Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Zaman Aşımı Süreleri 2020’de Ne Kadar?

04.03.2020
13
Vergi Zaman Aşımı Süreleri 2020’de Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte vergi zaman aşımı süreleri 2020’de ne kadar sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ekonomi içerisinde vergiler, devletin ayakta kalması ve insanlara daha iyi hizmet sunabilmesi için çok önemlidir. Vergi bir yükümlülüktür ancak devlet, zaman içerisinde kendi sisteminde meydana gelen aksaklıklar nedeni ile de yine bu hataları telafi etme yolunda somut adımlar atmakta. Vergi zaman aşımı diye tabir edilen önemli bir kavram söz konusu ve insanlar bunu ciddi anlamda merak ediyorlar. Bizde bu anlamda sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Öncelikle tanımı ile başlayalım ve fikir edinme yoluna gidelim.

Vergi Zaman Aşımı Nedir?

Vergi zaman aşımı, borçlu olan kişiye 5 sene içerisinde tarh ve tebliğ edilmeyen borçların artık resmiyetini yitirmesi anlamına gelen bir işlemdir.

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde vergi zaman aşımı ile alakalı olarak insanlar ciddi araştırmalar yapıyor demek yanlış olmaz. Hal böyle olunca da devletin bu uygulaması ile alakalı olarak da somut araştırmalar söz konusu. Vergilerin zaman aşımına uğraması için belli başlı şartların oluşması son derece önem arz eder. Vergi, bir yükümlülük ancak zaman içerisinde devletin uygulamalarının da aksaklık gösterdiği aşikar bir unsur olarak da dikkat çekiyor. Geneli olarak süreç ve uygulamalar konusunda biraz daha derinlemesine bilgiler sunabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapma yoluna gideceğiz.

Tarh Zamanaşımı

2020 Yılında Vergi Zaman Aşımı Yasal Süreleri Ne Kadar?

2010 yılında resmi olarak düzenlenmiş olan vergi kanunu ile birlikte zaman aşımı ile alakalı olarak standartlar yeniden düzenlenme yoluna gitti. Hal böyle olunca da resmi literatür üzerinde düşündüğümüzde seçenekleri en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Devletin zaman aşımı ile alakalı olarak resmi maddesi 114. madde olarak bilinir. Vergi kanunu 114. madde, tarh zamanaşımı ile alakalı olarak tüm detayları içerir ve bilgiler sunar. 2010 yılında son olarak düzenlenen bu madde ile alakalı olarak resmi madde aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlıyarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmiyen vergiler zamanaşımına uğrar.

Tabi ki yasal olarak kendisini gösteren unsurlar içerisinde birçok farklı detay kendisini gösterir. Vergi zaman aşımı ile alakalı olarak diğer detaylar da yine Gelir idaresi Başkanlığı resmi internet sitesinde 114. madde ile alakalı olarak detaylar kendisini gösterir. 2010 yılında ve 2004 yılında yapılan düzenleme fıkraları ile alakalı olarak detaylar da aşağıdaki şekilde resmiyet kazanmıştır;

(Değişik üçüncü fıkra: 16/7/2004-5228/5 md.) Şarta bağlı istisna veya muafiyet uygulamaları sonucu kısmen veya tamamen alınmayan vergilere ilişkin zamanaşımı süresi, istisna veya muafiyet şartlarının ihlâl edildiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren başlar.

(Değişik: 4/12/1985 – 3239/9 md.) Damga vergisine tabi olup vergi ve cezası zamanaşımına uğrayan evrakın hükmünden tarh zamanaşımı süresi dolduktan sonra faydalanıldığı takdirde mezkûr evraka ait vergi alacağı yeniden doğar.

Bu maddi düzenlemeler ile birlikte vergi zaman aşımı kanunu ile alakalı olarak hemen hemen bütün detaylar yeniden kontrol altına alındı. İhlal durumlarını da yasal olarak maddeye bağlayan devlet, bu uygulamayı da ciddi şekilde takip ediyor.

Zaman Aşımına Uğrayan Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Vergi borcu sorgulama ile alakalı olarak e-Devlet üzerinden yapabildiğimiz bazı işlemler söz konusudur. Tabi ki bu sistemleri genel olarak insanlar biliyor. Ancak zaman aşımı söz konusu olduğunda yapılması gereken şey ise Gelir İdaresi Başkanlığı bürolarına giderek bilgi edinmek olacak.

Zaman aşımına uğrayan vergi borcu ile alakalı en net bilgiler ve şirketiniz ya da bireysel vergi borçlarınız ile alakalı zaman aşımı unsurlarını sorgulama şansına sahipsiniz. Dolayısı ile bu alternatifleri en iyi şekilde değerlendirmek sizler için ideal olacaktır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.