Vergi ve Güncel Haber Portalı

Ev Alırken Ceza Yemeyin Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

08.01.2017
31
Ev Alırken Ceza Yemeyin Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular. Tapu Harcı Nedir ? Tapu Harcının Ölçüsü Nedir? Tapu Harcını  Kim Öder ? Tapu Harcı Oranı Nedir ? Tapu Harcı Hangi Değer Üzerinden Alınır ? Tapu Harcı Nereye Ödenir ? Tapu harcı Eksik Ödenirse Ne Olur ?  İnşaat firmasından almış olduğun ev için firma eksik fatura düzenlerse ne yapmalıyım tapu harcını hangi değer üzerinden ödemeliyim? Emlakçılardan herhangi bir belge almam gerekiyor mu ? Gayrımenkul satarsam vergi ödermiyim ?  Tapu işlemlerimi için randevuyu nasıl alırım ? SMS Uyarı Sistemi Nedir ? gibi sorularınızın cevabı yazımızdadır.

Tapu Harcı Nedir Ölçüsü Nedir ?

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular.  Gayrimenkul alım­ satım işlemlerinde hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı alınan hizmet bedeline yani harca Tapu harcı denmektedir. Tapu Harçları 492 Sayılı 4 sayılı tarifeye göre alınır. Harç miktarları işlemlere göre oransal ve maktudur. Bu miktarlar her yıl yeniden değerleme oranlarına göre belirlenmektedir.

Tapu Harcını Kimler Öder ?

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular.

492 Sayılı Harçları Kanunun 58. maddesine  göre Tapu harçlarını :

 1.  Mülkiyet ve mülkiyetten gayrı ayni hakları iktisap edenler (İktisap eden kişiler birden fazla ise harçları hisseleri oranınca öderler),
 2. İpotek tesisinde ipoteği tesis edenler,
 3. Kadastro işlerinde adlarına tescil yapılanlar,
 4. Miras sebebiyle çıplak mülkiyetin mirasçı adına tescilinde, çıplak mülkiyet sahibi olanlar,
 5. Rücularda rücu eden taraf,
 6. Bunlar dışında kalan işlemlerde lehine işlem yapılmış olanlar.

tapu harçları öderler.

Gayrı menkul alımlarında tapu harçlarını Ticari teamüllere göre  alıcı öder. Ancak Kanuna göre gayrı menkul alım satımlarında  % 2 alıcı % 2 satıcı öder şeklindedir.  

Tapu Harcı  Hangi Bedel Üzerinden Alınır ?

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular. Tapu harcı yapılan iş ve işleme göre oransal veya maktu şeklindedir. Gayrimenkul alım ve satımlarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. “Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder.  Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir. Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecektir.  Ancak; gerçek devir bedelinin emlahk vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekecektir.

Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden yüzde iki’dir. Buna göre gayrimenkul alım satımlarında  tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek alım satım değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı yüzde 2 oranında hesaplanır ve ödenir.

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Tapu Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır 2017

Tapu Harcı Nereye Ödenir ?

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular. Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin  bağlı bulunduğu vergi dairesine ödenmesi gerekir.  Mevzuatta böyle olmasına rağmen  tapu harçları bankalardan tarafından tahsil edilir. Ayrıca  tapuda vezne kurulmuşsa tapu veznelerinden tahsil olunabilir. Ayrıca tapu müdürlüklerimizde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.

Tapu Harcı Hesaplama 2017

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Tapu Harcını Bilerek Bilmeyerek Eksik Öderseniz Ne Olur ?

Tapu Harcı İşlemleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular. Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen alım ve satım bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının (bir diğer ifadeyle harcın gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel gösterildiğinin) tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re’sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir. Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın % 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesilir.

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler 2017

Aldığım Evi Banka Kredisi İle Almışsam Tapuda Hangi Değeri Göstermem Gerekir?

Gayrimenkulünüzü  banka kredisiyle de alsanız, tapu harcınızı yine gerçek devir bedeli üzerinden ödemeniz gerekir. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekir.

İnşaat Firması Aldığınız Ev İçin Düşük Fatura  Keserse Ne Yapmalısınız ?

Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekir. İnşaat firmalarından  eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya  www.gib.gov.tr  adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.

Emlakçılar Tarafından Hangi Belge Düzenlenmesi Gerekir ?

Emlakçılara ödemiş olduğunuz komisyon tutarları için o kişilerden fatura almanız gerekmektedir.  Bu bedeller için komisyon faturası düzenlemeyen kişileri en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.

Gayrı menkul Satışlarında Vergi Ödemesi Var mı ?

Sahip olduğunuz gayrimenkulü aldığınız tarihten itibaren beş yıl içinde satmanız halinde elde ettiğiniz kazanç, ilgili yıl için belirlenen istisna haddinin üzerindeyse Gelir Vergisi Beyannamesi vermeniz gerekir.

Gayrı menkul Alım Satım İşleri Hangi Tapuda Yapılması Gerekir ?

Taşınmaz alım satım işleminizi taşınmazın bulunduğu ilçenin tapu müdürlüğünde, başka bir şehirde oturuyor iseniz size en yakın tapu müdürlüğüne giderek yapabilirsiniz. Tüm tapu müdürlükleri birbirleri adına işlem yapmaya yetkilidir.

Tapuda ki Randevu İşlemleri için Randevu Alma Nasıl Olur ve SMS Uyarı Sistemi Nedir ?

Tapu müdürlüklerinde yapacağınız işlemleri için Alo 181 Tapu ve Kadastro hattını arayarak veya (https://randevu.tkgm.gov.tr) adresinden online başvuru yaparak randevu alabilir, size gönderilecek kısa mesaj (SMS) doğrultusunda işleminizi belirlenen gün ve saatte yapabilirsiniz.

E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr) üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydettirerek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dâhilinde olan yada olmayan herhangi bir tasarrufi işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. erdoğan dedi ki:

  merhaba
  1,5 yıl once hisseli bir arsa aldım. 15 bin lira raiyiçi vardı ( gerçek alış veriş 170 bin lira ) ve bu oran üzerinden alım satım yaptık.

  sonra hisseli olduğu için şufa davası açıldı diğer hissedar tarafından ve mahkeme kararıyla
  15bin lira değerle arsa elimden çıktı, diger hissedara devredildi.

  tapu harcını düşük gösterdiğim için kalan tutarı yatırmak için ne yapmalıyım. ne kadar ödemem gerekir ?

  eğer bir şikayet olur da tespit edilirse cezam ne olur ?

  simdiden sağolun.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   155 bin tl fark bu tutarın % 2 oranında size % 2 oranında da satıcıya vergi çıkartılır çıkan vergi içinde dörtte biri oranıNDA CEZA KESİLİR. AYRICA gecikme zammı ödersiniz

 2. mustafa dedi ki:

  350 bin tl ye bir daire alırken kat irtifaki tapusunu almam bana asıl tapu yu alırken tapu harcında bir avantaj sağlar mı yoksa alsam da almasam da aynı harcımı öderim.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.