Vergide Nakit Yerine Kredi Kartı ile Ödeme Geliyor

Vergide Nakit Yerine Kredi Kartı ile Ödeme Geliyor

vergiyi kartla ödeme Belki de yılardır düşünülen uygulama nihayet hayata geçiyor.Hem mükellefler için hem de devlet için çok önemli bir adım atılıyor.Artık ödemelerde kredi kartı dönemi başlıyor.Yani nakit ödemenin ve dolaylı olarak kayıt dışı ekonominin önüne geçilecek.Bu sayede bir çok avantajlar da bu sitemle birlikte gelecek.Her kesim için avantajlı olan bu sistem sayesinde indirim dahi gelebilecek.Peki nasıl olacak bu?Kartla ödeyen yine aynı miktarı mı ödeyecek?Yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Vergi Türleri Kartla Ödenebilecek?

vergiyi kartla ödeme Amaç kamu alacaklarının tahsilinde elektronik ödeme yaygınlaştırmak ve  nakit para kullanımını en aza indirmek olacak.Vergi dairelerinin tahsilatını yaptığı yaklaşık 300’ün üzerindeki gelir türünün de kredi kartı ile tahsil edilmesi planlanıyor.Uygulanması düşünülen bu yeni sistemle hem kayıt dışı ile daha iyi mücadele edilmesi, hem de sahte para ile işlem yapılması ve rüşvetin önüne geçilmesi hedefleniyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yürütülen çalışma ile her türlü idari para cezaları, ücret ve gelir kazançları yeni dönemde bankacılık sistemi üzerinden yapılacak. Böylece devlet mükelleflerden direk olarak tahsilat yerine muhatap bankalar olacak.Muhatabın bankalar olması vergi dairelerinin diğer işlerini yapması açısından daire çalışanlarına da büyük kolaylık sağlayacaktır.

Mevcut Durumda Hangi Vergiler Kartla Ödenebiliyor?

vergiyi kartla ödeme Şu anki duruma göre çok az vergi türü kredi kartıyla ödenebiliyor.Bunları aşağıda sıralayabiliriz.

– Motorlu Taşıtlar Vergisi,

-trafik para cezaları,

-geçiş ücreti ve buna bağlı idari para cezası,

-karayolları taşıma kanunu idari para cezası,

– gayrimenkul sermaye iradından kaynaklı gelir vergisi,

-tapu harcı,

– yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı,

– 6111 ve 6552 sayılı Kanun kapsamında ödemeler kredi kartı ile tahsil edilebiliyor.

Tahsilat Yolları Genişleyecek

vergiyi kartla ödeme Gelir İdaresi Başkanlığı 2016 Yılı Performans Programı’nı yayınladı.Bu programda yer alan bilgilere göre vergi ve diğer gelirleri toplamada etkinliğin artırılması hedefleniyor. Borcu hakkında bilgilendirilen mükellef sayısı artırılarak cari dönemde ödenmesi gereken vergi ve diğer kamu gelirlerinin tahsilat oranının yükseltilmesi planlanıyor.Kamu alacaklarının zamanında, kolay ve daha düşük maliyetle tahsilatını sağlayabilmek için banka tahsilat kanallarının geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine ilişkin çalışmalar kapsamında bankalarda Web-Banka-Tahsilatları modelinin geliştirilmesi, banka ortamlarında program geliştirme, bankaların internet şubelerinden ve Otomatik Para Çekme Makinelerinden (ATM) vergi tahsilatı yapılmasının yaygınlaştırılması çalışmaları devam ederken, alternatif ödeme imkanları genişletilecek.

Bu yeni sistem ne zaman faaliyete geçer bilinmez ama geçince mükellefler için büyük kolaylık olacağı kesindir.Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)