Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Dairesi Çalışanlarına Müjde Maliye Bakanından Geldi Kurum içi Uzmanlık Sınavı Açacağız

26.03.2017
72
Vergi Dairesi Çalışanlarına Müjde Maliye Bakanından Geldi Kurum içi Uzmanlık Sınavı Açacağız

Gelir idaresi Başkanlığında çalışan ve yükselme şansı bulunmayan , personele müjde Maliye Bakanı Naci AĞBAL’dan geldi.

Gelir İdaresi Başkanlığında Çözülmesi Gereken Hem Haksızlık Hem de Büyük Bir Mağduriyet Var

Vergi Dairesi Çalışanlarına Müjde Maliye Bakanından Geldi Kurum içi Uzmanlık Sınavı Açacağız. Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde aynı iş yerinde 4 yıllık fakülte mezunu Gelir uzmanlığı şartlarına sahip.  Ancak  5 yıldır kurum içi özel gelir uzmanlığı Sınavı açılmadığı için.  Kurum içi yükselme şansı olmayan daha önceki açılan sınavlar  ile gelir uzmanı olan personelle  aynı işleri yapmalarına,  hatta aynı sorumlulukları taşımalarına rağmen  1500 liraya kadar,  maaş farkı oluşmuş durumdaydı.   Bu durum ise kurum içinde memnuniyetsizliklere sebebiyet veriyor ve çalışma barışının bozulmasına neden oluyordu.

Yükselme Şansı Olmayan Gelir İdaresi Başkanlığı Personeli Haksızlık Karşısında Büyük Mücadele Verdi

Vergi Dairesi Çalışanlarına Müjde Maliye Bakanından Geldi Kurum içi Uzmanlık Sınavı Açacağız. Haksızlığa uğrayan yükselme şansı olmayan 4 yıllık fakülte mezunu  vergi dairesi çalışanları.  Kurum içi yükselme yolu olan, Kurum içi Özel Gelir Uzmanlığı Sınavı  açılması için çok mücadele ettiler.  Sosyal Medyayı etkin kulllanmaya çalışmaktan tutunda, siyasilere ulaşmak, vergi haftalarında basın açıklaması yapmak, ilanlar vermek gibi mücadele  yollarıyla seslerini duyurmaya çalıştılar.

Maliye Bakanı Naci AĞBAL : Bakan Olarak Bu Duruma Sessiz Kalamam

Vergi Dairesi Çalışanlarına Müjde Maliye Bakanından Geldi Kurum içi Uzmanlık Sınavı Açacağız. Maliye Bakanı Naci AĞBAL Bugün yerel bir televizyon kanalında katılmış olduğu programda Kurum içi Gelir Uzmanlığı ve eşit işe eşit ücretle ilgili soru üzerine ” Bizim Maliye Bakanlığında geçmiş yıllarda biz özellikle genç mezunlardan daha fazla eleman alabilmek için, defterdarlıklarımıza, vergi dairelerinde çalışmak üzere, gelir uzmanlığı kadroları ihdas ettik.  Bu kadrolara hem dışarıdan ilk defa mezun olan arkadaşlardan, hemde zaman zaman sınav yaparak.  Memur kadrolarında görev yapan arkadaşları, kurum içi yükselme sınavı ile gelir uzmanlığı kadrosuna atıyoruz.  Bugüne kadar da geçmişte üç defa bu tür sınavları yaptık. Bir grup arkadaşımızda bu sınavları geçti ve uzman oldu.  Maaşları da tabii artıyor. Yani burada arkadaşların talebi Haklı.” sözlerini söyledi.

Uzun Zamandır Haklı Taleplerinden Haberim Var

Maliye Bakanı Naci AĞBAL  sözlerinin devamında ” Uzun zamandır da  benden bunu talep ediyorlar. Yani bu konuda arkadaşların gerçekten büyük bir heyecanı ve beklentisi var. Bakan olarak da buna karşı sessiz Kalamam. Bu konuyla ilgili taleplerini, inşallah bir de karşılamak için gerekeni yapacağım. Biliyorsunuz böyle bir sınavı yapabilmem için,  bir kanun çıkarılması lazım.  Bu konuyu inşallah hükümetimize taşıyacağım. Sayın  Başbakanımıza arz edeceğim.  Bu personelimizin be beklentisini karşılamak için bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor.  Bunuda arkadaşlarımızla yapacağız.  Bir şans vereceğiz.  Bir sınava girecekler. Sınavı geçerlerse gelir uzmanlığı kadrosuna geçecekler. Ama şuna hakları yok. Aynı vergi dairesi içerisinde yan yana aynı işi yapan. Ama ünvanları farklı olan arkadaşların farklı maaş almaları doğru değil. Ama bu arada tek kritik nokta. Tabi kamu sadece Maliye Bakanlığından ibaret değil. Diğer kamu kurumlarında da personel çalışıyor. Maliye Bakanlığı olarak da böyle bir düzenleme yaparken de kamu personelinin geneliyle de ilgili adalet noktasında benim bakan olarak sorumluluğum var. Ama bu arkadaşlarımın bu talebi ile ilgili çok ısrarlı bir beklentilerinin olduğunu bildiğim için bu konuda çalışmaları yapıyoruz.”  sözlerini söyledi.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.