Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yeni Torba Yasada Vergi Affı Var Mı?Vergi Affından Kimler Yararlanacak?

Yeni Torba Yasada Vergi Affı Var Mı?Vergi Affından Kimler Yararlanacak?

Yeni Torba Yasada Vergi Affı Var Mı? “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ” bu günlerde Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeye devam ediyor.Bu tasarıda bir çok konu ele alınıyor.Hemen  hemen her kesim için bir tasarı bulunuyor desek yeridir. Özellikle vergi konularında bir çok konu komisyonda kabul edildi.Bu maddeler içinde bazı kesimleri ilgilendiren konulardan birisi de vergi affı.Peki bu tasarıda vergi affıyla ilgili madde bulunuyor mu? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Torba Tasarıda Hangi Maddeler Bulunuyor?

Yeni Torba Yasada Vergi Affı Var Mı? Yukarıda da dediğimiz gibi torba yasa tasarı bu günlerde komisyonlarda görüşülmeye devam ediliyor.Peki torba yasa tasarısında hangi maddeler yer alıyor.Öne çıkan maddeleri aşağıda bulabilirsiniz:

– Sadece işleyip tekrar ihraç etmek üzere tütün işleme fabrikalarına tütün ithalat izni verilecek.

– Arazi toplulaştırmasına ilişkin yapılan işlemler üzerindeki vergiler kaldırılacak.

– Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı son anda yapına değişiklikle 90 bin TL’nin altına olan araçlarla sınırlandırılıyor.

– İnternet ortamında yürütülen ticari faaliyetlere ilişkin bu işleri yürütenler tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmektedir.

– Tasarı ile maden arama ruhsatı alan ancak arama döneminde gerekli çalışmaları yapmayan ruhsat sahiplerinin arama ruhsatlarının iptaline yönelik düzenleme yapılacak.

– Tasarı ile finansal kiralama ve finansman şirketlerine özel karşılık ayırma ve bu karşılık tutarı kadar vergi matrahından indirme imkanı getiriliyor.

– Finansal kiralama ve finansman şirketlerine bankalar gibi takip sonucu elde ettikleri taşınmazların satışı kapsamında oluşan kazanca vergi istisnası getiriliyor.

– PPP projelerinde yurtdışından kaynak teminini kolaylaştırmak için özel amaçlarla kurulan şirketlerin getireceği finansman için düzenlenecek sözleşmelerden damga vergisi ve harç alınmaması öngörülüyor.

– Tasarı ile gümrük vergisinden muaf olan ürünler için muafiyetler kaldırılmakta, bunun yerine vergi had ve nispetleri sıfır olarak belirlenmekte.  Böylece dış ticaret politikasının gerekleri çerçevesinde Bakanlar Kurulu’na bu ürünler için de vergi getirme imkanı sağlanıyor.

– Tasarıyla şirketlerin FX borçlanmalarını takip etmek ve riskleri belirleyip ona göre para politikası tedbirleri almak amacıyla TCMB’ye bilgi toplama yetkisi veriliyor.

– Yurt dışında yatırım yapma amacıyla kurulan fonlara, ülkemizde yapacakları yatırımlar kapsamında Hazine Müsteşarlığı bütçesinden kaynak aktarılabilmesine imkan sağlanıyor.

– Hazine tarafından girişim sermayesi fonlarına ve katılım bankalarının oluşturdukları fonlara kaynak sağlanabilmesi amacıyla yasal düzenleme yapılıyor.

– Transfer fiyatlandırması ile ilgili yöntem belirleme anlaşmalarında (peşin fiyatlandırma anlaşmaları) alınmakta olan 57 bin TL harç kaldırılıyor.

– Elektronik ortamda yurt dışından Türkiye’deki nihai tüketicilere hizmet sunanlara KDV bakımından Türkiye’de vergi mükellefi olma zorunluluğu getirilmekte.

Peki Tasarıda Vergi Affı yer Alıyor Mu?

Yeni Torba Yasada Vergi Affı Var Mı? Tasarıda gördüğünüz gibi bir çok madde yer alıyor.Bu maddeler arasında vergi affıyla ilgili bir madde şu an itibariyle bulunmuyor.Daha önceki torba yasalarda 2016 ve 2017 yıllarında vergi affı yer almıştı.2016 yılında 6736 sayılı kanun ve 2017 yılında 7020 sayılı kanunla vergi affı yer aldı.Son vergi affından sonra Maliye Bakanı Naci AĞBAL, bundan sonra vergi affının olmayacağını söyledi.Ama yine de bu tasarıda vergi affının olabileceğini düşünen mükellefler, son umut geçici maddeleri beklemekteler.

Torba Yasa Tasarısının İçeriği Değişti Değişiklikler Neler ?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.