Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Yapılandırmasında İlk Taksit Ödeyenler İkinci Taksiti Ödemeleri Gerekir mi ?

21.01.2017
94

Vergi Yapılandırmasında İlk Taksit Ödeyenler İkinci Taksiti Ödemeleri Gerekir mi 03/08/2016 Tarihinde kabul edilen 19/08/2016 Tarihinde Resmi Gazetede Yayınlanan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanuna göre Vergi ve  SGK borçlarına taksitlendirme gelmişti.  Yasayla  Taksitlendirmenin yanı sıra Matrah arttırımı. davalık borçlardan vazgeçme. kesinleşmemiş borçları yapılandırma inceleme de olan dosyalardan kurtulma imkanı getirilmişti. Yine yasa yürürlüğe girince vadesi 31.12.2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmişti. Bu Kanuna göre yapılandırma başvuru tarihleri İlk olarak 31/12/2016 Tarihi olarak belirlenmiş ardından teknik aksaklıklar nedeniyle başvurular tamamlanmaması üzerine Bakanlar kurulu kararıyla  25 Kasım Tarihine kadar uzatıldı.

 

Yasa Hangi Borçları Kapsıyordu

Vergi dairelerine:

 • 30 Haziran 2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ait vergi, resim, harç ve bunlara ilişkin cezalar ile gecikme faizi ve gecikme zammı alacakları.
 • 30 Haziran 2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önce verilen askerlik, seçim, trafik, nüfus, karayolu taşıma. otoyollar ve köprülerden ihlalli geçiş idari para cezaları ile RTÜK idari para cezaları.
 • Kanunun yayımlandığı 19/08/2016 tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş. Ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan. Vergi dairelerince takip edilen vergi dışındaki diğer amme alacakları (ecrimisil , öğrenim ve katkı kredisi alacakları gibi)

Borçları kapsıyordu. Başvuranların bu borçları yapılandırılmıştı.

Vergi Yapılandırma Ödeme Planı Nasıldı

Yapılandırma da peşin veya taksitle ödeme seçenekleri verildi.

Peşin Ödeme Nasıldı ?

 • Peşin ödemeler, ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 30 Kasım 2016 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılacaktır.
 • Peşin ödemelerde, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı veya faiz uygulanmayacaktır.
 • Peşin ödemelerde, Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim yapılacaktır.

Peşin ödemeler için 31 Aralık’a kadar uzatma verilmişti. Bu uzatmaya göre kişi 31 Aralık 2016 Tarihine kadar ödeyebilecek. Ancak Peşin Ödeme indiriminden faydalanamayacaktı.

Taksiti Ödeme Nasıldı ?

Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, Başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçilebilecek ve ilk taksit 30 Kasım 2016 tarihine (bu tarih dâhil) kadar, kalan taksitler de ikişer aylık dönemler halinde ödenecekti

Taksitle ödeme durumunda, yapılandırılmış borçlar aşağıda yer alan katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecektir

 • 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,045
 • 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,083
 • 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1,105
 • 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde 1,150

Uygulanarak yapılandırma ödeme takvimi çıkarılmıştı.

 

Yapılandırma yapan bir çok vatandaş  30 Kasım da İlk Taksiti Ödeyemedi

Vergi Yapılandırmasında İlk Taksit Ödeyenler İkinci Taksiti Ödemeleri Gerekir mi.  Yapılandırma başvuru süresinin 25 Kasım da sona ermesi.  İlk taksit ve peşin ödeme süresinin son günün ise 30 kasım olması ve aralarında kısa bir süre olması.  Bu nedenle vergi dairelerinde son günde  yoğunluk nedeniyle  kuyruklar oluşması, internet ödeme alt yapısının tam olarak sağlanamaması. Bankalarda vergi yapılandırma ödemelerinde yoğunluktan sistem tıkanması oluşması gibi sebeplerle vergi yapılandırmalarının ilk taksitlerini ödemek isteyen bir çok vatandaşımız  bu sorunlar nedeniyle ödeme yapamadı. Ödeme yapamamaları nedeniyle büyük bir mağduriyet oluşmuştu.

Bütün Taksitlere Uzatma Geldi

Vergi Yapılandırmasında İlk Taksit Ödeyenler İkinci Taksiti Ödemeleri Gerekir mi. Mecliste kabul edilen  Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 26 . maddesine  geçici bir madde eklenerek tüm süreler altı ay uzatıldı.

İlk Taksiti Ödeyenler İkinci Taksiti 31 Ocakta Ödemeli mi Ödemez İse  Ne Olur ?

30 Kasım 2016 Tarihine kadar yapılandırmalarının ilk taksidini ödeyenler  ikinci taksidi torba yasa Resmi Gazetede yayınlansın veya yayınlanmasın ÖDEMEZLERSE  YAPILANDIRMALARI BOZULMAYACAK .   çünkü tüm taksitler  dört ay uzadığından dolayı 31 Ocak 2017 Taksidinin son ödeme günü 31 Mayıs 2017 oldu. Diğer taksitler ise 31 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ikişer aylık olarak ödenecek.

Yapılandırmada Ödeme Süreleri Değişti.İşte Tarihler(Karşılaştırmalı) Konulu yazımıza ulaşmak için tıklayınız

SGK Vergi Affı İlk Taksit Ödemeyenlere Müjde Tüm Taksit Süreleri Dört Ay Uzatıldı 2017 Konusu ile ilgili yazımız için Tıklayınız

Emekliye Promosyon Tutarları Mart Ayında Ödenecek Konusu ile ilgili yazımız için Tıklayınız

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri Başladı Şartları Nelerdir Hangi İllerde Uygulamaya Başlayacak Konusu ile ilgili yazımız için Tıklayınız

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 105 YORUM
 1. Huseyin dedi ki:

  Vergi borcum geldi yapilandirna yaptim biraz karisik arsadan daire aldin1 tane mutahid 2 daire ustumde gostermus 6 yil once satildi is bitti degerinden dusuk gosterdigi icin ceza 6 bin yapilandiena ike 1900 dustu 6 taksit yaptirdim son odene 31 08 idi 26 da ayin agustos vergi dairesini aradim kurban bayran tatil ve 30 agustos tatil giriyor dedi 10 gun bayeam bitimi mi yatoracagiz dedim ewet ilk gun gelin dedi fakat vergi dairesi arede oglene acikmis bilgim olmadigindan ulk taksit yattiramaadim ne yapacsgim sastim kaldim

 2. Huseyin dedi ki:

  Vergi borcum geldi yapilandirna yaptim biraz karisik arsadan daire aldin1 tane mutahid 2 daire ustumde gostermus 6 yil once satildi is bitti degerinden dusuk gosterdigi icin ceza 6 bin yapilandiena ike 1900 dustu 6 taksit yaptirdim son odene 31 08 idi 26 da ayin agustos vergi dairesini aradim kurban bayran tatil ve 30 agustos tatil giriyor dedi 10 gun bayeam bitimi mi yatoracagiz dedim ewet ilk gun gelin dedi fakat vergi dairesi arede oglene acikmis bilgim olmadigindan ulk taksit yattiramaadim ne yapacsgim sastim kaldim 05453744031

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   6552 sayılı teciliniz bozulmadıysa ödeyebilirsiniz

 3. khy dedi ki:

  merhaba. ögrenim kredisi yapılandırmamın ikinci taksidini aksattım. yapılandırma bozulmuş deniyor yapabileceğim birşey var mı?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   maalesef bulunmuyor

 4. Nesli dedi ki:

  Merhabalar yapilandirmanin 2 taksitini Eylül sonun da ödedim ancak 3.taksitimle ilgili şüpheye düştüm. 3. Ödemem Aralık sonu olarak hatırlıyorum ama şüpheye düştüm Kasım sonunda yapılması gerekiyordu ise şimdi ödeme yapabilirmiyim yapılandırma bozulmusmudur ?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   ilk iki taksiti günü gününe ödemişseniz bozulmaz haziranda yapılan yapılandırmanın üçüncü taksit ödeme tarihi 30 kasım idi

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.