Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi affı ödeme süresi uzatılacak mı ?

01.12.2016
40
Vergi affı ödeme süresi uzatılacak mı ?

Vergi affı ödeme süresi uzatılacak mı ? bugün  taksit ödemesini unutan veya teknik nedenlerle ödeyemeyen kişilerin en çok merak ettikleri sorudur. 6736 Sayılı Kanun Kapsamında vergi borçlarını yapılandırma başvuruları 25 Kasımda sona ermişti. Dün itibariyle de  yani 30 kasım  tarihi …. ilk taksit ve peşin ödeme yapacakların  son ödeme günüydü.

Vergi Affı Hangi Borçları Kapsıyordu?

19/08/2016 tarihinde yayınlanan bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını ilişkin kanun 30/06/2016 tarihine kadar birikmiş olan borçların faizini cezasını siliyordu.  Başvuru yapanlara değişik taksit seçenekleri içerisinde üç yıla kadar taksitlendirme hakkı veriyordu. Yine aynı yasadan davalık borçlar kesinleşmemiş borçlar da yararlanabiliyordu. . Kesinleşmiş borçlar ve kesinleşmemiş borçların yanında eczacılar başta olmak üzere bütün mükelleflerin stok veya işletmelerin kayıtlarını düzeltmesi hakkı ve matrah arttırımı ile son beş yıl için incelemeden kurtulma hakkı getirmişti.

Yasa Başvurusu Ne zaman Sona Erdi ?

6736 Sayılı yasa başvurusu süresi kanunda, son başvuru  tarihi 31 Ekim olarak düzenlenmişti. Ancak  Başvuru  sırasında vergi dairelerinde sistem sorunları nedeniyle başvuru alınamaması gerekli tanıtımının yapılmaması gibi sebeplere nedeniyle başvuru süresi uzatıldı. Başvuru süresi 25 kasıma kadar uzatıldı.

Vergi affı ödeme süresi uzatıldı mı ?

6736 Sayılı kanundan yapılandırma başvurusu yapanların ilk taksit ve peşin ödeme tarihi, 30 kasım olarak düzenlenmişti. Ödeme süresinin son gün, son saatine kadar herkes Maliye Bakanlığınca uzatmasını bekledi ancak herhangi bir uzatma gelmeyerek ödemelerde sıkıntı olmaması için önlem olarak internet ödeme altyapısını güçlendirdi.  Vergi dairelerini sabaha kadar açık tuttu.   Ancak herhangi bir ödeme süresi yönünden uzatma gelmedi.

Yapılandırma Başvurusu Ne Kadar oldu? Yapılandırılan borçların ne kadarı ödendi? 

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın yaptığı açıklamaya göre  8 milyon 527 bin 452 başvurunun alındığını bu başvuruların 4 milyon 382 bin 606’sının internet üzerinden , 4 milyon 144 bin 846’sının ise  vergi dairesi veya posta şeklinde olduğunu ifade etti. Ödemeler konusunda ise resmi bir açıklama gelmedi. Ancak sosyal medyadan gelen tepkiler, vergi dairesine bugün ödemek için yapılan başvurular, bankadan yapılan ödemeler sırasında sistemsel sıkıntılar ve internet üzerinden ödeme sırasında, sistemin  yavaş çalışması gibi sorunlar nedeniyle büyük bir yapılandırmadan yararlanan kişinin peşin ödeme veya ilk taksit ödemesini yapamadığı tespit edilmiştir. Ödeme süresinin uzatılması ile ilgili düzenleme yapılmaz ise hem büyük bir mağduriyet yaşanacağı hem de yapılandırmanın amacına ulaşmayacağı ortadadır.

Bugün Sosyal Medyadan Süre uzatımı ile İlgili Gelen Tepkiler?

Vergi affı ödeme süresi uzatılacak mı konusu ile ilgili sosyala medyadan gelen tepkiler aşağıdaki gibidir.

Vergi affına ait ilk ödeme veya peşin ödeme süresini kaçıranların siyasi olarak gerekli birimlere başvurması veya bimer yoluyla mağduriyetleriile ilgili olarak yasal bir düzenleme istemeleri halinde, kanaatimizce ikinci ödeme süresi olan 31 Ocak 2017 tarihine kadar bir düzeltme yapılacağı yönündedir.

Vergi Affı Süresi Uzatıldı mıyapılandırma uzatılacak mı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnternetten Vergi yapılandırmasını ödeme süresi  resimli anlatım yazımıza ulaşmak için tıklayınız

İnternetten Vergi borcunuzu sorgulamakla ilgili bilgilendirme yazımız için tıklayınız

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. türker dedi ki:

    sayın bakanım 30.11.2016 tarihinde vergi ödemesini yapamadık yoğunluk nedeniyle bu sürenin uzatılmasını istiyoruz ben ve benim gibi bir çok insan vergisini ödeyemedi uzatırsanız devletimiz için yararınadır saygılar.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.