Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sporcu Vergileri Nasıl Hesaplanır? Ne Kadar Vergi Öder?

11.10.2020
1
Sporcu Vergileri Nasıl Hesaplanır? Ne Kadar Vergi Öder?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte sporcu vergileri nasıl hesaplanır, sporcular ne kadar vergi öder sorusuna yanıt verecek ve fikir edineceğiz. İnsanların da en çok merak ettikleri unsurlardan birisinin de aslında bu olduğunu net bir şekilde söylemek gerekiyor. Sporcular vergi veriyor mu? Netice itibari ile çok ciddi gelirler elde eden sporcular ve spor dalları söz konusu ve bunun bir standardı olmalı.

Türkiye, vergi uygulamaları konusunda son derece esnek ve katı bir ülke olduğundan dolayı ciddi manada araştırmalara yönelik hareket ediyor. Sporculara da ciddi manada vergi ödeten ülkelerden birisi diyebiliriz. Radamel Falcao’yu ele alın. Galatasaray’dan senelik 5 Milyon Euro gibi bir para kazanıyor ki bu da günümüz kuru ile yıllık 50 Milyon TL yapıyor. Birçok iş adamına göre yüksek bir gelir. Bunun bir de vergisel karşılığı olması gerekiyor, değil mi? Evet var.

Sporcu Vergileri Nasıl Hesaplanır?

Sporcu vergileri, gelir durumuna bağlı olarak ciddi manada farklılık arz eder. Dolayısı ile değerlendirme noktasında da tamamen buna bakılır ve devletin belirlediği standartlar söz konusudur. Sporcu gelirleri, rutin gelirlerden çok yüksek olabileceğinden dolayı ciddi manada yüksek imkanlar üzerinde de kendisini gösteriyor.

Sporcu vergisi hesaplamak için algoritma yine devlet nezdinde belirlenmiş bir şekilde sunuldu. Hal böyle olunca da alternatifler noktasında bilgi sahibi olmak önemli. Şimdi aşağıda hesap mantığını anlatmak istiyoruz.

Yeni sistemde durum (Sözleşmesi 1 Kasım 2019’dan sonra imzalandı)
Kulübün ödediği vergi: 1.500.000 TL
Sporcunun eline geçen tutar: 6.000.000 TL
Sporcu yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi verecek mi? Evet
Sporcunun gelir vergisi beyannamesi ile ödediği vergi: 1.451.070 TL
Sporcunun vergiler sonrası eline geçen tutar: 4.548.930 TL
Devletin bu işlemden dolayı kasasına giren para: 2.951.070 TL

Şimdi bu ne demek? Devlet, hem kulüpten hem de oyuncudan vergi alıyor demek. Kulüp, oyuncuya ödediği para için oyuncu da aldığı para için ayrı ayrı vergileri ödüyor ve dolayısı ile bu anlamda yüksek bir gelir vergisi durumu ortaya çıkıyor. Peki tablodaki bu yeni sistem nedir? Devlet, sporcu vergilerinde yeni bir düzenleme yaptı.

Yeni sporcu vergisi kanunu kapsamında yukarıdaki gibi bir hesap üzerinden vergi ödemek durumunda kalıyorsunuz. Peki eski sistemde durum nasıldı? Daha mı esnekti yoksa daha mı katıydı? Sporcular vergi ödemiyor sadece kulüplerden kesiliyordu ancak artık sporculardan da bu gelirlerine yönelik olarak vergi alınıyor. Sporcu vergisi stopaj oranları da bu yeni kanun değişikliği ile birlikte farklılık gösterdi. Oranlar aşağıdaki gibidir;

  • En üst ligde oynayan oyuncu için %20
  • Bir alt ligde oynayan sporcu için %15
  • Daha alt ligde oynayanlar için %5

Sporcular ne kadar vergi öder sorusunun net yanıtı tam olarak bu. Tabi ki sporcunun yer aldığı ligin durumu ve profesyonellik seviyesi de stopaj oranlarında etkili olarak kendisini gösteriyor. Pandemi süreci nedeni ile kulüplerin sporcular ile yeni sözleşme imzalaması, sporcuları tamamen bu yeni yasaya dahil ediyor. Daha önce imzalanan sözleşmelerde oyuncular vergi ödemiyordu. Ancak yenileme sonrasında bu yeni kanuna tabii olacaklar.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.