Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Şikayeti Nasıl Yapılır?

10.11.2020
1
Vergi Şikayeti Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi şikayeti nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek ve detaylar hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Firmalar arasındaki rekabeti bir kenara bırakmak ve vatandaş olarak da konuya yaklaşmak gerekiyor. Çevrenizde meydana gelen vergi kaçırma ya da usulsüzlük ile alakalı olarak gelişmelere sessiz kalmak da çok büyük bir suç ve dini olarak da hakka girmek olarak değerlendirilir.

Günümüzde vergi usulsüzlükleri ile alakalı olarak devletin çok daha ciddi manada vergi cezaları belirlediğini net olarak söyleyebiliriz. Devlet, zaman içerisinde insanların bu anlamda duyarlı bir şekilde davranabilmeleri için de CİMER sistemini farklı alanlarda geliştirdi. Ayrıca e-Devlet sistemi üzerinde de bir sistem geliştirdi ve sizlere çok yönlü bir şikayet sistemi sunuyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Vergi Şikayeti Nedir?

Vergi şikayeti, çevrenizdeki bireysel ve kurumsal işletmelerin vergi konusunda usulsüzlük ve vergi kaçırmalarını şikayet ettiğiniz bir girişim modelidir.

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle devletin vergiler ile alakalı olarak ciddi manada somut adımlar attığını net olarak söyleyebiliriz. Vergi cezaları, çok ciddi anlamda yüksek ücretler ile uygulanıyor ve insanlar bu anlamda korkmadan vergi kaçırmaya, usulsüzlük yapmaya da ciddi manada devam ediyor demek yanlış olmaz. Öyle ki vergi şikayetleri, duyarlı vatandaşlar için olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek gerekiyor.

Vergi Şikayeti Nasıl Yapılır?

Vergi şikayetlerine yönelik olarak devletin insanları ciddi anlamda teşvik ettiğini de biliyoruz. İnsanlar, bu gibi alanlarda özellikle hak yemek ya da şirketler arası rekabette haksız kazanç gibi konularda ciddi manada somut adımlar attığı ortada. Peki çevrenizdeki vergi usulsüzlerini nasıl şikayet edebilirsiniz? Hemen bu anlamda sizlere maddeler halinde birkaç önemli seçeneği sunarak fikir edinecek olursak;

  • e-Devlet Vergi Kayıp ve Kaçağına İlişkin İhbar Bildirimi ekranına giriş yapın.
  • Bu ekranda KİMLİĞİMİ DOĞRULA seçeneğine tıklayın.
  • Gelen ekranda TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek profilinizi açın.
  • Gelen ekranda sizlerden bir onay butonu daha istenir ve ardından İnteraktif Vergi Dairesi ekranına yönlendirilirsiniz.
  • Sonrasında sizden sırası ile kişisel bilgileriniz ve iletişim adresleriniz istenir.
  • Ardından ihbar ettiğiniz kişi ya da firma ile alakalı olarak her türlü detay ve kanıt niteliğindeki verileri yüklemeniz istenir.
  • Tüm bilgileri en ince ayrıntısına kadar girin ve akabinde formu gönderin.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı müfettişleri, şikayeti en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alır ve gerekli yasal yaptırımlar için harekete geçer.

Şikayet eden kişinin bilgileri kati surette karşı taraf ile paylaşılmaz. Sadece Gelir İdaresi Başkanlığı ve Hazine Maliye Bakanlığı verileri içerisinde kesin olarak saklanır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.