Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Vergi Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi borcu taksitlendirme nedir, nasıl yapılır, avantajları neler gibi sorulara yanıt vereceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemiz için her ne olursa olsun vergilerin çok ciddi anlamda önem arz ettiğini söylemek yanlış olmaz. Vergi borcunun tahsilatına ilişkin olarak devlet zaman içerisinde birçok farklı alternatif üzerinde durdu. Ne olursa olsun devlet parasını kimsede bırakmaz, kimsenin de parası devlette kalmaz mentalitesi bugün de geçerli olarak uygulamalar ile kendisini gösteriyor.

Vergi Borcu Taksitlendirme Nedir?

Vergi borcu taksitlendirme, devlete karşı olan vergi borçlarınızı ödeyememeniz durumunda devletten ekstra taksitlendirme ile rahat ödeme planı oluşturma işlemidir.

Devlet, vatandaşlarının kendine olan borçları için çok ciddi anlamda güç duruma düşmesini kati surette istemiyor. Bu neden dolayısı ile yine günümüz hükümetine has uygulamalardan birisi olan vergi borcu yapılandırma konusu ön plana çıktı. Artık borcunuz her ne kadar olursa olsun devlet borçları taksitlendirilebilir durumda.

Vergi borçlarınızı esnek ödeme planlarına bölerek devlete peyder pey ödeme şansı sayesinde aslında ekonomik olarak da ciddi bir rahatlık söz konusu olacaktır. Devletin bu anlamda ki esnek uygulama modelleri çok rahatlatıcı düzeyde. Bununla alakalı olarak da bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Vergi Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Vergi borcu taksitlendirme ya da yapılandırma nasıl yapılır sorusunu sıklıkla duymuş durumdayız. Ülkemiz genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde vergi ödemelerinde özellikle ciddi sıkıntılar söz konusu. Devlet, bu durumu yasalara dayanarak hacze taşımamak açısından vatandaşlarına daha esnek davranma yoluna gidiyor. Vergi usulleri kanunu kapsamında da yapılan bu değişiklikler ile de vergi tahsilatını çok daha anlayışlı bir hale getiriyor.

Vergi borcumu taksitlendirmek istiyorum, ne yapmalıyım? Bunun için ilçenizin merkez vergi dairelerine öncelikli olarak gitmelisiniz. Gecikmede olan vergi borcunuza ilişkin ve sizin gelir durumunuza ilişkin incelemeler vergi memurları tarafından enine boyuna yapılır. Verginizi ödeyemeyecek durumda olduğunuz kanıtlanır ise bu durumda vergi dairesi sizden resmi yapılandırma dilekçesi alacaktır. Bu dilekçe aynı zamanda Ankara tarafından da sizin mevcut gelir durumunuz incelenerek enine boyuna değerlendirme altına alınır.

Akabinde değerlendirmenizin olumlu olması durumunda tekrardan vergi dairelerine davet edilirsiniz. Vergi taksitlendirmeleri maksimum 36 ay olacak şekilde ayarlanır ve 1 ay ödeme, 1 ay boş şeklinde ödeme yaparsınız. Yani her ay ödeme yapmak yerine bir ay ödeme yapar, bir ay paranızı cebinizde tutarsınız. Bu vergi yapılandırma modeli ile birlikte vergi sorunundan kurtulan binlerce vatandaşlar mevcut. Bu imkanlar hemen hemen herkese sorunsuz şekilde sunuluyor demek yanlış olmaz sanırım.

Vergi Borcu Taksitlendirmenin Avantajları Nelerdir?

Vergi borcu taksitlendirme işleminin kesin olarak faydaları içerisinde öncelikle devlete karşı resmi yükümlülüklerinizden en ideal şekilde kurtulursunuz. Devlet bu anlamda herkes vergi borçlarından kurtulabilsin diye bu tarz bir adım atma yoluna gidiyor.

Vergi borcu taksitlendirme maddi durumunuzu devlete bir şekilde beyan etmeniz anlamına gelir ve bu anlamda aslında birçok noktada rahatlamanız demektir. Günümüzde vergi uygulamalarının ne kadar katı olduğu aşikar. Bu nedenler dolayısı ile sıkıntı yaşamamak adına borç taksitlendirme işlemlerini enine boyuna düşünerek uygulamak sizler açısından büyük avantaj olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.