Yıpranma Payı Kimlere Verilecek?Ne Zaman Başlayacak?

Yıpranma Payı Kimlere Verilecek?Ne Zaman Başlayacak?

Yıpranma Payı Kimlere Verilecek? Kamuda çalışan kişilerin yıllardır talep ettiği yıpranma payı ile ilgili somut adımlar atılmaya başlandı. Daha önceki günlerde de sıkça dile getirilen ancak net bir ifade kullanılmayan yıpranma payı ile ilgili açıklamalar art arda gelmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU ilk olarak bu konuyu dile getirmişti. Daha sonra Tıp Bayramında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, yıpranma payının olacağını daha belirgin hale getirdi.  Son olarak da , yine MÜEZZİNOĞLU detayları paylaştı.Peki yıpranma payından kimler yararlanacak? Uygulama ne zaman başlayacak? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Özel Sektörde Uygulanan Fiili Hizmet Zammı Kamuda Yıpranma Payı Olarak Uygulanacak

Yıpranma Payı Kimlere Verilecek? Mevcut durumda ,özel sektörde tehlikeli işlerde çalışanlar için fiili hizmet zammı uygulanıyor. Buna göre çalışanlar mesleklerine göre yılda 90 güne kadar daha fazla prim kazanıyor. Bu fazladan ödenen primden dolayı 20 yıl çalışan bir sigortalı 25 yıl çalışmış gibi oluyor ve emeklilik hesabı buna göre yapılıyor. Fiili hizmet zammı süresince çalışanın işe giriş tarihi geri çekiliyor. Bu da hem prim hem de yaş avantajı sağlıyor. Özel sektörde bu şekilde uygulan fiili hizmet zammı, kamuda da buna benzer şekilde uygulanacak.Bu konuda en yetkili isimlerden açıklamalar geldi ve yıpranma payın uygulanacağı kesinleşmiş oldu.

Yıpranma Payı Kimler İçin Uygulanacak?

Yıpranma Payı Kimlere Verilecek? Yıpranma payı ile ilgili olarak hangi kamu görevlisinin yararlanacağı konusunda kesinlik yok.Ancak başta sağlık çalışanlarının olacağı kesin.Bu kesinliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN da Tıp Bayramındaki konuşmasında teyit etmiş oldu. Sağlık çalışanlarının haricinde öğretmenler de yıpranma payı konusundaki taleplerini iletmiş durumda.Bu konuyla ilgili konuşan MÜEZZİNOĞLU da hangi çalışanların yararlanacağı konusunda şu ifadelere yer verdi: “Kurum bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından kamu görevlilerinden kimlerin hangi şartlarda ve süreyle fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacağı hususu yeniden değerlendirilmektedir” dedi.

16 Nisandan Sonra Düzenleme Yapılacak?

Yıpranma Payı Kimlere Verilecek? Yıpranma payının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda net bir tarih bulunmuyor.Ancak ,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, referandumdan sonra bu konuya ağırlık verileceğini söyledi.ERDOĞAN konuşmasında şu sözlere yer verdi: “5 yıla 1 yıl yıpranma payı olarak, bir sözüm vardı. İnşallah 16 Nisan’dan hemen sonra biz bu düzenlemeyi yapmak suretiyle yıpranma konusunu süratle çözeceğiz. Konuyu bizzat takip edeceğim.”

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)