Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergisini Erken Ödeyene İndirim

28.11.2016
17
Vergisini Erken Ödeyene İndirim
Vergisini Zamanında Ödeyene İndirim

                                             Vergisini Zamanında Ödeyene İndirim

Vergi dairelerinde bir yapılandırma zamanı daha geride kaldı.Vergisini ödemeyen mükellefler,vergisini ödemeyi taahhüt ederek yapılandırmaya girdi ve kasım ayının son günü de ilk taksitlerini ödeyecekler. Bu yapılandırma, vergisini ödemeyen mükellefler açısından oldukça yararlı bir durum oldu.Vergisini zamanında ödeyenler için ise normal bir durum olmaktan öteye gidemedi. Çünkü zamanında ödeyen mükellef için hiç bir faydası olmadı.Tam tersine neden erken ödediklerini bile sorgular hale geldiklerini de duymuyor değiliz.Peki onlar için de bir düzenleme yapılabilir mi?Cevabı evet.Nihayet bu mükellefler için de sonunda bir düzenleme yapılıyor.

Vergisini Zamanında Ödeyenler İçin Öneriler

Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın vergisini zamanında ödeyen mükellefler için bir düzenleme konusunda bu aralar bir çalışma içinde olduğunu duyuyoruz.Bu çalışma konusunda her kesimi dinleyen yetkililer,onlardan gelen istek ve görüşleri dikkate alıyor.Bu görüşlerden birisi de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun görüşüydü. Hisarcıklıoğlu, vergisini ödemekte güçlük çekenlere sağlanan kolaylığın neden zamanında ödeyene sağlanmadığından dert yakınırken,onlara da bir ödül verilmesi gerektiği konusunda üzerinde durdu.Ayrıca damga vergisinin kaldırılması konusunda da yetkililere görüş bildirdiğini biliyoruz.

Maliye Bakanlığının Çalışmaları

Düzenli öde indirim gelsin

Düzenli öde indirim gelsin

Maliye bakanlığı’na gelen görüşlerle genel hatlarıyla bir taslak hazırlanmış ve mecliste bunun en kısa zamanda görüşülmesi için çalışmaların yapıldığı gelen bilgiler arasında.Peki bu taslakta neler var?Bunlara değinecek olursak:

-Gelir vergisi veya kurumlar vergisi mükelleflerinin geçmişe dönük 3 veya 5 yılına bakılacak. Bu yıllarda beyannamesini zamanında vermiş ve vergisini zamanında ödemiş olması gerekmektedir.

-Zamanında beyanname veren ve zamanında ödeme yapan mükelleflere yüzde 1,yüzde 2 veya yüzde 3 indirim yapılacaktır.

-Bu indirimler 2017 yılından itibaren yürürlüğe konulacaktır.

Vergi Gelirinde Artış Beklentisi

Maliye Bakanlığı yapılacak olan bu düzenlemeyle vergi gelirinde bir azalma olmayacağını hatta artış bile olabileceğini dile getiriyor.Peki böyle bir indirim olursa nasıl vergi artacak?Yetkiler böyle bir indirimde mükelleflerde gönüllü uyumun olacağını ve ödemeyen mükelleflerin de buna katılabileceğini öngörüyor.Aslında teoride güzel düşünülmüş bir taslak ama yasalaşmasından sonra mükelleflerin buna nasıl katılacağını göreceğiz.

Böyle bir kanunun çıkması durumunda en hızlı bir şekilde sizlere merak edilenler konusunda yardımcı olacağız.

Yine sormak istediğiniz konular hakkında bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.