Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vekaletname Nedir? Nasıl Verilir? Ne İşe Yarar?

Vekaletname Nedir? Nasıl Verilir? Ne İşe Yarar?

Bu makalemizde günümüz şirketlerinin olmazsa olmazlarından olan vekaletname nedir, nasıl verilir ve ne işe yarar gibi sorulara yanıtlar vereceğiz. Bildiğimiz gibi şirket sahipleri zaman içerisinde tüm işlemlere koşturamaz hale geliyor. Yasal prosedürler bu noktada ayrıca dikkat çeken bir diğer seçenek demek yanlış olmaz sanırım. Vekaletname, bu anlamda şirketlerin iş yürütmesi açısından ve zamandan tasarruf açısından en önemli unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Bizde bu konuda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gideceğiz. Hemen konu ile alakalı genel tanımlar ve ardından sistem işleyişi hakkında sizleri bilgilendirelim.

Vekaletname Nedir? Ne İşe Yarar?

Vekaletname, herhangi birinin bir başka kişiyi kendisi adına belirli işlemleri ya da tüm işlemleri yapabilmesi adına yetkilendirmiş olduğu resmi imzalı belgedir.

Örneğin benim bir oto galerim var ve ben oto galerimde sürekli araba alım satımı yapıyorum. Çok aktifim ve tek başıma tüm arabalar benim üzerime olmasına rağmen yetişemiyorum. Bu anlamda şirketim içerisinde ki çalışanlarımı NOTER tasdikli bir belge ile kendi adıma yetkilendiriyorum. Sadece araç alımı ve satımı işlemleri konusunda benim adıma işlem yapmak ile yükümlü olan bu kişi, şirketim adına herhangi bir işlem yapamıyor.

Tabi ki bu sadece iş hayatında değil. Yaşınız ilerlemiş ve emekli maaşınız var. Eşinizi, yeğeninizi ya da çok samimi bir dostunuzu bu anlamda yine noter tasdikli bir belge ile vekaletname sayesinde yetkilendiriyorsunuz. Kendisi de sizin adınıza her türlü para çekme işlemini resmi belge ile yapabiliyor. Dolayısı ile vekaletname, günümüzde ki en ciddi kolaylıklardan birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz.

Vekaletname Nasıl Verilir?

Vekaletname belgesi için işlemleri yapabileceğiniz yegane merci noterlerdir. Bölgenizde bulunan herhangi bir notere giderek bu anlamda yetkilendirme yapabilme şansına sahipsiniz. Noter, doğrudan devlete bağlı olan bir kurumdur ve notere ödediğiniz ücretler de büyük oranda devlete kalan masraf ücretleridir. Peki vekaletname nasıl verilir? Hemen kısa ve öz bir şekilde bunu sizlere izah edecek olursak;

 • Öncelikle vekaletinizi vereceğiniz kişi ile birlikte beraber yanınızda kimlik belgesi de bulunarak bir notere gidin.
 • Noter yetkilisine giderek vekalet vermek istediğinizi söyleyin ve kimliklerinizi teslim edin.
 • Noter yetkilisi, sizlere hangi konularda kişiye vekalet vereceğiniz ile alakalı detayları sorar. Bunu kendisine izah edin.
 • Gerekli detaylar alındıktan sonra başkatip tarafından ilgili belgenin gerekli maddeleri de içerecek şekilde düzenlenmesi sağlanır.
 • Ardından vekaletname bilgileri size sunulduktan ve sizler onayladıktan sonra ıslak imzalarınız alınır.
 • Islak imzaların hemen ardından noter vekaletname ücreti olan tutarı yatırırsınız.
 • Sonrasında ise ıslak damgalı ve resmi hale gelmiş şekilde bir nüsha siz ve bir nüsha vekiliniz alır.
 • Vekiliniz, bu vekaletnameyi sürekli yanında taşıyarak sizin adınıza sizin yetkilendirdiğiniz tüm alanlarda işlem yapabilir.

2020 Noter Vekaletname Ücreti Ne Kadar?

Noterler genel itibari ile kelime başı işlem yapardı ancak zaman içerisinde devlet bunlara bir statü kazandırdı ve ücret tarifeleri belirlendi. Bu arada her ne olursa olsun belirlenen noter ücretleri Türkiye’nin tüm noterlerinde aynıdır. İstanbul’da başka fiyat, Ankara’da başka fiyat gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

2020 noter vekaletname ücretleri ile alakalı olarak son düzenleme yılbaşında yapıldı ve resmi gazetede yayınlandı. Buna göre iki ayrı vekaletname tipinden herhangi biri için işlem yapacaksanız eğer aşağıdaki ücretleri dikkate alın;

 • Araç satışı için noter vekaletname ücreti- 90,50 TL ile 120 TL arası
 • Noterlerde genel vekaletname ücreti- 200 TL ile 550 TL arası
 • Muhasebe vekalet ücreti- 120 TL ile 150 TL arası
 • Noterlerde avukat vekaletname ücreti- 90,50 TL ile 120 TL arası değişmektedir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.