Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Kimlik Numarası Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Vergi Kimlik Numarası Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Bu makalemizde vergi kimlik numarası nedir, nasıl sorgulanır sorularına yanıt verecek ve bu anlamda merak ettiklerinizi yanıtlayacağız. Bildiğimiz gibi Türkiye genelinde insanların hemen hemen tamamının vergi anlamında yükümlülükleri vardır. Hiçbir şey yok ise dahi araçlarınız için ödediniz MTV ya da konutlarınız için ödediğiniz kira vergisi gibi seçenekler bu anlamda kendisini net olarak gösteriyor diyebiliriz.

Vergi kimlik numarası, özellikle günümüzde birçok farklı kurumda ciddi manada kullanılmaya başlanan bir unsur olduğundan dolayı bilgiler sunacağız. Sorgulama işleminin de son derece basit ve pratik olduğunu sizlere elimizden geldiğince sunacağız. Daha fazla merak ettiğiniz bir şey var ise yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz. Vergi kimlik numarası sorgulama ile alakalı olarak tüm detaylar aşağıdadır.

Vergi Kimlik Numarası Nedir?

Vergi kimlik numarası, devletin vergi sistemlerinde kayıtlı olan ve tıpkı TC kimlik numaranız gibi vergiler konusunda ki sicilinizin tutulduğu kimlik numarasıdır.

Bildiğimiz gibi devletin tüm hizmetlerinin vatandaşlara özel resmi olarak yapıldığı noktalarda TC kimlik numaranız kullanılır. Vergi işlemlerinde de aynı şekilde vergi kimlik numaranız kullanılır ve bu kimlik numaranızın bir kenarda bulunması da son derece önemlidir. Belli bir zaman sonra ticari girişim yapacağınız zaman bireysel işletme kurma noktasında bu vergi kimlik numaranızın size çok ciddi anlamda faydaları olacak. Vergi kimlik numarası sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtı da son derece basit. Şimdi elimizden geldiğince bu noktada pratik bilgileri sizlere sunacağız.

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son derece basit ve pratik bir şekilde sorgulama yapma şansınız var. Bunun için herhangi bir şekilde vergi dairesine gitme gibi bir durum söz konusu değil. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) resmi internet sitesi üzerinde bulunan bir sayfadan sorunsuz bir şekilde sorgulama yapabileceksiniz. Vergi kimlik numarası sorgusu yapma işlemi basit şekilde aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle BURAYA TIKLAYARAK resmi internet sitesinde bulunan vergi kimlik numarası sorgulama sayfası içerisine girin.
  • Akabinde karşınıza sizden kimlik bilgilerinizi isteyen bir sayfa çıkacaktır.
  • Bu sayfada AD SOYAD, DOĞUM YILI, DOĞUM YERİ ve BABA ADI bilgilerinizi eksiksiz ve kimlikte yazdığı şekli ile girin ve akabinde sağ alt kısımda yer alan mavi renkli SORGULA butonuna tıklayın.
  • Akabinde hemen yanda bir sekme açılır. Açılan bu sekmede vergi kimlik numaranızı 10 haneli olarak görebilirsiniz.
  • Bu vergi kimlik numaranızın altında bir vergi dairesi görebilirsiniz. Bu vergi dairesi neyi bize anlatıyor tam olarak bilmesek de sorgulama işlemi bu kadar pratik bir şekilde yapılabilir.

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde ciddi anlamda farklı farklı seçenekler kendisini gösteriyor. Yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemiz içerisinde sizlere daha yeni seçenekleri sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.