Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Kaçırma Nedir? Cezaları Nelerdir?

Vergi Kaçırma Nedir? Cezaları Nelerdir?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi kaçırma nedir, cezaları nelerdir gibi sorulara yanıt verecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Bildiğimiz gibi hükümet, vergiler ile birlikte kalkınır ve bununla birlikte günümüzde çeşitli alternatifler adından söz ettirir demek yanlış olmaz. Vergiler ile alakalı olarak günümüzde çok daha ciddi, çok daha katı uygulamalar söz konusu olduğunu da söyleyebiliriz. Şimdi sizlerle birlikte bu gibi konular üzerinde elimizden geldiğince önemli seçenekleri sizlere sunma yolunda adımlar atıyoruz. Şimdi genel olarak tanımlamalar ile başlayalım ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Vergi Kaçırma Nedir?

Vergi kaçırma, mükelleflerin çeşitli usulsüzlükler yaparak devlete ödemek ile yükümlü olduğu vergiler için ödememe yöntemlerine girişme işlemleri anlamına gelir.

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde vergi kaçırma işlemlerine yönelik olarak günümüzde usulsüz yöntemler kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Vergi kaçıran bir mükellef, zaman dilimi içerisinde devlet tarafından yakalanır ise ciddi anlamda sıkıntılı süreçler beraberinde gelir. Türk Maliye sistemi, zaman içerisinde bu gibi vergi kaçırma uygulamalarını ciddi anlamda benimsiyor ve kabul ediyor demek yanlış olmaz. Şimdi bu süreçler ile alakalı olarak da birkaç önemli detay vermek istiyoruz.

Vergi Kaçırma Neden Büyük Bir Suçtur?

Vergi kaçırma ile alakalı olarak özellikle devletin çok ciddi anlamda sorguları olduğunu da net olarak söylemek yanlış olmaz sanıyorum. Bir devletten vergi kaçırmak, o devlete karşı yükümlülüklerinizi yerine getirmekten kaçmanız anlamına gelir. Bu da çok ciddi olumsuzlukları beraberinde getirir. Vergi uygulamalarına yönelik olarak tüm süreçler ve prosedürler, vergi usulleri kanunu kapsamında belirlenmiştir. Bu kurallara uyulmaması durumunda cezalar da aynı şekilde belirlenmiştir.

Vergi kaçırmak, bundan yıllar öncesinde VATAN HAİNLİĞİ suçu olarak da kabul edilirdi. Devletin belirlemiş olduğu vergisel kurallara uymak ve bunları yerine getirmek ayrıca önem arz eden unsurlardan birisidir. Tabi ki usuller kanunu her geçen gün daha yeni maddeler ile desteklenmektedir. Büyük bir suç olması nedeni ile de yiyeceğiniz cezalarında bu denli büyük olduğunu hatırlatmak isterim.

Vergi Kaçırma Cezaları 2020

Günümüzde vergi kaçırma yöntemleri ile alakalı olarak devletin değerlendirme yaptığı birçok önemli bir seçenek kendisini gösterdi. Şimdi sizlere ne gibi suçlar için ne kadar para cezası ya da hapis cezası yiyeceğine dair bilgileri elimizden geldiğince sunacak ve fikir edinmenize yardımcı olacağız. Genel itibari ile detaylar aşağıdaki gibidir;

  • Fatura, gider pusulası, müstahsil makbuz ve serbest meslek makbuzu vermeyenlere 180,000 TL’ye kadar ceza kesilebilir.
  • Fiş, irsaliye ve yolcu listesi gibi zorunlulukları düzenlemeyenler için 180,000 TL ceza kesilebilir.
  • Muhasebe standartları kapsamında uygulama şartlarına uymayanlar için 8,500 TL ceza verilir.
  • Bildirim uygulamasından kaçan matbaalara 260,000 TL’ye kadar ceza kesilir.
  • Vergi kimlik numarası olmayanlar için 1,800 TL ceza kesilir.
  • Vergi numarasız işlemlerin cezası 420 TL’dir.
  • Maliye talebine ilişkin bilgileri iletmeyenlere 2300 TL’ye kadar ceza kesilebilir.
  • Vergi levhası bulundurmayan işletmelere 350 TL idari para cezası kesilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.