Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Dairesi Dilekçematik Nedir? Nasıl Kullanılır?

04.08.2020
1
Vergi Dairesi Dilekçematik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesindeki hizmetlerden birisi olan DİLEKÇEMATİK nedir, nasıl kullanılır sorusuna yanıt verme amacı içerisindeyiz. Bildiğimiz gibi devlet kurumlarının tamamında olduğu gibi her türlü biriminde de zaman içerisinde vergi işlemlerine yönelik olarak yazılı dilekçeler kendisini gösterir. Dilekçe yazmak da resmi belgelere tabi olan unsurlardan birisi olduğundan dolayı bazı kurallara uyularak yapılması gereken unsurlardan birisi olarak da kendisini gösteriyor.

Devlet, özellikle vergi dairesi ile alakalı olarak işlemlerin geneline baktığınız zaman birçok farklı alternatifi de sizlere sunacak. Devlet, dilekçeler konusunda sıkıntı yaşayan tüm vatandaşları için özellikle vergi işlemlerine yönelik yeni bir hizmeti devreye soktu ve bu hizmetin adı da dilekçematik olarak kendisini gösteriyor.

Dilekçematik Nedir?

Dilekçematik, vergi dairesi işlemleri ile alakalı olarak yazılabilecek tüm dilekçe örneklerini otomatik verdiğiniz bilgiler ile doldurabildiğiniz gelişmiş bir dilekçe örneği altyapısıdır.

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde vergi dairelerince sunulan imkanların çok ciddi anlamda ideal olduğunu biliyoruz. Maliye Bakanlığı, tüm birimleri tamamen internet ortamına taşıdı ve taşına bu hizmetlerin birçok farklı imkanı sizlere sunduğunu da söyleyebiliriz. Otomatik çalışan sistemin genel itibari ile en büyük avantajı, doğrudan genelgelere ve yönetmeliğe uygun olarak istediğiniz dilekçeleri hazırlayabilme imkanı anlamına geliyor. Şimdi sistemin özellikleri ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

Dilekçematik Nasıl Kullanılır?

Dilekçematik, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinde kullanıma açılmış olan bir özellik olarak hizmet vermeye başladı. Özellikle bu sistem içerisinde ihtayıcınız olan dilekçe modellerinin tamamını bulacaksınız. Sizden istenen kutulara doğru bilgileri enine boyuna girin ve akabinde sistemin tüm büyük avantajlarını değerlendirme yoluna gidin. Maddeler halinde sizlere bu anlamda bilgiler sunacak ve kullanımını anlatacak olursak;

Öncelikle BURAYA TIKLAYARAK vergi dairesi sisteminde yer alan dilekçematik özelliğine giriş yapın.

Sistem tamamen ücretsiz olarak çalışan ve sizlere sunulan bir sistem olarak dikkatleri çekiyor.

Aşağıda yer alan resimde de görebileceğiniz üzere birçok farklı dilekçe örneğini göreceksiniz.

Elde etmeniz gereken dilekçelerden herhangi birisini bulun ve akabinde üzerine tıklayarak dilekçe bilgisi doldurma ekranına geçiş yapın.

Bu listede özellikle vergi dairesinin sizlerden talep edebileceği birçok farklı dilekçe örneğini bulabilme şansına sahip olacaksınız. Bu formaların tamamı resmi prosedürlere uygun olarak sizlere sunulmuştur ve avantajları da yine kendisini ön planda gösterir.

Herhangi bir dilekçe başlığına tıkladığınız zaman karşınıza bilgiler gireceğiniz kutular gelecektir. Bu kutulara girdiğiniz bilgiler, arkaplanda dilekçe üzerine otomatik olarak sistemden yazılacaktır. Sonrasında en altta yer alan GÖSTER sekmesine tıkladığınızda dilekçenizin en son halini görebilme şansına sahip olabileceksiniz.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere sizden istenen tüm bilgileri enine boyuna doğru bilgiler ile doldurmanız gerekiyor. Doğru bilgiler dışında verilen bilgiler, dilekçeye bu şekilde işleyecektir ve ne yazık ki geçerliliğini yitirir. Ancak dilekçeleri sistem üzerinden baştan doldurma gibi bir imkana da sahipsiniz. Dilekçeleriniz sisteme kayıt edilmez.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.