Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Yeni Kurulan Şirketler Hangi Vergilerden Sorumludur?

Yeni Kurulan Şirketler Hangi Vergilerden Sorumludur?

Bugün ki makalemizde yeni kurulan şirketler hangi vergilerden sorumludur konusu üzerinde duracak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Vergi mükellefiyeti, bildiğiniz üzere ülkemizde son derece önemli ve devletin peşinde olduğu unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Yeni kurulan bir şirket için özellikle vergi mükellefiyetine ilişkin bilgiler edinmek de bir o kadar önemlidir. Şimdi yeni kurulan bir şirket için bu anlamda detaylar üzerinde duracak ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Merak ettiklerinizi sitemiz içerisinde yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz.

Yeni Şirket Nasıl Kurulur?

Yeni bir şirket kurmak için öncelikli olarak yapılması gerekenler arasında plan ve proje söz konusudur. Öncelikli olarak ismi belirlersiniz. Sonrasında bu şirketin bireysel, limited ve anonim olmak üzere hangi standartta kurulacağına karar verirsiniz. Yeni şirketlerin ilk bilgilerinin belirlenmesinin hemen ardından ise vergi daireleri ve işletmenin genel kayıt işlemlerine geniş sağlanır.

Bildiğiniz üzere öncelikli olarak Ticaret Odası kaydı yaptırmanız gerekir. Akabinde ise vergi levhanızı almak öncelikli işlemlerden birisi olacaktır. Akabinde ise işletmeniz hizmet vermeye hazır olacaktır ve bu dakikadan itibaren en önemli unsur hangi vergi usulleri kapsamında mükellef olacağınızdır. Yeni şirketlerde özellikle dikkate edilmesi gereken konu vergi konusudur. Bir şirket kurdu iseniz tabi ki bir muhasebe biriminiz olacaktır. Bunu şirket içerisinde kurmasanız bile bir mali müşavirlik bürosu ile anlaşmanız gerekebilir.

Yeni Kurulan Şirketler Hangi Vergilerden Sorumludur?

Yeni kurulan şirketlerin tabi ki köklü şirketler gibi mükellefiyetleri söz konusu değildir. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde vergi usulleri kanunu ciddi manada değişiklik gösterdi. Bildiğiniz üzere vergi mükellefiyeti de şirketler için olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Genel itibari ile bu şirketlerin mükellefiyetlerine dair bilgiler aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor.

Damga Vergisi

Damga vergisi, tüm değerli ve resmi kayıtlardan alınan vergi türlerinden birisidir. Yeni de kurulmuş ise evrak işlerinin eksiksiz bir şekilde tutulması ve müşavirlik organizasyonlarının yapılması gerekir. Damga vergisi, şirketler için olmazsa olmazlardan birisidir ve öncelikli olarak yeni de kurulmuş olsanız bu mükellefiyet sizler için bir şart olarak da kendisini gösterecektir.

Muhtasar Beyanname

Beyanname, devletin tüm işletmeler için zorunlu tuttuğu unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Muhtasar beyanname nedir? Yeni de olsa eski de olsa bireysel ya da kurumsal tüm işletmelerin vergi kesintilerini devlete beyan ettiği unsurlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Tutulması zorunlu olan bu kayıtları günümüzde muhasebeciler E-Beyanname sistemi sayesinde tamamen online ortamdan sizlere sunuyor.

Katma Değer Vergisi (KDV)

Sunduğunuz hizmetler bazında devlete en büyük sorumluluklarınızdan birisi de KDV olarak kendisini gösterir. Şahıs işletmeleri ve şirketler her ay KDV beyannamesi vermekle yükümlüdürler. KDV bir tüketim vergisidir ve işlem üzerinden hesaplanarak fatura üzerinde gösterilir. İşlemin türüne göre KDV %1,%8 ya da %18 oranında olabilir. Mal ve hizmet alışları ve satışları KDV’nin konusuna girer.

Yıllık Gelir Vergisi

Her şirket, elde ettiği gelirleri belgelemek ve bunun vergisini de devlete sunmak zorundadır. Gelir vergisi dilimleri bu neden dolayısı ile tüm şirketler için en çok önem arz eden unsurlardan birisidir.

Geçici vergi beyannamesi de yine önceliklerinizden birisi olarak dikkat çeker. Dolayısı ile yeni işletmeler için bu unsurlar en çok dikkat edilmesi gereken seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile yeni bir şirket kurduysanız bu maddeleri iyi bir şekilde takip etmek ve vergi mükellefiytlerinizi eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.