Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

07.01.2017
17
Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son günlerde esnafları yeni bir telaş sarmış durumda.Yazar kasası olanlar ve yenisiyle değiştirecek olanlar süreler konusunda net bir bilgiye sahip değildirler.Devamlı yenilen yeni nesil ödeme kaydedici cihaz süreleri bir çok esnafın kafasını karıştırdı.En son değişen süreyle birlikte de taşlar nihayet yerine oturdu.Peki güncel süreler neler?Kimler  ödeme kaydedici cihaz almak zorunda?bunların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz(öKC) Nedir?

Yeni nesil ÖKC’ler; teknolojik gelişmeler çerçevesinde teknik özellikleri yeniden belirlenen Ödeme Kaydedici Cihazları ifade etmektedir.  Yeni nesil cihazlar internet yoluyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na güvenli şekilde veri aktarabilen ve iletişim kurabilen bilgisayar tabanlı cihazlardır

Kaç Çeşit ÖKC vardır?

ÖKC’ler iki çeşittir.

1)Bünyesinde banka POS’u barındıran EFT-POS Özellikli Yeni Nesil ÖKC’ler

2) Bünyesinde banka POS’u barındırmayan ,haricen POS cihazı bağlanabilen Basit / Bilgisayar Bağlantılı Yeni Nesil ÖKC’ler

Yeni Nesil ÖKC Nerden Alınır?

Yeni Nesil ÖKC’ler kimlik ibraz edilmek suretiyle, yetkili ÖKC firmalarının satış bayilerinden alınır. Bayiler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın  www.gib.gov.tr internet adresinden alıcının mükellefiyet sorgulamasını yaptıktan sonra, sorgulama çıktısını müşteriye imzalatarak satış işlemini gerçekleştirir. Vergi mükellefiyeti bulunmayanların yani vergi dairesine kaydı bulunmayanlar Ödeme Kaydedici Cihaz alamazlar.

Kimler Yeni ÖKC Kullanmak Zorundadır,Kimler Değildir?

Eski nesil ÖKC kullanan veya kullanması gereken mükellefler aynı zamanda Yeni Nesil ÖKC kullanma mecburiyeti kapsamındadır. 3100 sayılı Kanun mevzuatına göre; birinci ve ikinci sınıf tüccarların fatura verilme zorunluluğu bulunmayan perakende mal ve hizmet satıșlarında ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti bulunmaktadır.

Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar dışındaki mükellefler (Basit Usulde Vergilendirilen Ticari Kazanç Sahipleri, Serbest Meslek Erbabları, Zirai Kazanç Sahipleri, Menkul ve Gayrimenkul Sermaye İradi Sahipleri, Diğer Kazanç ve İrat Sahipleri, Ücret geliri elde edenler), perakende mal ve hizmet satışı bulunmayan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar (Örneğin: toptancılar) ile Bakanlıkça mecburiyet dışı bırakılanların Yeni Nesil ÖKC kullanma zorunlulukları yoktur.

Yeni Nesil ÖKC Kullanımı Ne Zaman Başlayacak?

2014 ve öncesinde faaliyette bulunan mükelleflerin; 2014 yılı cirolarının durumuna göre aşağıda belirtilen tarihler itibariyle Yeni Nesil ÖKC kullanma mecburiyetleri başlayacaktır.

2014 cirosu 1 milyonu aşan mükelleflerin ,1 Nisan 2016 tarihinde geçmeleri gerekirdi.

-2014 cirosu 1 milyon TL’den 500 bin TL’ye kadar olan mükelleflerin, 1 Temmuz 2016 tarihinde geçmeleri gerekirdi.

-2014 cirosu 500 bin TL ile 150 bin TL arasında olan mükelleflerin, 1 ekim 2016 tarihinde geçmeleri gerekirdi.

-2014 cirosu 150 bin TL’den az olan mükellefler ile bilgisayar bağlantılı ökc kullanmakta olan mükelleflerin 1 ocak 2018 tarihine kadar geçmeleri gerekmektedir.

1.1.2016 tarihinden sonra yeni işe başlayan mükelleflerin Yeni Nesil ÖKC kullanma mecburiyetleri işe başlama tarihinden itibaren 30 gündür.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.