Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Grevi (Reddi) Nedir? Nasıl Yapılır? Cezası Ne Kadar?

21.10.2020
1
Vergi Grevi (Reddi) Nedir? Nasıl Yapılır? Cezası Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi grevi (reddi) nedir, nasıl yapılır ve cezası ne kadar gibi sorulara yönelik olarak bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle vergiler anlamında çok ciddi manada farklı uygulamalar söz konusu. Devletin bu uygulamalar ile alakalı izlediği yol da insanlar tarafından çok da fazla kabul edilebilir olarak dikkate alınmıyor.

Vergi süreçleri ile alakalı olarak resmi uygulamaların tamamına toplu olarak itiraz etme yöntemleri söz konusudur. Hal böyle olunca da insanlar ister istemez bunun ne olduğu ile alakalı olarak da doğrudan bir araştırma yapıyor. Şimdi sizlere genel tanımlar ile alakalı olarak bilgiler sunmak istiyoruz.

Vergi Grevi (Reddi) Nedir?

Vergi grevi, devletin vergi ile alakalı olarak bütün politikalarına yönelik olarak toplu bir kesimin organize şekilde itiraz etmesi ve vergi reddi yapmasıdır.

Bununla alakalı olarak ilk örnek, birçok kişi bilmese de Fransa’da meydana gelen bir olay ile ortaya çıkmıştır. Hal böyle olunca da günümüzde vergi hukuku dersinde dahi öğretilen bir konu olarak da kendisini gösterdi demek yanlış olmaz. Vergi konusunda özellikle hükümetlerin uygulama biçimleri değerlendirildiğinde birçok farklı imkan da dikkate alınmalıdır. Şimdi sizlere bu anlamda birkaç farklı bilgiyi de sunma yolunda örnekler sunacağız.

Vergi Grevi Nasıl Yapılır?

Vergi grevi ile alakalı olarak dünya genelinde birçok somut örnek söz konusudur. Kimi toplumlarda toplu olarak yapılan grevler yasal bir hak olarak kabul edilir. Ülkemiz genelinde böyle bir hak söz konusu olmadığından dolayı ister istemez bu olaylara ciddi manada bakış açısı değişik şekilde kendisini gösteriyor.

Vergi grevi, özellikle devletin yürütmekte olduğu vergi usulleri kanunu kapsamında çok ciddi manada zorlayıcı maddeleri protesto etmek üzerine yapılır. Bu grev süresince vergi mükellefleri, vergi ödememe beyanlarını toplu olarak Gelir İdaresi Başkanlığı müdürlüklerine iletirler. Bu bağlamda herhangi bir vergi ödemeyecekleri gibi devletin vergi uygulamalarındaki düzeltmeleri yapmalırını sağlamayı beklerler. Bunu yapıp yapmamak ise tamamen devletin yükümlülüğü altında olan bir unsurdur.

Verginin reddinden bahsedebilmek için, her şeyden önce bir verginin yasa ile konulmuş olması gerekmektedir. Vergi konulduktan sonra, toplumsal tepkiler üzerine, bu verginin kaldırılmış olması gerekmektedir11. Eğer, tepkilere rağmen vergi kaldırılmıyorsa, verginin reddinden bahsetmek mümkün değildir.

Vergi Grevi Cezası Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti yasaları kapsamında incelediğimiz zaman toplu olarak direnişe neden olan her türlü icraat fiilen ciddi manada cezalandırılır. Türkiye genelinde bu konu ile alakalı olarak herhangi bir örnek söz konusu değildir. Cezası da yasalar kapsamında çok ağır olarak belirlenmiştir.

Vergi grevi bir hak değildir ve verginin reddi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu gibi durumlarda hem maddi hem de manevi çok ciddi yükümlülükler söz konusu olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.