Vergi ve Güncel Haber Portalı

UYAP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

30.04.2020
9
UYAP Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu makalemizde yargı sisteminin dijital hali olan UYAP nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi soru işaretlerine cevap vereceğiz. Türkiye genelinde özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde çok ciddi gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. e-Devlet ve yargı sistemi olmak üzere eşzamanlı olacak şekilde mükemmel seçenekler beraberinde geliyor diyebiliriz.

UYAP sisteminin son dönemde özellikle adli yargı sisteminde ki insan kalabalığını azalttığını biliyoruz. Ancak insanların önemli bir kısmının da bu noktada bilgi sahibi olmadığı aşikar. Şimdi bu anlamda sizlere UYAP sistemi ile alakalı olarak bilgileri sunma yoluna gideceğiz.

UYAP Nedir?

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi açılımı ile kullanılan yargı sisteminin tamamen dijital ortama taşınmış hali olarak dikkat çekiyor.

Bildiğimiz gibi artık dijital devlet kanunları ile alakalı olarak zaman içerisinde ciddi gelişmeler yaşandı. e-Devlet sistemi çok ciddi özellikler ile desteklenirken insanların adli yargı süreçlerini de yönetebilmek için UYAP sistemi geliştiriliyor. UYAP, zaman içerisinde altyapı olarak geliştirilmesi ile birlikte mükemmel imkanları sizlere sunuyor demek yanlış olmaz.

UYAP sistemine de girişler yine e-Devlet sistemi üzerinden sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Bu mükemmel sistemin artık adli yargı birimlerinin veri talebi için de kullanılması için ciddi manada somut adımlar atıyor demek yanlış olmaz. Tabi ki alternatifler ile alakalı olarak da bilgi edinmeniz için birkaç yeni başlığı elimizden geldiğince sizlere sunma yoluna gideceğiz.

UYAP Vatandaş

UYAP Ne İşe Yarar?

UYAP vatandaş portalı, birkaç senelik dilim içerisinde özellikle devletin de girişimleri ile ciddi anlamda yönetilebilir ve gelişmiş bir hale geldi. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bu sistem içerisinde artık insanlara da daha ciddi imtiyazlar sağlanıyor. UYAP özellikleri itibari ile insanlara birçok farklı anlamda alternatif seçenekleri beraberinde getiriyor. Tabi ki sistem içerisinde ne gibi seçenekleri değerlendirebildiğinizi enine boyuna bilmeniz gerekiyor. Hemen elimizden geldiğince bunları sizlere maddeler halinde sunacak olursak;

  • Dava dosyalarının durumlarını sorgulama,
  • Dava dosyası harçlarını online olarak ödeme,
  • Dilekçe gönderme, dilekçe durumu takip etme,
  • Devlet borçları nedeni ile dava durumlarını kontrol altına alma,
  • Anlık veri ve dosya paylaşımı seçenekleri,
  • Savcılık ve yargıtay dosyalarının durumunu sorgulama,

Aslına bakarsanız Adalet Bakanlığı yargı sisteminde ki birçok işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilme şansına sahip olursunuz. UYAP sisteminin yeni nesil alternatifler üzerine geliştirildiğini biliyoruz. Bu neden dolayısı ile internet sitesinden bilgisayarlarınız aracılığı ile sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

UYAP Nasıl Kullanılır?

UYAP sistemi mobil uygulamalar platformunda ne yazık ki düzgün bir şekilde kullanılamıyor. Bu neden dolayısı ile UYAP vatandaş portalını en uygun ve altyapısı en kaliteli şekilde bilgisayar ortamı üzerinden tarayıcılar ile kullanmanız çok ideal seçenekleri sizlere sunar.

UYAP sistemine e-Devlet hesap bilgilerinizi kullanarak sorunsuz bir şekilde giriş yapma imkanına erişirsiniz. Sonrasında ise portalın tüm özellikleri karşınızda tıklanabilir sekmeler olarak çıkar. Soldaki menüyü kullanarak ihtiyacınız olan tüm seçenekleri sorunsuz bir şekilde uygulama şansına da erişebileceğinizi söyleyebiliriz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.