Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yeni İmar Affı Geliyor

Yeni İmar Affı Geliyor

24 Kasım da meclise sunulan Damga Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile Yeni İmar Affı  geliyor.

Yasa,2017 Yeni İmar Affı Yeni İmar Affı ile İlgili Ne Getiriyor?

Bu yapılacak yeni düzenlemeyle Yeni İmar Affı geliyor. 4706 Sayılı Kanun ile 31/12/2000 Tarihinden önce üzerinde yapılanma olan hazineye ait taşınmazların. Bedelsiz olarak ilgili belediyelere devredilmesi ve belediyeler tarafından da öncelikle üzerine ev, işyeri gibi yapı yapan vatandaşlara rayiç bedel üzerinden ihalesiz. Ve uygun ödeme koşulları ile satılarak bu vatandaşların mağduriyetlerin giderilmişti. Bu mağduriyetler giderilirken yasanın kapsadığı dönem ile yasanın resmi gazetede yayınlandığı tarih olan 19/07/2003 tarihine kadar hazine arazisi üzerine ev dükkan iş yeri yapanlar mağdur olmuştu.

Yeni İmar Affı Hangi Tarihleri Kapsıyor ?

Yapılacak yeni düzenleme. İle 31/12/2000 tarihi ile 4706 sayılı yasanın resmi gazetede yayınlandığı tarih olan 19/07/2003 tarihleri arasında  hazine arazisi üzerine ev yapanlar  iş yeri yapanları kapsıyor.

Yeni İmar Affı ile İlgili Yapılan Düzenlemenin Gerekçesi Ne ?

Meclise hükümet tarafından sunulan yasa tasarısının 14. maddesinde yeni imar affı ile ilgili düzenlemenin gerekçesi olarak. Yasanın yürürlük tarihi ile kapsama tarihi arasında farklılık olması sebebiyle bu konuyla ilgili mağduriyetleri giderme gerekçesi ile yasa düzenleme yapıldığını belirtmiştir.

Meclise Sunulan Gerekçe

Hazine üzerinde ev

 

 

Yeni İmar affı ile İlgili Düzenlemenin Kapsamı içinde Olanlar Ne Yapmalı ?

31/12/2000 Tarihi ile 19/07/2003 tarihleri arasında hazineye ait araziye ev veya işyeri yapanlar bu yerlerin tapusunu almak için. Yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra hazine arazisinin bulunduğu belediyeye başvuru yapacaklardır.

Konuyla ilgili BAŞVURU DİLEKÇESİ yasa resmi gazetede yayınlanır yayınlanmaz sitemizde YAYINLANACAKTIR.

Konuyla İlgili Yasa Tasarısını TBMM’nin sitesinde görmek için TIKLAYINIZ

4706 Sayılı Kanuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

Tüm Vergi Kanunları ile İlgili sorularınız için  SORU SOR


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.