Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Erteleme Nasıl Yapılır?

05.10.2020
1
Vergi Erteleme Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi erteleme nasıl yapılır sorusuna güncel standartlar ile alakalı olarak bilgiler sunacağız sizlere. Türkiye genelinde özellikle vergiler ile alakalı olarak çok ciddi manada beklentiler yüksek demek yanlış olmaz. Genel itibari ile bizler, Türkiye genelinde merak edilen tüm konulara sitemiz içerisinde elimizden geldiğince yanıt verme yoluna gidiyoruz.

Vergi öteleme, günümüzde çokça araştırılan ve insanların devletten talep ettiği bir uygulama olarak kendisini gösteriyor. Tabi ki zaman içerisinde yaşanan gelişmeler de bu gibi seçenekleri mümkün hale getirdi ve devlet, vergi borçlarını erteleme konusu ile alakalı somut adımlar attı. Şimdi sizlere bu anlamda bilgiler sunacak ve sorularınıza yanıt vermek için elimizden geleni yapacağız.

Vergi Erteleme (Öteleme) Nedir?

Vergi erteleme (öteleme), işletmelerin ya da kişilerin devlete geçerli nedenlere dayanmak ve bunları kanıtlandırmak sureti ile vergi borcu ödemesini ileri tarihe atma işlemidir.

Vergi işlemleri noktasında devlet artık tüm süreçleri tamamen dijital ortama taşıdı ve bu anlamda insanlara büyük kolaylıklar sundu demek yanlış olmaz. Vergi ödemelerinin ertelenmesi, tabi ki kolaylık açısından da birçok avantajlı seçeneği bizlere sunuyor. Birçok kişi bu işlemi nasıl yapacağı ile alakalı olarak kesin bir bilgiye sahip değil. Şimdi dijital ortamda bunu nasıl yapacağınıza dair bilgileri de sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Vergi Erteleme

Vergi Erteleme

Vergi Erteleme (Öteleme) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergilendirme, bildiğimiz gibi devletin en önemli gelir kaynaklarından birisi olarak ön plana çıkıyor diyebiliriz sanırım. Tabi ki borcun durumuna ve ödeme güçlüğünüze göre bu anlamda çeşitli alternatifleri değerlendirme şansına sahip oluyorsunuz. İnteraktif Vergi Dairesi, günümüzde tüm vergi işlemlerini online olarak yapabildiğimiz mükemmel bir sistem.

Vergi erteleme (öteleme) başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise son derece basit. Bu anlamda başvuru işlemini internet ortamından yaparak süreci daha kısa ve hızlı bir hale getirme şansına erişebilirsiniz. Genel olarak detaylar aşağıdaki gibidir;

  • BURAYA TIKLAYARAK vergi borcu erteleme, taksitlendirme değerlendirme talep formu linkine ulaşın.
  • Buradaki formda devlet, borcunuz ve gelir durumunuz ile alakalı olarak tüm detayları girmeniz için gelişmiş bir form hazırlamış durumda.
  • Bu formda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurun ve akabinde formun tamamını son kez inceledikten sonra gönderin.
  • Gönderdikten sonra devlet, 30 gün içerisinde bu borç ile alakalı olarak detayları enine boyuna analiz eder.
  • Analiz sonrasında başvurunuzun sonucunu sizlere SMS olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden gönderir.
  • Dilerseniz interaktif vergi dairesi sistemi üzerinden de borcunuz ile alakalı olarak tüm seçenekleri enine boyuna değerlendirme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu başvuru işleminin ardından değerlendirmenizin olumlu sonuçlanması ile birlikte ertelemenin ne kadar olacağı da yine devlet yetkilileri tarafından belirlenir. Bu sürecin yönetimi tamamen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın insiyatifinde olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.