökhan aytar dedi ki:

  Merhabalar hocam benim bankaya şuan borcum yok ama kredi skorum 0 görünüyor ve hiçbir banka kredili ürün kullandırmıyor bu yasayla benim durumda olanlar kredili ürün kullanabilirlermi saygılar

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz yasanın asıl amacı mecliste ki gerekçesi sizin gibi sicil nedeniyle kredi kullanamayan kredi kartı alamayan vatandaşlarımız için kolaylık sağlanması için çıkarılmıştır. Yasa kapsamında olduğunuzu düşünüyoruz ancak şunu unutmayın kredi kullanabilmek için tek şart sicil değil ödeme gücü de önemlidir.

 21. Faruk dedi ki:

  Merhabalar
  Yasa çıktı tamam resmi gazetede yayımlandı buda tamam
  Peki bankalar niye sorduğumuz zaman henüz böyle bir bilgi yok diyip konuyu kestirip atıyolar
  Ne zaman insanlar bankalara başvuracak.Bankalar ne zaman uygulayacak.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz uygulama detayları kanaatimce haftaya netleşir haftaya kadar bekleyiniz başvuru yapınız.

 22. ahmet dedi ki:

  Hocam ben pzartesi maas bankam olan yapikrediye gittim fake yazi istediler 3 gun sonra gelin bakalim dediler bugun gittim mustrri temsilcisinin bna dedigi cumle;aaa senin borcun mayisda bitmis bizim banka boyle musterileri en az 2 yil sonra degerlendirmeye aliyo dedi ve red cvb i geldi.bu af milleti oyalamak icinmi ne icin ben anlamiyorumki bi yardimci olunda egerboyle bisey yoksa hic umutlanmiyalim.

 23. Faruk dedi ki:

  Merhbalar bugün maaş bankamla (garanti)görüştüm. Herhangi bi durum yok dedi.Ayrıca zaten af cıksada kredi çekemezsiniz dedi.Nedeni vakıfbanktaki kredi kartımmış.Ve ben sadece gecen ayın extresini geç odedim.Anlık bi problemdi.
  Dalga geciyolar yada sicil affı diye birşey yok.

 24. cengiz dedi ki:

  Hocam bugün yapikredi bankasindaki birisiyle gorusutum mart ayında yürürlüğe girecekmis. Bu konuda halen malumat gelmemiş.. ve. Bunu görene bildim.

  1. osman dedi ki:

   Cengiz hocam bende garantiyle gorustum avukatlik olan borclarda sadece pesin odemelerde sicil affindan faydalanabiliyormusuz pesin odeyecek olsam simdiye kadar oderdik zaten dedim bende bence bu sekildede kimse odemiyecektir bos yere heves ettik malasef

   1. cengiz dedi ki:

    Osman kardeş sadece mart ayını bekleyeceğiz .kkb nin sicllerinin silmesini bekliyecegiz.başka yol yok adamlar yokuşa sürüyor diyecem bankalarda malulat gelmemiş ..

    1. osman dedi ki:

     Valla hocam iyice bunalttilar gunluk 30 kere ariyorlar yararlanamiyorsunuz pesin odeyin diye

     1. cengiz dedi ki:

      Osman hocam Yok bankalara halen bilgi gelmedi.o nerden biliyor .boş ver onu .Bankalar bilirliginin yazısı var bende.adamlar 6 ay süre vermiş 27 temmuz 2017 ye kadar ödeyen veya yapilandiranlar bundan yararlanacak .sadece sabret.bimer e de yazı yazdık.Bende senin gibi bekliyorum .

     2. osman dedi ki:

      Cengiz hocam sabretmekten baskada caremiz yok zaten 🙂 pesin odeme gucumuz olmadigi icin cirpiniyoruz 5 bin tl nin altina 4 taksit yapabilirim tahut verirseniz diyorlar birde:))) valla yararlanamazsak zaten odemiyecem durumum yok pesin odemeye zaten ustumdede hic birsey yok ssk li bir isimde yok tahutte vermiyecem hacze gelsede alabilecekleri kayda deger birsey yok kendileri bilirler artik :))))

     3. cengiz dedi ki:

      Osman hocam .27 temmuz 2017 ya kadar süre verdi tbbirligi ödeyen veya yapilandiran.ama peşin ama taksit.Sen baskasinin lafına bakma.Mart ayını bekle.bende senin gibi bekliyorum.

 25. cengiz dedi ki:

  Herhangi bir gelişme varmi hocam

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz şu anda bir gelişme yok sadece şu aşamada sesiniz olmaya çalışıyoruz.

 26. satyre dedi ki:

  Merhaba,

  Benim hali hazırda yapılandırdığım ve 2 seneden fazla bir süredir düzenli olarak varlık yönetim şirketine ödediğim bir borcum var. yüklü bir borç olduğu için tek seferde kapatma şansım yok. bu kanun çıkmadan önce de ilgili mecrayla görüşüp sorduğumda mümkün olmadığını söylediler ama:

  Daha önce varlık yönetim şirketiyle anlaşmamızda belirlediğimiz taksit tutarı artık maalesef ağır geliyor. Bu kanunla veya bir yasal hakkım olarak, mevcut borcumu tekrar yapılandırıp taksit tutarlarını küçültmeye gitme hakkım var mıdır?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz maalsef varlık şirketleri soyguncudur ne kurtarırsak kardır zihniyetine bakarlar teklif ederseniz ve biraz da sert çıkarsanız kabul ederler kolay gelsin 🙂

   1. satyre dedi ki:

    teşekkürler.

 27. Pinar dedi ki:

  Iyi gunler benim iki tane bankadan icralik kredim vardi birini tamamen ödedim digerinide bir yıl önce yapilandirdim düzenli öduyorum bir yildir ben de şimdi sicil affindan yararlanabilirmiyim yoksa daha önce yapilandirdigim borcumun hepsini kapatmalimiyim bankalar bilgimiz yok diyor

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz yasayı okuduğumuz zaman kapsamındasınız ancak bankalar yasayı uygulamıyorlar

 28. arda dedi ki:

  merabalar ben 2010 kara listeye girdim .su an hiç bir kredi kartı yada bankalarla çalişmıyorum.kart başvurusu yaptıgımda red cevabı alıyorum.kara listeden cıkmış olmam gerekir ama hala daha görünuyorum.birde bankaların kendi listelerınden cıkmaya biliyormus

 29. Ahmet dedi ki:

  Hocam bugunku gazetede sicil affi hakkinda bankalara uyari diye yazi yazilmis sonuc be sizin bilginiz varmi.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu konu bizim de ele aldığımız , bankaların sicil affını uygulamadığıyla ve bankalara uyarı yazısının gittiğiyle ilgili bir konudur.Somut bir gelişme şu an için maalesef yoktur.

 30. ayten dedi ki:

  merhaba.ben devletin memuru olan bir şahsa yardım etmek üzere.bankada yaılandırılan borcu ödemek istiyorum.avukatla görüşecem bütcem el verirse.kapatıcam.40 bin toplam borcu oldugunu söylüyor .bu yapılandırılmış mebla üzerinden pzarlık yapabilirmiyiz..yeniden kredi çekip bana ödeme yapcagını söylüyor bu memur kardeşimiz.sicil affına ugrarmı.ne kadar sürer yeniden kredi çekmesi.teşekkür ederim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz sicil affı uygulamalarından gördüğümüz kadar tekrar kredi çekmesi en az altı ayı bulur pazarlık yapabileceğinizi düşünüyoruz

 31. Umut dedi ki:

  Merhabalar vergi borcumu yapılandırıp 2017 subat ayında komple ödedim.bankalardan kredi kartı cıkmıyordu bi arkadaş vasıtasıyla kredi kartı cıkardım 6 ay kredi kartı kullandım puganım 1218 di maaş subemden kredi başvurusu yaptım fakat red geldi iş bankasına gitigim zamanda eskiden bir takibim oldugunu söyledi sicil affı neden sicilimi temizledi bunun için ne yapmam lazım.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.