Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Cezasından kurtulma yollarından Uzlaşma (Tarhiyat Öncesi Uzlaşma)

11.12.2016
63
Vergi Cezasından kurtulma yollarından Uzlaşma (Tarhiyat Öncesi Uzlaşma)

Vatandaşlarımızın özellikle vergi mükelleflerinin, vergi ile ilgili olarak  en çok karşılaştıkları olay cezalardır.  Vergi ve buna ait cezalar nedeniyle insanlar vergi dairelerine karşı hep bir ön yargıyla bakmış ve cezalar nedeniyle korkmuşlardır. İlk olarak Vergi ve ceza gelince paniğe kapılmamamız gerekir. Çünkü ödemek isteyenler için uzlaşma yoluyla cezaların tamamı veya tamamına yakınından kurtulabilir. Vergilerdende indirim alabilirsiniz.

Tarhiyat Öncesi UzlaşmaUzlaşma Nedir ?

Uzlaşma, mükelleflerin adlarına yapılan tarhiyatı yargıya intikal ettirmeden önce, vergi idaresi ile tahakkuk edecek vergi ve ceza hususunda anlaşmak için başvurabilecekleri idari bir çözüm yoludur. Kamu alacağının kısa sürede tahsilini sağlayan uzlaşma yolu, aynı zamanda mükellefin yargı sürecinde katlanacağı maliyetleri ve bürokratik işlemleri de ortadan kaldırmaktadır. Özetle Bir vergi ve ceza kesildiğinde, şahıs ya da şirketin mahkemede dava açma yoluna gitmeden vergi dairesi ile pazarlık yapıp. Verginin ve cezanın belli bir bölümünü kaldırtarak ödeme işlemidir. 

Kaç Tür Uzlaşma Var ?

Türk vergi sisteminde uzlaşma, tarhiyat öncesi ve tarhiyat sonrası olmak üzere iki şekilde düzenlenmiştir. Mükellefler bunların yalnızca birinden faydalanabilirler.

1) Tarhiyat Öncesi Uzlaşma

a) Tarhiyat Öncesi Uzlaşmanın Konusu

Tarhiyat öncesi uzlaşma, nezdinde vergi incelenmesine başlanmış mükelleflerin adlarına tarhiyat yapılmadan önce kullanabileceği bir haktır. Tarhiyat öncesi uzlaşmanın kapsamına; vergi incelemeleri sonucunda bulunan matrah veya matrah farkları üzerine salınacak vergi, resim ve harçlar ile bunlara ilişkin olarak kesilecek vergi ziyaı cezası, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları girmektedir.

*Kaçakçılık suç ve cezalarından dolayı kesilecek ceza uzlaşma kapsamı dışındadır.

b)Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Talebi Nereye ve Nasıl Yapılmalıdır?

Kendisine inceleme sonucu ceza kesilen Mükellef veya vekili  Tüzel kişiler için ise kanuni temsilcileri tarafından başvurulur. Talep, vergi incelemesini yapan inceleme elemanlarına veya bu elemanların bağlı bulunduğu ekip veya grup başkanlığına yazılı olarak yapılmalıdır. İncelemeye başlamadan önce kesilecek cezalarla ilgili tarhiyat öncesi uzlaşma talebini yapabilirsiniz.

c) Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Süresi Ne Kadardır ?

Nezdinde inceleme yapılan mükellefler incelemenin başlangıcından inceleme ile ilgili son tutanağın düzenlenmesine kadar geçen süre içerisinde her zaman uzlaşma talebinde bulunabilirler. Uzlaşmaya davet yazısı gönderilmişse davet yazısının tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde başvurulması gerekir.

d) Uzlaşma Günü Nasıl Verilir ?

Mükellefin uzlaşma başvurusundan sonra, talebinin usulüne uygun ve süresi içinde yapıldığının tespit edilmesi üzerine Belirlenen uzlaşma gün ve saati, bir yazı ile uzlaşma gününden en az on beş gün önce mükellefe bildirilir. Mükellefin istemesi halinde on beş gün süre beklenilmeden yoklama yapılır.

e) Uzlaşmanın sonucuna göre Hangi İşlemler Yapılır ?

Eğer Uzlaşma gerçekleşmişse, yani anlaşma sağlanmışsa sonuç mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine gönderilir.  Mükellef vergi dairesinin tahakkuk işlemlerinden sonra  öder. Tarhiyat öncesi uzlaşmadan yararlanan mükellef, üzerinde uzlaşılan vergi ve ceza için cezalarda indirim hakkından yararlanamaz. dava açılamaz ve hiçbir merciye şikayette bulunulamaz.

Şayet Uzlaşma Gerçekleşmemişse, yani anlaşma sağlanamamışsa vergi inceleme raporu ve ekleriyle birlikte mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine gönderilir. Uzlaşılamayan vergi ve cezaya ilişkin olarak vergi dairesince yapılacak tarhiyata karşı, ihbarnamenin tebliğ tarihini takip eden 30 gün içerisinde yargı ve idari yollara (tarhiyat sonrası uzlaşma hariç) başvuru hakkı devam eder. Vergi/ceza ihbarnamesini alan mükellef;

 •  Tarhiyat sonrası uzlaşma talep edemez.
 • Tarhiyata karşı tebliğ tarihini takip eden 30 gün içerisinde vergi dairesine cezalarda indirim talebinde bulunabilir.

*Mükellef aynı anda hem dava açma hem de indirim hakkını kullanamaz.

VERGİYLE İLGİLİ TÜM KONULARLA İLGİLİ SORU SORMAK İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ.

UZLAŞMA REHBERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. emre dedi ki:

  selamlar, bizlere verdiğiniz karşılıksız hizmetler için teşekkür ederiz.

  2017 yılında vergi ziyaı, özel usulsüzlük vs gibi konularda kesilen vergi cezalarında tarhiyat öncesi ve sonrasında yapılan uzlaşmalarda ortalama olarak ceza ve vergi asıllarında yapılan indirim oranı nedir ?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz oran bulunmamaktadır. Ancak geleneksel olarak cezaları % 10 kadar indirebilirler

 2. emre dedi ki:

  Ali bey, bilgi için teşekkürler, geleneksel olarak ceza üzerinden %10 indirimmi yapılır, yoksa ceza tutarının %10’u mu talep edilir ?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   siz daha fazlasını isteyin 🙂 cezanın % 90’ını silerler kalanını ödersiniz

 3. murat dedi ki:

  selamlar

  tarhiyat öncesi uzlaşma için merak ettiğim bir şey var. hakkında inceleme olan mükellef bu incelemeden haberdar ediliyormu ? yani tarhiyat öncesi uzlaşma talep edebilmek için haberdar olunması gerekli, mükellefe haber vermeden incelemenin tamamlanması mümkünmüdür ?

  saygılar

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   haberdar ediliyor düen üskisi gibi değil neden incelendiğine kadar biliyor

 4. soner eren dedi ki:

  İYİ GÜNLER
  ,ilçe vergi dairesi sektörel denetime tabi tutulacagımızı bildiren yazı tebliğ ettiler ve bizden evraklarımızı istediler,evraklarımız incelendi ve bizden eksiklerimiz hakkında izahat istediler,bazılarını yaptık bazılarını yapamadık yapamadıklarımız gecmiş 3 yıl içinde 8000 tl yi aşan satışlar yapmışız bunları banka yoluyla tahsil etmemişiz.sonuç olarak ceza gelecegini anladık ve uzlaşma dilekcesi verdik ama dilekcemiz işleme konmadı gerekce ise. bunun vergi incelemesi olmadıgı denetim oldugu kendilerinin vergi incelemesi yapmaya yetkilrinin olmadıgı idi.ancak dilekceyle 3/1 oranında indirim saglayacaklarını uzlaşma talep edemeyecegimizi söylediler.bu konuda ki degerli görüşlerinizi almak istiyorum Teşekkürler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   anladığım kadarıyla hakkınızda vergi ziyaı cezası düzenlememiş özel usulsüzlük cezası kesilmiş. bu cezalar uzlaşma dışı ancak size şöyle bir haberim var vergi dairesi ile görüşünüz ceza düzenleme işini biraz geciktirsinler çünkü meclis pbk da görüşülmesine başlanacak olan kanunda özel usulsüzlük cezalarını bir ay içinde ödenirse indirim oranı üçte birden !/2 ye şeklinde değiştiriliyor

   1. soner eren dedi ki:

    cevabınız için teşekkürler Ali bey,tahmini ne kadar sürer bu kanunun cıkması,

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

     Mart Ortasını bulur şu anda meclis PBK da görüşmelerine başlandı

 5. soner eren dedi ki:

  Teşekkürler ali bey,araştırdım dogruymuş ayrıca özel usulsuzluk cezaları tarhiyat öncesi uzlaşmadan cıkartılacakmış

 6. kamil güneoğlu dedi ki:

  merhaba uzlaşma görüsmesinde sözlü olarak uzlaşma rakamı teklif edildi ancak akabinde bu telaffuz edilen rakam yazılı olarak teklif edilmedi, uzlasma esnasında yasanan ufak bi tartışmadan dolayı tarafıma indirim yapılmadı. bu duruma itiraz etme, yada tekrar uzlaşma talep etme sansım var mıdır? tesekkur ederim

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.