Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yapılandırmada Mayıs Ayına Dikkat.Taksiti Ödemeyenler Yeni Yapılandırmadan Yararlanamayacak

Yapılandırmada Mayıs Ayına Dikkat.Taksiti Ödemeyenler Yeni Yapılandırmadan Yararlanamayacak

Taksiti Ödemeyenler Yeni Yapılandırmadan Yararlanamayacak. Maliye Bakanı Naci AĞBAL, mükellefleri daha önceki yapılan yapılandırma konusunda uyardı.Bilindiği gibi, resmi gazetede yayınlanan genel tebliğ doğrultusunda en son yapılandırmada süreler değişti.Buna göre ocak ayında ödenmesi gereken taksit mayıs ayına ertelenmişti.Mayıs ayının ortalarında olduğumuz şu günlerde ise, yeni bir yapılandırma teklifi şu an Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmektedir.Bu teklifle vergi borcu olan mükellefler için yeni bir şans oluşacak.Yapılandırma hakkında konuşan AĞBAL,mayıs ayının taksitinin ödenmesine vurgu yaptı.Peki mayıs ayı taksitini ödemeyen mükellefler yeni vergi affından yararlanabilecek mi?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Mayıs Ayı Son Şans Olacak.Taksiti Ödemeyenler Yeni Kanundan Yararlanamayacak

Taksiti Ödemeyenler Yeni Yapılandırmadan Yararlanamayacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Özel bir televizyonda  katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.Bu açıklamalarda özellikle yeniden vergi yapılandırmasına değinen Naci AĞBAL,mükellefleri mayıs ayı konusunda uyardı. Ağbal, yeniden yapılandırmayla ilgili düzenleme hakkında “Geçen yapılan yapılandırmaya başvuran mükellefler için ocak ayındaki ödemeleri mayıs ayına ertelemiştik. Mayıs ayında mükelleflerin ödemesini yapması gerekiyor. Bu son derece önemli. Müracaat etmiş vatandaş ilk iki taksiti yatırmazsa kanunun getirdiklerinden yararlanma şansını kaybediyor. Bunun telafisi yok. Yeni yapılandırma kanunu ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmuyor. Yeni kanuna özel hüküm koyduk. Mayısta taksiti ödemeyenler yeni kanundan yararlanamıyorlar. Gerek birinci taksiti ödememiş gerek peşin ödemesini yapmayanlar için mayıs ayı son fırsattır. Böylelikle kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam etsinler. Mayıs ayı içinde ödemesini yapmayanlar için gerekli takibatı yaptıracağız. Son şans, mutlaka borcunuzu ödeyin.19 milyar lira yapılandırma kanunu kapsamında tahsilat yaptık” diye konuştu.

Tebliğde Ocak Ayı Taksiti Mayıs Ayına Ertelenmişti

 Taksiti Ödemeyenler Yeni Yapılandırmadan Yararlanamayacak. 6736 sayılı Kanunun geçici 2 nci maddesinin birinci fıkrasında, Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde geçici 2 nci maddenin yürürlüğe girdiği 27/1/2017 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek.  Kanun hükümlerini ihlal eden borçlulara, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten.  Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen ve ödemede gecikilen her ay ve kesri için hesaplanması gereken.  Geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödemeleri halinde Kanun hükümlerinden yeniden yararlanma imkânı sağlanmıştır.  İhlale neden olan tutarların.  Ödenmesi gereken tarihten 27/1/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) geçen süre (her ay ve kesri) için hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödenmesi, gerekmektedir.

2017 Hurda Araç Teşvik Yasası Çıkacak mı ? 20 Yaş üstü Hurda Araç Yasasında Son Durum

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.