Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Borcu Affı

02.06.2020
1
Vergi Borcu Affı

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi borcu affı ile alakalı olarak birkaç önemli konuya değinme amacı içerisindeyiz. Vergilendirme sistemleri ile alakalı olarak zamandan ve iş gücünden tasarruf etmek amacı ile her işlem dijital ortama taşındı. Artık devlet, hem mükellef takibi hem de sistemlerin tamamen otomatize edilebilmesi için dijital girişimler söz konusu oldu.

Tabi ki hem bireysel hem de kurumsal işletmelerin en çok bekledikleri unsurlardan birisi de vergi affı konusudur. Nitekim bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletme şansına sahip olabilirsiniz.

Vergi Borcu Affı Nedir?

Vergi borcu affı, devletin çeşitli şart ve koşulları gözeterek mükellefler için yasal olarak çıkardığı geçmişe dönük ödenmeyen vergi borçlarının affedilmesidir.

Yani devlet, bu anlamda maddi olarak ciddi manada sıkıntı yaşayan kişiler için borçluluk ciddi anlamda sıkıntıdır. Özellikle yıllardır bekleyen vergi ödemeleri zaman içerisinde devlet sistemlerinde de bir kontrol yükü sorunu anlamına gelir. Vergi borçlarına yönelik olarak getirilen afları incelediğimiz zaman özellikle devletin ciddi manada somut adımlar attığını biliyoruz. Tabi ki sürekli getirilen bir konu değil. Devlet, hazine durumunu da kontrol ederek bu anlamda belirli kitleleri de kapsayan bir af çıkarma yoluna gidebilir. Bu neden dolayısı ile devlet belli başlı şartları inceleyebilir.

2020 Vergi Affı Olacak Mı?

2020 yılında vergi affına yönelik olarak baktığımız zaman internet ortamında çok ciddi anlamda araştırmalar söz konusudur. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerce katıldığı bir kurultayda bu konu ile alakalı olarak açıklama yaptı. Özellikle pandemi sürecinde devletin ciddi manada zor duruma düştüğünü anlatan Albayrak, vergi affı ile alakalı bir gündemin olmadığını söyledi.

Ülkemizde özellikle vergi sorumluluklarını zor durumda dahi olsa yerine getiren çok ciddi bir kesim var. Bu kesimi dikkate alarak hareket etmek zorunda olduklarını söyledi. Tabi ki bu gündemin kısa bir zaman dilimi içerisinde insanlar arasında da ne gibi bir duruma yol açacağı da merak konusu. Birçok kişi “Nasıl olsa vergi affı geliyor” diyerek mükellefiyet sorumluluklarını yerine getirmediğini görüyoruz.

Yakın bir zaman dilimi içerisinde devletin yeni ekonomi paketi kapsamında kredilendirme ile alakalı ciddi manada somut adımlar atılacak. Ancak vergi konusu ile alakalı olarak durumun bu şekilde olmayacağını da net şekilde söyleyebiliriz. Sitemizde en güncel gelişmeleri siz değerli okuyucularımız ile paylaşma yoluna gideceğiz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.