Vergi Yapılandırmasında Hangi Borçların Faizleri Silinecek? Kimler Yararlanacak?

Vergi Yapılandırmasında Hangi Borçların Faizleri Silinecek? Kimler Yararlanacak?

Vergi Yapılandırmasında Hangi Borçların Faizleri Silinecek? Referandumdan önce hükümet yetkilileri tarafından yeni bir vergi yapılandırması müjdesi verilmişti. Başbakan Binali YILDIRIM, katılmış olduğu bir TV programında yeni bir vergi yapılandırması yapılacağını belirtmişti. Maliye Bakanı Naci AĞBAL da yapılacak vergi yapılandırmasının detayları  ile ilgili olarak ipuçları vermişti. Bugün ise yine Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından vergi yapılandırması ile ilgili yeni bir açıklamada daha yapıldı.Bu açıklama ile hangi borçların bu kapsamda değerlendirileceği netleşmiş oldu.Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ya Peşin Ödeme İndirimi Olacak Ya Da 36 Ay Taksit  Olacak

Vergi Yapılandırmasında Hangi Borçların Faizleri Silinecek? Maliye Bakanı Naci AĞBAL, yeni uygulamada sadece kesinleşmiş kamu alacaklarından vadesinde ödenmeyenleri yeniden yapılandırma kapsamına alacaklarını söyledi.Konuşmasının devamında sadece vadesi geçmiş kamu alacağının bu kapsamda olacağını söyleyen AĞBAL, “Matrah artırımı olmayacak, vergi incelemeleriyle ilgili bir beyan olmayacak, herhangi bir şekilde pişmanlık düzenlemesiyle ilgili bir düzenleme olmayacak. İhtilaflı kamu alacaklarına ilişkin bir düzenleme de yok. Sadece ödeme vadesi geçtiği halde ödenmeyen kamu alacaklarının yapılandırılması söz konusu.” ifadelerini kullandı. Yapılacak olan yeni vergi yapılandırmasında iki seçenek olacak.Buna göre mükellef, peşin ödeme indirimi veya 36 aya kadar taksit imkanından yararlanabilecek.

Hangi Vergiler Yapılandırılacak?

Vergi Yapılandırmasında Hangi Borçların Faizleri Silinecek? Maliye Bakanı bugün yaptığı açıklamada hangi borçların yapılandırma kapsamında değerlendireceğini söyledi.Bakanın söylemiş olduğu yapılandırma kapsamını sizler için maddeler halinde sıraladık:

-gümrük vergileri,

-SGK’ya ödenecek prim alacakları,

-Belediyelere ödenecek borçlar,

– il özel idarelerine ödenecek borçlar,

– Motorlu Taşıtlar Vergisi,

– trafik para cezaları,

– ecrimisil ödemeleri,

-askerlik para cezaları,

-nüfus para cezaları,

-Orman Genel Müdürlüğünün kullandırdığı ORKÖY kredileri,

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından tarımsal amaçlı kooperatiflerin kullandığı krediler,

-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından OSB’lere ve küçük sanayi sitelerine kullandırılan krediler.

2017  Vergi Yapılandırmasına  6736 Vergi Affına Başvuru Yapmayanlar Başvurabilecek mi ?

Vergi Yapılandırmasında Hangi Borçların Faizleri Silinecek?  Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın yaptığı açıklamalara göre yeni vergi yapılandırma düzenlemesinde  6736 Sayılı Kanun kapsamında yararlananlar başvuru yapacak yapmış oldukları taksitlendirmeler güncellenecek. Yani o taksitler iptal edilip yeni taksitler yapılacak.  2016 yılında Yapılan geniş kapsamlı 6736  vergi ve SGK affına başvurmayanlar da yeni yapılandırmadan ilgili vergi dairesine başvuru yaparak yararlanabilecek diye düşünüyoruz.  Kısacası 6736 vergi affı başvuru süreleri uzatılıyor.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*