Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. 5 Gün Sonra Tebliğ Edilmiş Sayılacak

Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. 5 Gün Sonra Tebliğ Edilmiş Sayılacak

Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek.Elektronik tebligat sistemi hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Daha önce vergi daireleri tarafından uygulanan e-tebligat sistemiyle,mükellefler ulaşmak hızlandı.   Bu sayede hem mükellef hem de vergi dairesi için işlemler daha pratik oldu.   Dün Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen yasa ile de artık trafik cezaları ve idari para cezalarında e- tebligat sistemine geçilecek. Bu sayede artık cezalardan haberdar olamama sorunu ortadan kalkacak?Peki sistem nasıl işleyecek?  Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İlk Olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Uygulayacak

Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. Elektronik tebligat sistemi ilk olarak trafik para cezalarında ve idari para cezalarında uygulanacak. Daha sonra ise tüm kurumlarda aktif hale getirilecek. Bu konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci AĞBAL, “Dün akşam itibariyle  Genel Kurulda görülen teklifin yasalaşmasıyla birlikte başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız olmak üzere ilk etapta Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer bazı kamu kurumları, idari para cezalarını vatandaşlarımıza e-Tebligat sistemi üzerinden ulaştıracak.” diye konuştu.

Mağduriyetler Artık Ortadan Kalkacak

Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. E – tebligat sistemindeki amaç işlemlerin hızlı şekilde yürütülmesi olacaktır.İşlemler elektronik ortamda olacağı için olası mağduriyetler de minimum düzeye inecektir.Maliye Bakanı Naci AĞBAL bu konuya dikkat çekerek şu sözleri sarf etti:“Böylece hem vatandaşlarımız hızlı ve güvenli bir şekilde tebligatlarını alabilecek, mağduriyetler ortadan kalkacak hem de kamu idareleri posta masraflarından kurtulacak, 100 milyonlarca lira tasarruf edilecek. Vatandaşlarımızın bu sayede idari para cezalarını erken ödemeleri halinde yararlandıkları yüzde 25 oranındaki indirim haklarını kaybetme olasılığı da azalacak.”dedi.

Trafik Cezalarının Gelebilmesi İçin Sisteme Kaydolmak Gerekecek

Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. E tebligat sistemi her ne kadar uygulanacak olasa da yine bu sisteme kaydolmak önemli olacaktır. Bunun için mükelleflerin onayı gereklidir.Yani mükelleflerin rızalarının olması gerekiyor.Sisteme kaydolmak için ise 2 yol vardır:ilk olarak mükellefin www.gib.gov.tr adresine girerek e-posta veya telefon numaralarını kendileri kaydedebilirler.Bunlardan birini sisteme girmek yeterlidir. İkinci yöntem ise mükelleflerin vergi dairelerine giderek sisteme kaydolmaları yöntemidir. Diledikleri vergi dairesine giderek sisteme kaydolabilirler.  Bunlardan herhangi birini yapan mükellef artık trafik cezalarını mesaj veya e-posta yoluyla alabilecek.Gelen mesaj ve e-posta 5 gün sonra tebliğ edilmiş sayılacak ve bu tarihten sonra itiraz süresi de başlamış olacaktır.

31 Mayıs Tarihinde Vergi Daireleri Saat 23:59’a Kadar Açık Kalacak

Hurda Araç Yasası Meclisten Geçti.Şimdi Ne Yapılması Gerekiyor?

Hangi Emekliler Emlak Vergisinden Muaftır ?2 Yorum "Trafik Cezaları Artık Cep Telefonlarına Gelecek. 5 Gün Sonra Tebliğ Edilmiş Sayılacak"

 1. Resul öztürk   21 Mayıs 2017 at 19:13

  Selamın aleyküm benim babam %83 ortopedik engelli araba alabilirmiyiz bazıları % 90 rapor olmasi gerekiyor diyorlar bilgi verirmisiniz teşekkürler…

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   21 Mayıs 2017 at 23:00

   değerli okurumuz raporda yazması gerekiyor 90 altında ise rapor

   Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*