Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Usul Kanunu Nedir? Neden Önemlidir?

12.04.2020
9
Vergi Usul Kanunu Nedir? Neden Önemlidir?

Bugün ki vergi usul kanunu nedir, neden önemlidir sorusuna yanıt verecek ve bilmeyenler için detayları ile paylaşımlar yapacağız. Türkiye, özellikle vergiler konusunda diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ciddi manada fark yaratan ülkelerden birisidir. İşyerleri, bireyler ya da aklınıza gelebilecek diğer sosyal olguların tamamı devlet tarafından vergilendirmeye tabii tutulur. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte yönetim sistemi değişti ve tüm her şey yasalara bağlandı. Vergiler ile alakalı uygulamalar da aynı şekilde yürütme noktasında yasalara bağlanarak bu anlamda alternatif bir seçenek olarak dikkatleri çekti. Şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirmek ve fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz.

Vergi Usul Kanunu Nedir?

Vergi usul kanunu, 213 sayılı anayasa hükümlerinde tüm vergi uygulamalarını kapsayan ve genel esasları yürütme alanında belirleyen kanun türüdür.

Türkiye Cumhuriyeti devletinde tüm kanunlar alternatif metinler, genelgeler ve yönetmelikler ile düzenlenir. 213 sayılı vergi usul kanunu, vergi uygulamalarının tamamına yönelik esasları içerir. TBMM ya da Cumhurbaşkanı, herhangi bir ek genelge ile bu maddeleri değiştirmediği sürece bu maddeler geçerliliğini gösterir. Nitekim günümüzde vergi uygulamalarının genel hatlarını belirleyen kanun, zaman içerisinde ciddi manada değişmiştir. Vergi oranları sabitlenmiş ve bununla birlikte yasaklar ve cezalar ile alakalı olarak da birçok farklı alternatif eklenmiştir. Vergi, devletin en büyük gelir kaynaklarından birisidir ve her ne olursa olsun bu anlamda yaptırımlar dikkat çekicidir.

Vergi Usul Kanunu Neden Önemlidir?

Vergi usul kanunu, bireylerin ya da şirketlerin her türlü vergi ödemelerine ilişkin genel esasları konu alır. Vergi, devletin en önemli unsurlarından birisi olduğundan dolayı cezai yaptırımları ile alakalı olarak da bilgi edinmek gerekir. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde özellikle vergi uygulamalarının genel kapsamlı ile alakalı birçok farklı konu ele alınmıştır. 213 sayılı kanun içerisinde özellikle bazı maddeler ciddi anlamda önem arz eder. Hemen bu maddeler ile alakalı olarak bilgi sahibi olacak olursak;

Vergi Usul Kanunu Madde 148 (BİLGİ VERME ZORUNLULUĞU): 213 sayılı vergi usul kanunun en önemli maddelerinden birisidir. Her türlü ticari girişim, kişi ya da müesseseler Maliye Bakanlığı tarafından talep edilen bilgileri gizlilik çerçevesinde dahi olsa paylaşmak zorundadır. Bununla birlikte her türlü ticari girişimin ve girdinin yine bildirilmesi zorunludur. Maliye Bakanlığı denetimlerinde bildirilmemiş konulara denk gelinmesi durumunda yine bu yasaca cezai işlemlere başvurulur.

Vergi Usul Kanunu Madde 256 (KAYIT İBRAZ MECBURİYETİ): Her türlü ticari girişim, müessese ve bu gibi yapılanmaların defter tutmaları, fiş kesmeleri ve bu gibi tüm işlemlerini incelenebilir formatlarda kayıt etmek ve bu kayıtları Maliye Bakanlığı birimlerine ibraz etmek zorundadırlar. Devlet, belirli aralıklar ile bu verileri inceleme altına alarak gelir vergisi gibi birçok farklı vergi türünü hesaplama yoluna gider.

Vergi Usul Kanunu Madde 341 (VERGİ ZİAYI): Her girişim, vergilerini zamanında ödemek zorundadır. Vergilerini zamanında ödemeyen ve gerekli taahhukları yerine getirmeyen kişilere dair işlemlere vergi ziayı denir ve gerekli işlemler bu maddeler ile belirlenerek vergi usul kanunu çerçevesinde inceleme altına alınır.

Vergi usul kanunu ceza hükümleri genel itibari ile Madde 331’den başlar ve devam eder. Madde 331’den itibaren herhangi bir yasadışı durumda bu cezai işlemler hakkında bilgi edinmek durumundasınız. Devletin vergiler ile alakalı olarak belirlemiş olduğu belli başlı ceza hüküm sınırları söz konusudur. Bu ceza hüküm sınırlarını doğrudan 213 sayılı vergi usul kanunu kapsamında inceleme şansına sahip olursunuz. Vergi ziayı cezaları ise madde 344’den itibaren başlar.

Vergi usul kanununa dair tüm detayları internet üzerinden edinme şansına sahip olabilirsiniz. Ancak daha geniş kapsamlı bir şekilde bu anlamda bilgi sahibi olmak isterseniz doğrudan yorum alanlarımızı kullanın ve sorularınızı bizlere iletme yoluna gidin.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.