Vergi ve Güncel Haber Portalı

Türkiye Bankalar Birliğinden Sicil Affıyla İlgili Son Dakika Açıklaması

01.02.2017
39
Türkiye Bankalar Birliğinden Sicil Affıyla İlgili Son Dakika Açıklaması

Sicil affı resmi gazetede yayınlandı ancak bu yasayı bankalar henüz uygulamaya girmedi . Sicil affıyla ilgili her gün yeni bir son dakika gelişmesi yaşanıyor.Kimi bankalar bu yasadan bihaber olmakla birlikte,kimi bankalar ise yasanın uygulanmayacağını dahi söylemektedir.Bizler bu yasa için tüm gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğimizi duyurmuştuk.Bu konuyla ilgili bugün Türkiye Bankalar Birliği’nden bir açıklama geldi.peki nedir  bu açıklama?

İşte Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Yapılan Açıklama

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Kayıtlarının Kredi Kuruluşları ve Finansal Kuruluşlar Tarafından Dikkate Alınmayabileceğine İlişkin

Kamuoyu Duyurusu

1 Şubat 2017

Karşılıksız çek, protestolu senet, ödemesinde gecikme olan kredi kartı ve diğer kredi borçlarının altı ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde banka ve finansal kuruluşlarca, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarının dikkate alınmayabileceğine ilişkin bir düzenleme yapılmıştır.

27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin, en geç 27 Temmuz 2017 tarihine kadar; karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarının tamamını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgiye www.riskmerkezi.org adresinde sunulan Bilgilendirme Notundan ulaşılabilmektedir.

Saygılarımızla,

Türkiye Bankalar Birliği

Bu açıklama hakkında detaylara değinmeye devam edeceğiz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 120 YORUM
 1. Ahmet Faruk dedi ki:

  İyi günler .. 2013 yılında kredi kartı borcumu zamanında ödeyemediğim için Takibe alındım.Kartın borcunu taksit halinde ödedim. Şuan herhangi bir takip borcum yok.Kullanmış olduğum kredi kartında zamanında ödüyorum.2 gün önce maaş aldığım bankaya gittim.Kredi ihtiyacım olduğunu ve kredi affından yararlanabilir miyim diye sordum.Af çıkmadığını ve kredi çekemeyeceğimi bildirdiler.Yasayı uygulayacak bir banka yok sanırım şuan için.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz gidin bankaya biraz da ısrarcı olursanız yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Ancsk tavsiyem biraz daha bekleyiniz kamu oyu baskısı oluşuyor ve bankaların hazırlık yaptığı yönünde duyumlar alıyoruz.

 2. Sevgi dedi ki:

  bankalarla ilgili bi gelişme varmi tşk

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli Okurumuz Sadece Umut olur olmaz bilmiyorum ama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bugün şu cümleyi kurdu. Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği ödemeleri kapsamında bir iki hafta içinde piyasaya yaklaşık 11 milyar lira sıcak para girişi olacağını belirtti. Yorum sizin

   1. mesut dedi ki:

    Bu bir aldatmaca, yasa 1-2 kişi için çıkarıldı bence. Gerisi yalan .

 3. Kader dedi ki:

  Sy ali çetinkaya ne zaman girecek bizim borcumuz yok sadece 4 yıl oldu icn çekemiyoruz beş yıl geçmesi gerekiyormus bence referandum dan önce olmaz

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   Değerli okurumuz beş yılı beklemenize gerek yok yapacağınız puan yükseltin kredi kullanın

   1. Mesut dedi ki:

    Enflasyon gerçek rakamlarla %25 , hükümetin açıkladığı çatal çivi, tel örgü artışları ile %5 15 yıldır emekli memur işçi bu değer üzerinden artış alıyor. Yani her sene gelirinin alım güçü %20 azalıyor. İhtiyaçlarını görmek içinde borçlanıyor. Kredi kredi kartı .
    şimdi de bizleri 15 yıldır sermayenin , tefecinin eline teslim etmişlerden medet umuyoruz. 60 yaşımda böyle pişkinlik , böyle madur edebiyatı ne duydum ne gördüm.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.