Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Süresi 31 Mart 2017 Tarihine Kadar Uzatıldı

22.03.2017
25
Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Süresi 31 Mart 2017 Tarihine Kadar Uzatıldı

Gelir İdaresi Başkanlığından bugün  yapılan açıklamayla Yıllık Gelir Vergisi Beyanname verme süresi uzatıldı. Normalde 27 Mart 2017 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2016 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilme süreleri uzatıldı.      Duyuruya göre,   beyanname verme süresi 31 Mart 2017 Cuma günü mesai saati bitimine kadar uzatıldı.

İşte Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Yapılan Açıklama

 

         BASIN DUYURUSU

 

2016 Yılına ilişkin Gelir Vergisi beyanname verme süresi 31 Mart 2017 tarihine kadar uzatılmıştır.
Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri 31 Mart 2017 Cuma Günü Mesai Saati Bitimine Kadar Verilecektir.

  • Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri 2016 yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini   31 Mart 2017 tarihi gün sonuna kadar elektronik ortamda göndereceklerdir.
  • Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler yıllık gelir vergisi beyannamelerini   31 Mart 2017 tarihi gün sonuna kadar Hazır Beyan Sistemi üzerinden kolayca gönderebilirler.       Hazır Beyan Sistemine Başkanlığımız internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden ulaşılabilir.

Ödeme İşlemleri

Hesaplanan Gelir Vergisinin 2017 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir.

Mükellefler vergilerini,

  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile,
  • Anlaşmalı bankalardan,
  • Tüm vergi dairelerinden

ödeyebileceklerdir.

Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin Başkanlığımız internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/ kredi kartları ile ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya www.gib.gov.tr ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilgilendirme Çalışmaları

Mükellefler 2016 yılında elde ettikleri kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerini verirken Başkanlığımızca kazanç türü itibariyle hazırlanan rehber ve broşürlerden faydalanabilirler.    Rehber ve broşürlere, elektronik ortamda.    Başkanlığımız internet sayfasında yer alan “Yardım & Kaynaklar” bölümünden ve GİB Mobil uygulamasından ya da vergi dairelerinden ulaşılabilir.

Diğer taraftan, geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükelleflerin.    Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla beyannamelerini vermelerini sağlamak ve gerekli bilgilendirmeleri yapmak üzere vergi daireleri ile alış veriş merkezlerinde beyanname verme/bilgilendirme stantları kurulmuştur.   Stantların adres bilgileri Vergi İletişim Merkezinden (444 0 189) arayarak öğrenilebilir.

Yaşlı ve Engelli Mükelleflere Yardım Hizmeti

Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükellefler Vergi İletişim Merkezini (444 0 189) arayarak randevu talep etmeleri halinde .  adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır.

Vergi İletişim Merkezi (444 0 189)

Hazır Beyan Sistemi ve vergi ile ilgili hususlar hakkında bilgi alabilmek için Vergi İletişim Merkezi (VİMER – 444 0 189) aranabilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.