Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Muafiyeti Şartları

28.11.2020
1
Vergi Muafiyeti Şartları

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi muafiyeti şartları ile alakalı olarak alternatifli bilgileri sizlere sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Devlet, vergiler konusunda zaman içerisinde çok çeşitli alternatif seçenekler üzerinde durur. Her geçen gün büyüyen ve gelişen sektör içerisinde devletin vergilendirme ile alakalı olarak girişimcileri teşvik eden belli başlı yasal düzenlemeleri kendisini gösterir.

Vergi muafiyeti, günümüzde özellikle sıfırdan girişim yapacaklar için son derece önem arz eden seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Şimdi sizlere muafiyet seçenekleri ile alakalı olarak çok yönlü imkanlar kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapma yoluna gideceğiz.

Vergi Muafiyeti Nedir?

Vergi muafiyeti, devletin belirlediği şartlar ve standartları dikkate alarak vergi ödemek ile yükümlü kişilerden ayrı tutulduğunuzu beyan eden bir tabir olarak dikkat çekiyor.

Devlet, zaman içerisinde çeşitli standartları dikkate alır. Ülke ekonomisinin kalkınması ve ticari girişimlerin insanlar arasında da kabul görmesi için son derece önemli bir diğer seçenek demek yanlış olmaz. Vergi muafiyetine ilişkin olaran KHK maddeleri ve ek genelgeler ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamında çok kapsamlı seçenekler sizlere sunuluyor. Tabi ki bunun belli başlı şartları olduğunu da net olarak söyleme şansına sahip olacağız.

Vergi Muafiyeti Şartları

Devlet, günümüzde özellikle emeklilere ve ev hanımlarına bu konuda çok ciddi olarak farklı alternatifler sunma yolna gitti demek yanlış olmaz sanırım. Özellikle ev hanımlarının kendi ev ekonomilerine katkı sağlaması için yıllardır çeşitli girişimler yapılıyor. Mesleki Eğitim Kursları da bu anlamda yine devletin önemli projelerinden birisi olarak kendisini gösteriyor. Vergi, bir ticari işletmenin öz giderleri içerisindeki en yoğun maddi kalem anlamına gelir ve bu neden dolayısı ile mutlaka dikkate alınmalıdır. Genel itibari ile vergi muafiyetini içerisine alan şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Devlet, 25 yaşın altındaki girişimcilerden sene boyunca gelir vergisi almaz ve muafiyet uygular.
  • Devlet, emekli olmuş ve emekliliğinin ardından ticari girişimde bulunacak olan kişilerden 30,000 TL’ye kadar gelir vergisi muafiyeti uygular.
  • Devlet, aynı zamanda ev hanımı olan ve internet üzerinden satış yapan kişilere yıl boyu gelir vergisi muafiyeti uygular.

Genel itibari ile vergi muafiyetine ilişkin olarak zaman içerisinde devletin çok daha farklı adımlar attığını net olarak söyleyebiliriz. Merak ettiklerinizi yakın zaman içrisinde bu bağlamda daha kapsamlı şekilde ele alacak ve sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.