Vergi ve Güncel Haber Portalı

Trafik Cezası Taksitlendirme Oluyor mu? Taksitlendirme İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Trafik Cezası Taksitlendirme Oluyor mu? Taksitlendirme İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Trafik Cezası Taksitlendirme Oluyor mu? Taksitlendirme İçin Nereye Başvuru Yapılır? Araç sahibi herkesin korktuğu bir gerçek vardır o da trafik para cezası. Aslında bu ceza korkutmak amaçlı değil önlem almak amaçlıdır. Bugün belki para ödersiniz ama bu ceza ileride olabilecek daha kötü durumlar için önlem aldırır. Aslında kesilen tüm trafik cezalarının tek amacı bulunmaktadır o da trafikte yaşanacak ya da yaşanması olağan olan kazaları en aza indirgemektir. Fakat bazı durumlarda öyle ceza kesilir ki, kesilen bu  ceza meblağını ödemek sürücülere ağır gelebilir. bu ve bunun gibi durumlarda sürücülere kesilen cezaları ödemek için kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklar nelerdir? Ödemek için hangi adımları izlememiz gerekli hepsi ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik Para Cezalarında Taksitlendirme Olur Mu?

Trafik Para Cezalarında Taksitlendirme Olur Mu? Sürücüler için bazı durumlarda trafik para cezalarını ödemek bazen zor olabilmektedir. Bu durum çok normaldir. Çünkü her zaman insanın parası olmayabilir. Böyle bir durumda borcu ödemek için bir takım kolaylık mevcuttur. Kesilen trafik cezalarını 4 taksit olarak ödeme imkanınız bulunmaktadır. Buna göre trafik yönetmeliğindeki taksit uygulaması ekonomik durumu uygun olmayan sürücülere getirildi. Sürücüler bu haktan yararlanabilmek için cezanın ardından 1 ay içinde vergi dairesine başvuracak. Karayolları Trafik Yönetmeliği 165, maddede  bu durum ele alınmıştır.Madde şu şekildedir:

MADDE 165 – (Değişik: RG-18/05/2007-26526)

(Değişik fıkra:RG-17/4/2015-29329) Trafik idari para cezalarının tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay %5 faiz uygulanır. Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınır. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez.

(Ek fıkra:RG-17/4/2015-29329) Trafik idari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde; dörtte bir oranında indirim yapılır. Cezaya muhatap olanın ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 (bir) ay içerisinde ilgili vergi dairesine müracaat etmesi halinde, vergi dairesince ilk taksiti peşin, kalan üç taksiti de bir yıl içinde ve dört eşit taksitte ödenmesine karar verilebilir. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi durumunda idarî para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilir.

Kesinleşen ve süresinde ödenmeyen para cezaları 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil olunur. 

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere taksitlendirme yapmak için;

Ceza yiyenin durumu iyi olmayacak,

-1 ay içinde vergi dairesine başvuracak,

-4 taksit uygulanacak ve ilk taksit peşin alınacaktır.

Taksitlendirmeyi Herhangi Bir Vergi Dairesi Yapabilir Mi?

Trafik Cezası Taksitlendirme Nasıl Oluyor? Taksitlendirme ne için şartları yukarıda söylemiştik. Peki taksitlendirme yapmak için herhangi bir vergi dairesine gitmemiz yeterli olur mu? Bunun cevabı hayır. Çünkü,trafik para cezalarını taksitlendirmeye yetkili vergi dairesi, plakanın bağlı bulunduğu vergi dairesidir. Örnek verecek olursak,aracınızın plakası 34 HS 1164 ise, bu plakanın taksitlendirmesini İstanbul Nakil Vasıtalar Vergi Dairesi yapar.

Trafik Para Cezalarında Erken Ödeme İndirimi Olur Mu?Süre Ne Zaman Başlar?

Araç Vergisi ve Trafik Cezası Yapılandırmasında Bilmeniz Gerekenler


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tuncay Bahcıvan dedi ki:

    Merhaba bi konu hakında yardımınızı istıyorum öncelikle arac ,ile ceza yedim bunu nasıl yapılandırabilirim birde 2015 de ceza evinde kısa bir süre yatım ve orda yedıgım yemegın parasını istemişler bunu nasıl yapılandırabilirim tesekuurler iyi çalısmalar

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.