Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yeni Çipli Kimlik Kartları Dağıtım için Başvuru Tarihi Belli Oldu

Yeni Çipli Kimlik Kartları Dağıtım için Başvuru Tarihi Belli Oldu

yeni kimlik kartları için başvuru ne zamanYeni Çipli Kimlik Kartları. Kullanmış olduğumuz Nüfus Cüzdanlarının, Türkiye genelindeçipli olan yeni  kimlik kartı ile değiştirileceği tarih belli oldu.  Yıllardır değiştirilmesi gündemde olan en son teknoloji ile hazırlanmış tüm kişisel bilgilerimizin bulunacağı çipli kimlik kartları. 2017 yılı Ocak ayı itibaren…. dağıtılacağı açıklandı. başvurularının ise Tüm Türkiye de 02 Ocak 2017 tarihinde başlayacağı öğrenildi.

Yeni Çipli Kimlik Kartların Dağıtımı İlk Önce hangi İllerde Yapıldı ?

Yeni Çipli Kimlik Kartları.  İlk olarak bu yılın yani 2016  mart ayında Kırıkkale ile başlayan projeye daha sonra  Artvin,Elazığ, Erzurum, Rize ve Trabzon oldu. Bu iller in ardından projeye dahil olan illerimiz ise Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova oldu. Bu sayılan illerde yeni kimlik kartı almak için başvuru imkanı sağlanmasıyla proje kapsamındaki il sayısı 11’e ulaştı.

Bu illerde ki yeni çipli kimlik kartı verme çalışmalarının  yanı sıra kasım 2016 ayından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi personeli, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık personelleri için  başvuru masaları kuruldu. Buralarda görevli personelin yeni kimlik kartı için başvurularının alınması çalışmalarına devam ediliyor.

Şimdiye Kadar  Kaç tane Yeni Çipli Kimlik Kartı Dağıtıldı?

Yeni Çipli Kimlik Kartları.  Bugün Açıklanan bilgilere göre Türkiye genelinde pilot iller ve TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıkta alınan başvuru sayısının 150 bin kadar olduğu açıklandı. Bu başvuru yapan 150  bin kişiye yeni çipli kimlik kartı  teslim edildiği bilgisi verildi.  .

YENİ KİMLİK KARTLARI İÇİN BAŞVURU SIRASINDA İSTENEN BELGELERYeni Çipli Kimlik Kartları için Nereye Nasıl Başvuracağız?

Yeni çipli kimlik kartlarını  almak için 15 yaşını geçmiş  büyüklerin yurt içinde herhangi birilçe nüfus müdürlüğüne, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise dış temsilciliklerimize şahsi olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruyu   en yakın ilçe  müdürlüğüne olabileceği gibi,  başka bir ilçe nüfus müdürlüğüne de müracaat edilebilecektir.  Bağlı bulunduğu veya ikamet ettiği nüfus müdürlüğüne başvuru yapılacak diye bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Başvuru için, yoğunluk düşünülerek gitmeden önce, gideceğimiz  ilçe nüfus müdürlüğünden randevu alarak gidebiliriz. Randevu zorunlu olmayıp doğrudan da başvuru yapabiliriz.

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet  biyometrik özelliğe sahip  fotoğraf ve kimlik kanıtı için  nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, ehliyet, personel kimlik kartı, avukatlar için avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik kartı yerine geçecek fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. 15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.

Başvuru Ardından Hangi İşlemler Yapılacak ?

Yeni Çipli Kimlik Kartları  Başvuru esnasında ilk olarak kimlik bilgileri  kontrolü yapılacak.  Gereken alanlarda güncelleme işlemleri yapılacak. Biyometrik  fotoğrafınızı yeni kimlik kartına konması için  tarama işlemi yapılacak. Biyometrik verileri alınacak  (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonunda kişilere şifre  zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik bilgileri doğrulama işlemlerinde kullanılacak. Verilecek şifre zarfında bulunan şifre,  kimlik kartı PTT kargo ile tarafınıza  teslim edilinceye kadar aktif olmayacak.Şifrelerinizi ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan Nüfusmatiklerden değiştirebileceksiniz.

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanacak. Hazırlanan kimlik kartı  başvuru sırasında belirtilen adrese  PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

Yeni Çipli Kimlik Kartları İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR

Yeni Çipli Kimlik Kartının Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ,  değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL ödenecek.

 

 

 

VERGİSEL KONULARLA İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

Kreş Ve Gündüz Bakımevi Açacaklara Vergi Muafiyeti İle ilgili yazımız için Tıklayınız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. fatih dedi ki:

    Merhaba,yeni çipli kimlik kartları dağıtım son tarihi nedir acaba teşekkürler…

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

      belirli bir tarih yoktur tahmini olarak yetkililer 2023 sonunu bulacağını söylemektedir.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.