Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Bilgi Edinme İşlemleri

25.09.2020
1
Vergi Bilgi Edinme İşlemleri

Bugün ki makalemizde vergi bilgi edinme işlemleri ile alakalı olarak teorik bilgileri sunacak ve elimizden geldiğince bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi uygulamalar bakımından incelediğimiz zaman devlet, sürekli işlevsellik açısından yeni projeler yapıyor. Özellikle vergi işlemlerinin zaman içerisinde tamamen dijital ortama taşınması, her anlamda daha pratik ve devlet açısından tasarruflu seçenekleri sunuyor.

Vergi konusunda merak edilenler çok fazla. Özellikle yeni vergi mükellefi olacak olan şirketler için ciddi anlamda önemli bazı aşamalar var. Devlet, tüm vatandaşlara gerçek ya da tüzel farketmeksizin BİLGİ EDİNME HAKKI adı altında yeni bir hak tanıdı. Bu tanınan yeni hak sayesinde devletin tüm birimleri ve kurumları ile alakalı olarak bilgi talebinde bulunma şansına sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde vergi işlemleri konusunda da bu haktan faydalanabiliyorsunuz.

Bilgi Edinme Nedir?

Bilgi edinme, devletin kendine bağlı tüm birimleri ile alakalı olarak vatandaşa şeffaf hizmet açısından her türlü bilgi talebinde bulunma hakkını tanıdığı bir hizmet modelidir.

Günümüz hükümeti, özellikle kurumları ile alakalı olarak tüm işlemleri noktasında mükemmel imkanları sizlere sunuyor. Yani sadece Gelir İdaresi Başkanlığı ya da Hazine Bakanlığı değil, tüm birimler ile alakalı olarak en net şekilde bilgi edinme imkanına sahip oluyorsunuz. Tabi ki bu bilgi edinme talebinde bulunabilmeniz için de belli başlı kanallar belirlenmiştir. Bu alanda da sizlere bilgiler sunacak ve kullanımı hakkında da bilgiler sunacağız.

Vergi Bilgi Edinme İşlemleri

Vergi Bilgi Edinme İşlemleri

Vergi Bilgi Edinme Hakkı Nasıl Kullanılır?

Devletin sunduğu bu hak, tüm kamu kurum ve kuruluşlarını içerisine alıyor ve hali ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tüm birimlerini de ele alıyor. Öncelikli olarak ülkemiz genelinde çok ciddi manada alternatifler ön plana çıkıyor. Bilgi edinme işlemleri ile alakalı olarak online ortamda başvuru formunu değerlendirme şansına sahip olabiliyorsunuz öncelikle bunu söyleyelim. Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Edinme sayfası üzerinden de net bilgilere erişebilme hakkınız var.

4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanunu kapsamında sunulan hizmetler tamamen resmidir. Yani kurumlara bilgi talebi ilettiğinizde yazdıklarınızdan her şekilde sizler sorumlusunuz. Bu bir yasal yükümlülük olduğundan dolayı ne olursa olsun dikkatli bir yaklaşım önem arz ediyor. Vergi işlemleri bilgi edinme başvurusu nasıl yapılır?

Bunu CİMER kanalından yapmak zorundasınız. CİMER içerisinde sadece şikayet talebinde bulunmuyorsunuz. Aynı zamanda ihbar, bilgi edinme ve bunun gibi birçok farklı alternatifi değerlendirme şansına sahip oluyorsunuz. BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu ekranda e-Devlet bilgileriniz ile birlikte CİMER ekranına giriş yaptıktan sonra bilgi edinme başvurusu kapsamında tüm taleplerinizi doğrudan bakanlık birimlerine iletme şansına sahipsiniz. İlettiğiniz başvuru, bakanlığa 2 iş günü içerisinde ıslak imzalı ve yazılı olarak doğrudan CİMER birimlerince iletilir.

Tüm işlemlerde olduğu gibi bakanlık ya da bakanlığın birimleri, bu bilgi edinme talebine ilişkin en geç 15 iş günü içerisinde taleplere geri dönüş yapmaktadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.