Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

20.07.2020
1
Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bu makalemizde çokça merak edilen unsurlardan olan vergi muafiyet belgesi nedir, nasıl alınır ve şartları nelerdir sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Devlet, zaman içerisinde girişimi desteklemek ve ekonomiyi canlandırmak adına birçok farklı manada somut adımlar atarak ideal seçenekleri değerlendirme yoluna gidiyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Vergi muafiyeti kimlere verilir sorusu da yine internet üzerinde çokça araştırılan konulardan birisi olduğundan dolayı sizlere bu alanda elimizden geldiğince bilgiler sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz. Şimdi öncelikle bu işlemin genel hatları ile neler olduğunu analiz edelim.

Vergi Muafiyet Belgesi Nedir?

Vergi muafiyet belgesi, devlet tarafından belirlenen kişilere ya da kurumlara belirli kurallar çerçevesinde sunulan vergiden muaf tutulma yani vergi ödememe belgesidir.

Devlet, özellikle günümüzde girişimcileri daha da cesaretli hale getirmek, üretimi desteklemek ve ekonomik istikrarı sürdürmek için girişimci desteği paketlerini bizlere sunuyor. Türkiye genelinde de Startup projeler ile birlikte girişim aşamaları çok ciddi anlamda büyüyor. Çok büyük zenginlerimiz var ancak girişimcileri destekleme konusunda herhangi bir somut adım yok. Devlet, sunduğu muafiyetler ve kredi destekleri ile birlikte bu alanda ekonomiyi ciddi şekilde canlandırmayı hedefliyor.

Vergi Muafiyet Belgesi Kimlere Verilir?

Devlet, bu anlamda değişen ekonomik şartları ve insan yaşantısını dikkate alarak süreçler belirler. Mesela emekliler, iş hayatları bittikten sonra herhangi bir girişim yapabilsinler diye devlet bu anlamda belirli kurallar kapsamında istisna belirler. Ya da sosyal medya üzerinden perakende satış yapan kişiler için de alternatifler kendisini gösterir. Genel itibari ile 2020 – 2021 vergi muafiyeti kimlere verilir sorusunun yanıtı aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  • Ev Hanımları (Ürün Satışı, Sosyal Medya Perakende Satış gibi kategorilerde)
  • Emekliler (Her türlü ticari girişim alanında)
  • Esnaflar (Vergi Usulleri Kanunu kapsamında belirlenen işletme türlerine)
  • Engelliler (Devlet tarafından belirlenmiş belli başlı alanlarda ve sektörlerde)

bu alanda ön plana çıkan seçenekler olarak dikkat çekiyor. Tabi ki daha kapsamlı bilgileri Gelir İdaresi Başkanlıkları kapsamında bizzat giderek birebir bilgi edinme şansına erişebilirsiniz.

Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır?

Aslında bu süreç biraz uzun sürelere yayılsa da son derece basit, pratik ve bir o kadar da kolay. Devlet, vergi muafiyeti belgesi vereceği kişileri de işletmeleri de enine boyuna denetleme yükümlülüğüne sahiptir. Vergi muafiyeti kapsamında devlete yaptığınız başvurular değerlendirilir. Peki bu başvuruyu nasıl yapacaksınız? Hemen bu anlamda bilgileri maddeler halinde sunarak fikir edinecek olursak;

  • Öncelikli olarak ilçenizin bağlı bulunduğu Gelir İdaresi Başkanlığı (vergi dairesi) şubesine gidin.
  • Vergi muafiyet belgesi başvurusu yapmak istediğinizi beyan edin ve ilgili birime gidin.
  • İlgili birimde öncelikli olarak sizlere bir dilekçe verilecektir. Bu dilekçe üzerinde yer alan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun.
  • Sonrasında bu belgeyi ilgili vergi dairesi memuruna verin.
  • Dilekçe üzerindeki bilgiler enine boyuna sisteme işlenir ve sonrasında size bilgiler sunulur.

Ortalama 15 – 30 günlük zaman dilimi içerisinde yerinde denetleme için HABERSİZ olarak müfettişler gelecektir. Bu süreçte evde olmanız şarttır aksi takdirde başvurunuz iptal edilir. Gelip denetleme esnasında herhangi bir aykırı durum görüldüğü an itibari ile de başvurunuz RED ile sonuçlanır. Ancak sonrasında tekrar tekrar başvurma şansına da sahip olabileceksiniz.

Vergi muafiyet belgesi şartları nelerdir? Bu şartlar ile alakalı olarak tüm kurallar vergi usulleri kanunu kapsamında hazırlanan maddeler ile sunulmuştur. Tabi ki daha kapsamlı bilgileri doğrudan vergi dairelerine giderek vergi memurlarından almak sizler için çok daha ideal seçenekleri sunma yoluna da gideceklerdir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.