Vergi ve Güncel Haber Portalı

Ticari Araçlarda ÖTV. Ticari Araç Alımında ÖTV Kalkıyor. Şartları Neler?

Ticari Araçlarda ÖTV. Ticari Araç Alımında ÖTV Kalkıyor. Şartları Neler?

Ticari Araçlarda ÖTV.Özel tüketim vergisi ne zaman ödenir? özel tüketim vergisi nedir? her yeni araç alımında özel tüketim vergisi ödemek zorunlu mu?kimler özel tüketim vergisi ödemekten muaf? ticari araç sahipleri ötv ödemek zorunda mı?ticari araç sahipleri için ötv muafiyeti var mıdır?Ticari araç sahiplerine ötv müjdesi.Ticari araç alımında özel tüketim vergisi kaldırılıyor.Nakliyecilerin araç alımında ötv muafiyeti olacak mı?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Özel Tüketim Vergisi Hangi Araçlardan Yüzde Kaç Alınıyor?

Ticari Araçlarda ÖTV. Özel tüketim vergisi bir çok kalemde olduğu gibi binek araçlardan da alınıyor.Ne kadar ötv alınacağı oran olarak belli iken tutar olarak belli değildir. ÖTV oranı aracın motor silindiri hacmine göre farklılık gösterir.Dolayısıyla aracın değeri de burada önemlidir..Buna göre, hangi araçlardan ne kadarlık özel tüketim vergisi alınacağı aşağıda belirtilmiştir:

Motor silindir hacmi 1600 cm3’e (1600 hariç) kadar olan binek otomobillere yüzde 37,

-Motor silindir hacmi1600-2000 cm3 (2000 hariç) arasında olanlara yüzde 60,

-Motor silindir hacmi 2000 cm3 ve üzerindeki otomobillere ise yüzde 84 ÖTV uygulanıyor.

Özel Tüketim Vergisinden Kimler Muaf?

Ticari Araçlarda ÖTV. Özel tüketim vergisi her yeni araç alımında ödenmesi gereken bir vergidir.Bu vergi genel olarak fiyata yansıtılır.Ancak bazı durumlarda satıcı firma, kendi karından taviz vererek ötv indirimi yapabilir.Bu tamamen satıcı ile alıcı arasındaki ilişkidir.Bu durum genel olarak yıl sonuna doğru olur.Yeni modeller geleceği için eski modellerde bira indirim olabilir.Ülkemizde ötv indirimi ise sadece engelli vatandaşlarımıza vardır.Yüzde 90 ve üzeri engeli olan birisi için, onun hizmetinde kullanılmak üzere araç alımında ÖTV muafiyeti vardır.Ancak, bunun için belli şartlar vardır.Bunlardan en önemlisi de özür oranıdır.Hatta alınacak raporda özür oranının yanında ÖTV muafiyetinden yararlanabilir, ÖTV  siz araç alabilir gibi ibarelerin bulunması gerekir.Bunun dışında başka kişiler için ÖTV muafiyeti yoktur.

Ticari Araçlar İçin ÖTV Kaldırılıyor

Ticari Araçlarda ÖTV. Yukarıda da anlattığımız gibi ötv istisnası sadece engelli vatandaşlarımız için vardır.Ancak geçtiğimiz gün Mersin’de konuşan Başbakan Binali YILDIRIM,  esnaflar için müjdeli bir haber verdi.Başbakan, ticari araç alımında ÖTV’nin kaldırılacağını söyleyerek şöyle devam etti: “Özellikle sabahın seyrinden akşamın geç saatine kadar direksiyon başında ekmeğinin mücadelesini veren ticari araç sahibi esnaf sanatkarlarımız için tüm ticari araç alımlarında ÖTV’nin kaldırılması için ciddi bir çalışma başlatıldı. Bunun müjdesinin önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyoruz”dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken 2016’da Söylemişti

Ticari Araçlarda ÖTV. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,Ticari araçların ÖTV’siz değiştirilebilmesi için yasal düzenleme çalışmalarının sürdüğünü 2016 yılında söylemişti.Bu açıklamaların doğruluğu ise Başbakan Binali YILDIRIM’ın müjdesinden anlaşıldı.PALANDÖKEN,  “ÖTV indiriminin hurda teşviki ile desteklenmesi halinde sonuçları çok olumlu olur. Araç sahibi elindeki hurda aracından dolayı ek gelir elde eder, yeni araç için bir miktar kaynak olur, otomotiv sektöründe büyük bir canlanma görülür, sanayinin hurda ihtiyacı karşılanır, hurda ithalatı azalacağı için cari açık azalır, döviz kurları düşer, ekonomik büyüme artar” ifadelerini kullanmıştı.

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.