Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

20.03.2020
10
Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bu makalemizde sizlerle birlikte vergi müfettişi nasıl olunur, şartları nelerdir ve ne kadar maaş alır sorularına yanıt vereceğiz. Kamu kurumları içerisinde devletin en çok önem verdiği alanlar şüphesiz ki Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamında ki şirketler olarak dikkatleri çekiyor. Vergi, özellikle devletin en büyük geçim ve ekonomik kaynaklarından birisi olarak dikkatleri çeker. Bu neden dolayısı ile bu alanda çalışan memurlar da prestij anlamında devlet nezdinde önemlidir. Şimdi sizlere bu noktada en önemli mesleki sınıflardan birisini elimizden geldiğince tanıtacağız. 2020 verileri ile alakalı olarak bilgi sahibi olacağız.

Vergi Müfettişi Nedir, Kimdir?

Vergi müfettişi, devletin şirketleri kurallar çerçevesinde denetlemek için Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamında istihdam ettiği nitelikli kişilerdir.

Vergi müfettişleri, emirlerini doğrudan Hazine ve Maliye Bakanı’ndan alır ve buna yönelik olarak gelen tüm emirleri enine boyuna uygulamak zorundadır. Müfettişler, denetim ve bakanlığın yürütme işlemleri ile alakalı olarak süreçlerinden sorumlu kişilerdir. Bu neden dolayısı ile bakanlık kapsamında devletin en önemli mercilerinden birisi olarak da kabul edilir. Vergi müfettişi alımları bu neden dolayısı ile klasik memur alımlarına nazaran çok daha dikkatli ve ince elenip sık dokuyarak yapılır. Şimdi bu alanda da sizleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna da gideceğiz.

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur?

Vergi Müfettişi Olma Şartları Nelerdir?

Vergi müfettişi olma şartları ile alakalı olarak internet sitesinde çok fazla bilgi kirliliği söz konusudur. Öncelikle bununla alakalı olarak en net bilgileri her zaman Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi internet sitesi kapsamında öğrenirsiniz. Bizde bu internet sitesinden edindiğimiz bilgileri elimizden geldiğince sunuyoruz. Bakanlığın yönetim kademesinde birer memur olacağınızdan dolayı bu mesleki sınıfın şartları çok ayırt edicidir. Vergi müfettişi olma şartları aşağıdaki gibidir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren örgün programlarından mezun olmak,
 • KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) puanı en az 80 almak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 48. madde uyarınca uygun olmak,
 • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
 • Herhangi bir parti, dernek ve sendika üyeliği bulunmamak,
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmamış ve yüz kızartıcı suç işlememiş olmak,

bu anlamda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aranan başlıca unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Türkiye genelinde özellikle üniversite mezunlarının ciddi anlamda ilgi gösterdiği mesleki alanlardan birisidir. Nitekim mesleğe ilk olarak vergi müfettiş yardımcısı olarak başlarsınız.

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur?

Vergi müfettişi olma aşamaları itibari ile genel devlet kanunları bu noktada ciddi anlamda yürürlükte tutulur. Devlet, özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde çok ciddi anlamda somut adımlar atarak devlet memuru seçmelerini çok daha ince bir çizgiye indirgemiştir. Vergi müfettiş yardımcısı olma aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı kapsamında vergi müfettiş yardımcısı alımı duyurusu yapılır,
 • Şartlar yukarıdaki gibidir ve şartları taşıyor iseniz başvuru belgelerini ilgili kurumlara eksiksiz şekilde iletin,
 • Başvuru belgelerinin iletilmesinin ardından sonuçlar değerlendirilir ve yazılı sınava hak kazanan adaylar açıklanır.
 • Yazılı sınav içerisinde Maliye, İktisat, Hukuk, Muhasebe konularından sorular sorulur ve buradan taban puanı tuturmanız beklenir.
 • Akabinde yazılı sınavda başarılı olanlar sözlü mülakata komisyonca tabii tutulurlar.
 • Sözlü mülakattan da başarılı bir şekilde geçen adaylar tam teşekküllü bir hastanede sağlık muayenesine girer ve memur olur raporu alırlar.

Bu tarihten itibaren artık yapmanız gereken tek şey devlet tarafından resmi olarak atama beklemek olacaktır. Sonrasında ise meslekte 1 senelik aday memur olarak başlarsınız. 1 senenin sonunda asaletiniz tasdik olur ve asil memur olmaya hak kazanırsınız.

Vergi Müfettişi Maaşı Ne Kadar?

Mesleğe öncelikli olarak vergi müfettiş yardımcısı olarak başlarsınız. Mesleğe yeni olarak başlamış olan bir vergi müfettiş yardımcısının başlangıç maaşı 2020 yılında 6100 TL olarak belirlenmiştir. Yine 2020 yılı içerisinde doğrudan vergi müfettişi atanma maaşı ise 6950 TL olarak dikkatleri çekiyor.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.