Vergi ve Güncel Haber Portalı

Tütün ve Asitli İçeceklerin ÖTV Değeri Yüzde 10 Arttırıldı

01.04.2020
11
Tütün ve Asitli İçeceklerin ÖTV Değeri Yüzde 10 Arttırıldı

Bugün ki makalemizde sizlere tütün ve asitli içeceklerin ÖTV değeri yüzde 10 arttırıldı konusunun derinlerine inerek fikir edineceğiz. Koronavirüs (Kovid-19) hastalığı dünya genelinde her geçen gün çok daha ciddi manada yayılmaya devam ediyor. Nitekim devlet, aldığı önlemler ile birlikte bu hastalığın belli bir seviyede kalması için de mümkün mertebe yüksek seviyede önlemler alıyor. Ekonomik önlemler kapsamında devlet son dönemde ekonomik istikrar kalkanı paketini devreye alarak hayat standartlarını normalde tutma yoluna gitti.

Uzmanlar, hastalık ile insan vücudunun mücadele edebilmesi için asitli içecekler ve tütün ürünlerinden uzak durulmasını öğütlüyor. İnsanlar, her ne olursa olsun çok fazla bu öğütleri dinlemiyor gibi de görünüyor. Dolayısı ile devlet, bu anlamda alınması gereken önlemleri ekonomik olarak alma yoluna gitti. Nitekim artık bu kullanılmaması gereken ürünler ile alakalı olarak devlet çok daha ciddi bir ÖTV alarak insanları caydırmayı hedefliyor.

Kola Sigara

Kola Ürünlerinde ÖTV %35 Oldu

Öncelikle asitli içecekler, insan vücudunun ciddi manada şeker depolaması yapması ve asidin vücuda tahribat yaratması anlamına geliyor diyebiliriz. Kola, insanların günlük yaşantılarında ciddi manada tükettiği ürünlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Devlet, her üründen aldığı vergileri koladan da almak durumunda.

Normal şartlarda bu hastalık öncesinde kola ya da diğer asitli içeceklerin ÖTV değeri %25 oranında tutulmakta idi. Ancak insanların sağlıkları ile alakalı uzman önerilerini dikkate almamaları devleti bu anlamda harekete geçirdi diyebiliriz. Devlet, aldığı karar ile birlikte kolalardan aldığı vergi değerini %35 seviyesine çıkardı.

Dolayısı ile günümüzde markası önemli olmayan meşhur bir kırmızı logolu markayı 2,5 litre olarak marketlerden 7 TL civarına alabilme şansına erişiyorsunuz. Yani an itibari ile caydırıcılık yaratmak için alınan bu tedbir, istatistikler de incelendiği zaman gerçek manada caydırıcı olarak kendisini gösterecek gibi görünüyor.

Puro ve Sigarillo ÖTV Oranı %80 Oldu

Devlet, asitli içecekler ile alakalı aldığı önlemin bir benzerini yurtdışından ithal olarak gelen tütün ürünleri üzerine yaptı. Yani bu noktada anlayabilirsiniz ki sigara için henüz vergi oranında herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. Puro ve sigarillo, yurtdışından ithal olarak ülkemize gelen ürünler olarak dikkatleri çekiyor.

Devlet, bu konu ile alakalı olarak da önlemler alma yoluna gitti. Puro ve Sigarillo için ÖTV oranı tamı tamına %100 oranında arttırıldı. Yani nasıl? Bu düzenleme öncesinde iki ürünün ÖTV değeri %40 iken an itibari ile %80 oranına getirildi. Yani önceki oranına göre bir o kadar daha arttırıldı ve insanların bu anlamda da caydırıcı yönde hareket edilmesi de sağlandı demek yanlış olmaz sanıyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan bu kararlar, an itibari ile resmi gazetede yayınlandı ve resmileşti. Sigara ürünlerinin vergi oranları ile alakalı olarak henüz somut şekilde atılmış bir adım söz konusu değil. Ancak koronavirüsün ülkemiz geneline bu denli etki etmesi durumunda ciddi manada tehlikeli bir tablo kendini gösterecek ve sanırım diğer tehlikeli tüketim bileşenlerine de zam gelecek. Neler olabileceğini yakın bir zaman dilimi içerisinde inceleyecek ve sitemizde sizlere sunacağız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.