Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yapılandırılmış Vergi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

Yapılandırılmış Vergi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte yapılandırılmış vergi borcu ödeme nasıl yapılır sorusunu sizlere elimizden geldiğince sunmak istiyoruz. Türkiye genelinde vergilendirme ile alakalı olarak zaman içerisinde devletin ödeme sistemlerine ilişkin ciddi manada somut adımlar attığını biliyoruz. Vergi konusu zaten devlet nezdinde önemli ve zaman içerisinde çıkarılan yasalar ile düzene sokulmaya çalışılan bir konu olarak da dikkat çekiyor. Birçok kişi yapılandırma ile alakalı olarak bilgi sahibi değil ve öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturma gibi bir amaç içerisindeyiz.

Vergi Borcu Yapılandırma (Taksitlendirme) Nedir?

Vergi borcu yapılandırma (taksitlendirme), ödeyemediğiniz vergi borçlarınızı devlet nezdinde bunu beyan etmek sureti ile esnek ödeme planlarına bölme işlemidir.

Devlet, özellikle vergi ödeneklerini alma konusunda çok ciddi adımlar atıyor demek yanlış olmaz sanırım. Vergi sistemlerinin tamamı artık internet ortamına taşındı ve işlemleri internet ortamında yapabilme şansına da sahip olabileceksiniz. İnteraktif vergi dairesi sistemini kullanarak vergi borcu yapılandırma ile alakalı olarak işlemlerinizi de sorunsuz şekilde yapabilirsiniz. Yapılandırma işlemi ile birlikte devlete olan borcunuzu peyder pey ödeyerek bu anlamda yükümlülüklerinizi sonlandırma gibi bir imkana sahip olabileceğinizi de unutmayın.

Vergi borcu, yapılandırıldıktan sonra da herhangi bir şekilde ödenmez ve sıkıntı yaşar iseniz devlet borcun tahsilini icra yolu ile alma yoluna gider. Birincil öncelikli eşyalarınız olmasa da geri kalan tüm eşyalarınıza ya da maaşınıza borç miktarınıza göre haciz gelebilir.

Vergi Borcu Yapılandırma (Taksitlendirme) Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde devletin ödeneklere ilişkin yaklaşımı ile alakalı olarak da ciddi değişimler meydana geldi. Vergi borçlarında özellikle yaşanan gelişmeleri incelediğimiz zaman yapılandırma bu anlamda sunulan en mükemmel seçeneklerden birisidir. Peki bu yapılandırma işlemi nasıl yapılır?

Vergi Dairesinden Borç Yapılandırma

 • Vergi borcu yapılandırmak için öncelikle ilçenizin bağlı olduğu vergi dairesine gidin.
 • Vergi memuruna yapılandırma talebinizi iletin ve borcunuz ile alakalı olarak bilgiler verin. Memur, TC kimlik numaranız üzerinden takip yapacak ve döküm alacaktır.
 • Akabinde sizin maddi durumunuz ve gelir – gider durumunuz ile alakalı bilgileri de içeren bir vergi yapılandırma dilekçesi doldurursunuz.
 • Akabinde bir değerlendirme süreci olur ve değerlendirme süreci sonunda olumlu ise dilekçeniz tekrardan vergi dairesine davet edilirsiniz.
 • Uygun ödeme planına vergi borcunuz bölünür ve bu anlamda memur sizi bilgilendirir.
 • Akabinde imza atarak vergi borcunuzu yapılandırmış olursunuz. Borç taksitlerini de vergi dairesinin size verdiği banka hesaplarına gönderiyorsunuz.

İnteraktif Vergi Dairesinden Borç Yapılandırma

 • Öncelikli olarak interaktif vergi dairesi internet sitesine girin ve GİRİŞ YAP kısmından e-Devlet bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Bu sistemde vergi siciliniz ile alakalı tüm seçenekleri görme şansına sahip olursunuz.
 • Akabinde sol kısımda BORÇLAR > VERGİ BORÇLARI kısmına gidin.
 • Burada bulunan vergi borçlarınıza ilişkin detayları görebilme şansına sahip olacaksınız.
 • Sonrasında vergi yapılandırma sekmesine tıklayarak sizden istenen bilgileri girin ve işlemlerinizi tamamlayın.
 • Başvurunuz onaylanır ise sorunsuz şekilde yapılandırma olacaktır.

Yapılandırılmış Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Burada durum çok ciddi anlamda basit. Devlet, vergi ödemelerinde özellikle kamu bankaları ile çalışır ve yapılandırılmış borcunuzun bilgisi tüm kamu bankalarının sistemine düşer. Vergi borcunun tamamını kapatmak istediğinizde kamu bankalarına giderek TC kimlik numaranız üzerinden vergi borcu durumunuzu öğrenir ve ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Taksit ödemeleri de yine aynı şekilde devlet bankaları nezdinde olur. Kısacası yapılandırma işleminden sonra ödemelere dair tüm detaylar kamu bankaları nezdinde yapılır. Herhangi bir sorun olmadan bu şekilde borç kapaması dahi yapma olanağınız var.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.