Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Gelire Göre Mi Alınacak?

05.01.2017
30
Vergi Gelire Göre Mi Alınacak?

vergi gelire göre mi alınacak? Her zaman dile getirilen bir konu hakkında bugün somut bir girişimde bulunuldu.Memur-Sen sendikası , milyonlarca memur ve işçiyi ilgilendiren gelir vergisi kesintilerinin çalışanların geliri oranında yapılması talebiyle bugün Maliye Bakanlığına başvurdu.Konu hakkında Maliye Bakanlığı‘ndan acilen cevap isteyen sendika olumsuz cevap halinde konuyu yargıya götürmeye hazırlanıyor.Peki ne talep edildi?haberimizde bulabilirsiniz…

Anayasaya Aykırı Vergi Alındığı Düşünülüyor

vergi gelire göre mi alınacak? Gelir vergisi hesabının çalışanların mali gücü nispetinde yapılmamasının düşük ücrete tabi kamu çalışanlarının daha yüksek vergi ödemesine neden olduğu düşünülüyor. Gelir vergisi hesaplanırken mali güç ölçütünün dikkate alınması gerektiğine vurgu yapılıyor. Ancak kamuda daha düşük ücretle çalışan kişilerin, daha fazla ücretle çalışan kişilerden  fazla vergi verdiği düşüncesi hakim. Sendika yetkilileri, düşük maaş alan memurların, ödedikleri vergi nedeniyle maaşlarındaki düşüşlerin karşılanmasını istiyor.

Adaletsiz Vergi  Çalışma Barışını Bozar Mı?

vergi gelire göre mi alınacak? Düşük gelirli kamu çalışanların diğerlerine göre daha fazla vergi vermesi mali olarak onları zorlamaktadır.Sendika yetkilileri de ,bu durumun adaletsiz olduğunu düşünüyor.Adaletsiz vergi alınması ise çalışma barışının bozulmasına ve vergilendirmenin kamu yararından uzaklaşmasına neden olduğu söyleniyor.Bu durumu Maliye Bakanlığı’na ileten sendika yetkilileri ,oradan gelecek cevaba göre mahkemeye gidip orada haklarını arayacaklarını söylüyorlar.

Futbolcu Daha Düşük Vergi Veriyor?

vergi gelire göre mi alınacak? Sendika yetkililerine göre kıyaslama sadece memurlar arasında yapılmıyor.Onlara göre futbolcunun da düşük vergi vermesi adaletsiz ve anayasaya aykırıdır.Mevcut durumda  milyonlarca lira kazanan Süper Lig’deki bir futbolcuya yüzde 15’lik vergi uygulanırken, kamuda düşük maaşla çalışan bir memur yüzde 27’ye kadar vergi dilimine girebiliyor.Yani ,memurun girdiği vergi dilimi, futbolcudan daha fazladır.

2017 Mevcut  Vergi Dilimleri Miktarı Şöyledir:

13.000 TL’ye kadar

15%

30.000 TL’nin 13.000 TL’si için 1.950 TL, fazlası

20%

70.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.350 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.350 TL), fazlası 

27%

70.000 TL’den fazlasının 70.000 TL’si için 16.150 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL’den fazlasının 110.000 TL’si için 26.950 TL), fazlası

35%

Son Dakika Emekliye Ek İkramiye 2017 Meclis Genel Kurulunda Kabul Edildi mi ? yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Annelere Müjde Çocuk Bakım Parası Geliyor yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.