Vergisini Ödemeyene Ağır Cezalar Geliyor

Vergisini Ödemeyene Ağır Cezalar Geliyor

Vergisini Ödemeyene Ağır Cezalar Geliyor. Vergi ile ilgili son günlerde farklı gelişmeler oluyor. Mükelleflerin hakları konusunda çalışmalarını sürdüren hükümet yetkilileri, bir çok alanda olduğu gibi vergide de planlarını hayata geçirmek istiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesindeki Müstakil İş Adamları ve Sanayiciler Derneği tarafından düzenlenen 95’nci Genel İdare Kurulu toplantısına katıldı. Burada vergi ve sosyal güvenlik konularında görüşlerini paylaştı. Bu açıklamalarında da vergisini ödemeyenler için yaptırım olacağına işaret etti.  Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Son Zamanlarda Vergi İle İlgili Önemli Gelişmeler Oldu

Vergisini Ödemeyene Ağır Cezalar Geliyor. Hükümet tarafından vergi ile ilgili son 1 yılda önemli gelişmeler yaşandı.Bu yaşanan gelişmelerin de hemen hepsi mükellef lehine gelişmeler.Toplum tarafından dile getirilen talepler doğrultusunda en önemli karar vergi affıyla yaşanmıştı.Borcunu ödeyemeyen veya ödemekte zorluk yaşayan mükellefler 6736 sayılı kanunla borçlarını yapılandırmışlardı. Yapılandırmadan sonra taksitlerini  çeşitli nedenlerle ödeyemeyen mükelleflere, mağdur olmamaları adına taksitlerin ödeme süresini 4 ay uzatma da geldi.Yapılanlar bununla da bitmedi.Geçtiğimiz günlerde , vergisini düzeni ödeyenler için de bir karar alındı ve resmi gazetede yayınlandı.Buna göre artık vergisini zamanında ödeyene de yüzde 5 oranında indirim uygulanacak.

Vergisini Vermeyenlere Cezalar Geliyor

Vergisini Ödemeyene Ağır Cezalar Geliyor.Vergi veren ile vergi vermeyen arasındaki haksız rekabeti engelleyeceklerini kaydeden Bakan Ağbal, vergisini veren vatandaşı devlet olarak ‘başının tacı’ yapacağını söyledi.Konuşmalarını sürdüren Naci AĞBAL şunları söyledi:
“Çok daha inanarak uygulayacağı sistem getireceğiz. Sistem uyumlu mükellefe destek olmak ama her şeye rağmen sisteme uymak istemeyen vergisini vermek istemeyen primini ödemek istemeyene de gerçekten caydırıcı yaptırımlar getireceğiz. Biz mükellefimize inanıyoruz, biz mükellefimize güveniyoruz, mükellefimiz devletine karşı yükümlülüklerini en iyi şekilde yerine getirecek. O zaman kurallar da buna göre inşa edilecek, buna göre yapacağız. Bir çoğunuzun aslında en çok şikayet ettiği konu haksız rekabet. Bir mükellef var bütün işlerini kayıtlı yapıyor, vergisini ödüyor, yanındaki bunların hiç birisini yapmıyor. Burada haksız rekabet oluyor. Devlet ne yapması lazım o vergisini ödeyene şefkatle yaklaşması lazım, onu başının tacı yapması lazım. Ama öbürü haksız rekabet yapıyor üzerine gitmesi lazım ki, diğer vatandaşın hakkını hukukunu koruyabilelim.

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)