Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

TeknoKent ve TeknoPark Vergi Muafiyeti – Avantajları Neler?

TeknoKent ve TeknoPark Vergi Muafiyeti – Avantajları Neler?

Bugün ki makalemizde sizlere TeknoKent ve TeknoPark vergi muafiyeti, avantajları neler konusu ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Türkiye, özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde teknolojiye ciddi manada yatırım yapan bir ülke olmayı başardı. Silikon Vadisi benzeri teknolojik alanlar ve AR-GE gelişmeleri üzerine kurulan bu alanların çok büyük önem arz ettiğini de net şekilde söyleme şansına sahibiz. Türkiye’nin birçok yerinde kurulan bu alanlar, mükelleflerine birçok önemli imkanlar da sunuyor. Şimdi hemen sizleri bu alanlar ile alakalı olarak bilgilendireceğiz.

TeknoKent, TeknoPark Nedir?

TeknoKent (TeknoPark), devletin teknolojik anlamda ilerlemesi için AR-GE ve büyük projeler ile alakalı olarak gelişmelerin meydana gelmesi için kurulan yerleşkelerdir.

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ciddi anlamda sunulan bu yapılanmalar içerisinde yer alan şirketlere ciddi anlamda büyük imtiyazlar sağlanıyor. Bizde elimizden geldiğince sizleri maddeler ile alakalı olarak da bilgilendirme yoluna gideceğiz. Devlet, bu anlamda kurulan şirketlere çok ciddi anlamda büyük imtiyazlar ve olanaklar tanıyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu anlamda bilgilendireceğiz.

TeknoKent’te Hangi Şirketler Yer Alabilir?

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu adı altında yeni bir kanun hazırlandı. Artık devletin de teknolojik yatırımları desteklediğini daha önceki makalelerimizde de sizlere söylemiştik. Devlet, tabi ki bu yerleşim alanlarında yer alacak olan şirketler için belli başlı şartlar koymuştur. Peki nedir bu şartlar?

  • Kurulan şirketin teknoloji temelli olması gerekir.
  • Şirketin geleceğe yönelik olarak çeşitli projelerinin olması gerekir.
  • AR-GE ve İnovasyon konusunda bir altyapı kurmak ve buna yönelik olarak hizmet sunmak gerekir.
  • TeknoPark yönetimlerinin koyduğu kurallara tam uyumlu bir şirket yapılanması gerekir.
  • Bireysel başvurular dahi onaya alınabilir ve gerekli durumlarda başvurular değerlendirilebilir.

TeknoKent şirketi olmak günümüzde birçok önemli imtiyaz açısından önem arz eden bir konu olarak da kendisini gösteriyor. Şimdi sizlere bu anlamda devletin sunduğu imkanlar ile alakalı olarak da bilgiler sunacağız. Merak ettiğiniz soruları yorum alanlarımızdan da bizlere sorabilir ve bu anlamda bilgi sunabilirsiniz.

TeknoKent (TeknoPark) Şirket Avantajları Nelerdir?

Devlet, özellikle son dönemde tamamen yerli otomobil üretme konusunda ki girişimlere eğilmiş durumda. Ancak yine de şirket yükümlülükleri ile alakalı olarak da belirlenmiş belli başlı kanunlar söz konusudur. Bu kanunlara uymak sureti ile birçok önemli gelişme de kendisini net şekilde gösterir. Bu anlamda sunulan seçenekler aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  • AR-GE gelişmelerinde çalışan tüm personeller, bu anlamda gelir vergisi ve damga vergisinden muaf tutulur.
  • Yine teknolojik anlamda yaşanacak gelişmeler adına yapılacak eşya odaklı tüm ithalat ürünleri için gümrük vergisinden şirketler muaf tutulur.
  • AR-GE, yazılım sistemleri, mühendislik ve teknolojik alanda yapılan yatırımlara binaen elde edilen gelire yönelik olarak hesaplanacak vergi, kurumlar vergi istisnasına tabiidir. Dolayısı ile bu anlamda herhangi bir şekilde gelir vergisi ödemez, çok ciddi gelir durumuna göre ise bunun için indirimlerden de faydalanırsınız.
  • TeknoPark şirketlerinin tamamı, geliştirmiş oldukları yazılımlar için elde ettikleri gelire binaen kurumlar vergisi kapsamında istisnaya tabii ise KDV’den de muaf olarak hesaplanır ve bu vergiyi ödemek zorunda değilsiniz.

Kısacası bu ortamlarda ciddi imtiyazlar şirketlere net şekilde sunuluyor. Hal böyle olunca da ortaya mükemmel seçenekler çıkıyor demek de yanlış olmaz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde burada ki şirketlere bizzat Cumhurbaşkanı tarafından ciddi manada emirler gelecek. Artık devlet projeleri için de birçok teknoloji şirketi hizmet sunma yoluna da gidecek.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.