Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yazar Kasa POS Nedir? Ne İşe Yarar? Zorunlu Mu?

06.03.2020
10
Yazar Kasa POS Nedir? Ne İşe Yarar? Zorunlu Mu?

Bu makalemizde sizlerle birlikte yazar kasa pos nedir, ne işe yarar ve zorunlu mu gibi sorulara elimizden geldiğince yanıt verecek ve fikir edineceğiz. Türkiye genelinde zaman içerisinde kurumsal anlamda şirket yönetmeliklerine dair konularda da değişim kendisini gösteriyor. Teknolojiye ciddi anlamda ayak uyduran bir millet olmayı başardık. Devlet, zaman içerisinde bütün organlarını internet ortamına taşıdı ve bu anlamda şirket yapılanmalarını da buna zorunlu tuttu. Yazar Kasa POS, firmalar için özellikle zaman içerisinde çok büyük bir imkan olarak adından söz ettiriyor diyebiliriz. Şimdi sizlere bu anlamda bazı bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Yazar Kasa POS Nedir?

Yazar kasa POS, yazar kasa özelliği ile POS özelliğini birleştiren ve firmalar için kart ile ödeme almanın en kolay ve pratik yolunu sunan cihazlardır.

Devlet, zaman içerisinde teknolojik gelişmelere dediğimiz gibi ciddi anlamda ayak uydurdu. Yazar Kasa POS teknolojisi, devletin belirlemiş olduğu kurallar kapsamında kendisini gösteriyor. Bu pos cihazlarının özelliklerine değineceğiz. Bu arada yazar kasa kelimesi nasıl yazılır diyenlere TDK bilgisine göre ayrı yazılır diyelim. Birçok kişi bunu araştırıyor ancak yazarkasa yazımı yanlıştır. Yazar Kasa kelimesi ayrı bir şekilde yazılır ve bununla alakalı olarak resmi bilgiler TDK resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Şimdi alternatif bilgilere geçerek bu sistemi tanıyalım.

Yazar Kasa POS Nedir?

Yazar Kasa POS Ne İşe Yarar?

Yazar kasa POS cihazları, aslında Türkiye genelinde akıllı yazar kasa modelleri olarak bilinir. Devletin zaman içerisinde getirdiği kurallar ile birlikte yazar kasa POS cihazlarının satışlarında rekor kırıldı. Nitekim bu poslar, geçmişte fiş çıkarmak için kullandığımız yazar kasaların da yerini alarak bizleri ekstra iş yükünden kurtardı demek yanlış olmaz. İçerisinde bulunan akıllı yazılım sistemi sayesinde hem büyük kolaylıklar sunuyor hem de devletin şirketleri takip etmesini çok daha kolay ve pratik bir hale getiriyor demek yanlış olmaz. Peki yazar kasa POS ne işe yarar? Özellikleri nelerdir? Bu anlamda maddeleri yakından inceleyecek olursak;

  • Yazar kasa POS cihazları, akıllı sistemlerdir ve birçok işlemi yazar kasalara nazaran dijital olarak pratik şekilde yapmanızı sağlar.
  • Yazar kasa POS’lardan alınan bütün ödemeler, devletin mali veri tabanına aktarılır.
  • Bu sistemin en büyük kolaylığı, dijital olarak çalıştığından dolayı mali gözetim devlet açısından da şirket açısından da daha büyük kolaylık anlamına gelir.
  • Yazar kasa POS ile birlikte kredi ya da banka kartı ile ödeme alırsınız.
  • Taşınabilir yazar kasa POS cihazları ile kapıya hizmetlerde yine mali denetim sorunu olmaksızın hizmet sunarsınız, ödeme alırsınız.
  • Alınan yazar kasa POS cihazlarının tamamı, devlet nezdinde kontrol edilir ve kullanım süreleri belli bir süreye kadar geçerlidir. Bununla alakalı bilgileri Maliye Bakanlığı birimlerinden çok daha sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.

Yazar Kasa POS Zorunlu Mu?

Evet, devlet çıkarmış olduğu bir genelde ile birlikte şirketler için yazar kasa POS kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Mali denetim bu sistem sayesinde çok daha pratik bir hale gelmiştir. Bununla birlikte şirketlerin vergi kaçırması gibi riskli durumlar çok daha alt seviyelere çekilmiştir. Devletin yazar kasa POS cihazlarını zorunlu hale getirdiği yasal düzenlemeler de aşağıda yer almaktadır.

Yeni Nesil ÖKC ile ilgili olarak 3100 sıra sayılı kanuna ek sırasıyla 11/04/2012 tarihli 69 seri nolu tebliğ, 06/06/2012 tarihli 70 seri nolu tebliğ, 15.06.2013 tarihli 426 sıra nolu tebliğ ve son olarak 29.06.2013 tarihli 427 sıra nolu tebliğ ile Yeni Nesil ÖKC kullanımı ile ilgili geçiş zorunlu kılınmıştır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.