Vergi ve Güncel Haber Portalı

YouTube Vergi Mükellefi Nasıl Olunur?

YouTube Vergi Mükellefi Nasıl Olunur?

Bu makalemizde sizlerle birlikte YouTube vergi mükellefi nasıl olunur sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermek istiyoruz. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde çok ciddi gelişmeler yaşandı. Teknoloji konusunda hızlı ilerleyen bir ülkeyiz ve dünyanın büyük teknoloji markaları da ülkemizde ciddi anlamda ilerleme kaydediyor demek yanlış olmaz sanırım. YouTube, Google şirketinin sahip olduğu ve zaman içerisinde ciddi bir reklam mecrası haline geldi. YouTuber kavramı bu şekilde ortaya çıktı ve YouTube yayıncısı olarak insanlar ciddi anlamda sağlam gelirler elde etmeye başladılar.

Devlet, zaman içerisinde Google yayıncı gelirlerine de inceleme getirdi. Gelir vergisi sınırlarının üzerinde gelir elde edenler için de ister istemez bir vergi mükellefi olma zorunluluğu getirildi. Birçok kişi bu anlamda net şekilde bilgi sahibi değildir. Bu neden dolayısı ile sizlere elimizden geldiğince kapsamlı bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

YouTube Vergi Oranları

YouTube Vergi Mükellefiyeti Nedir?

YouTube vergi mükellefiyeti, YouTube sisteminden ciddi anlamda gelir elde edenlerin devlete vergi ödemek ile yükümlü olduklarına dair bir tabirdir.

Bildiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre ne olursa olsun ciddi anlamda gelir elde edenlerin şahıs şirketi dahi olsa devlete resmi olarak vergi ödemesi gerekir. Google şirketi, ülkemizde şubeleştikten sonra her türlü reklamveren ya da reklam yayıncısından gelirine göre vergi kesiliyor. YouTube, zaman içerisinde reklamverenler için de yayıncılar için de mükemmel bir kazanç kapısı oldu. Hal böyle olunca da gelir oranları ciddi şekilde yükselme eğilimi gösterdi demek de yanlış olmaz sanırım.

YouTube vergi mükellefi olmak, özellikle yıllık bazda 25,000 TL gelir sınırını aşanlar için son derece önemli bir unsur. Kendi isteğiniz ile vergi mükellefi olmaz iseniz şayet çok ciddi sıkıntılar da meydana gelebilir. Bu anlamda genelde YouTube yayıncıları şahıs şirketi kurarak hareket etme yoluna giderler.

YouTube Vergileri

YouTube Vergi Mükellefi Nasıl Olunur?

YouTube vergi mükellefi olmak için devletin sizi bulmasını beklemek ciddi anlamda sıkıntı sebebidir. Maliye Bakanlığı, tüm vatandaşların banka hesaplarını ve ticari sicillerini ciddi anlamda kontrol altında tutar. Ciddi gelir durumları söz konusu olduğu zaman ise bunu yasa dışı, vergi kaçakçılığı olarak yorumlar ve banka hesaplarınıza bloke koyabilir. Sonrasında bu bloke durumunu kaldırmak için ayrıca işlemler yürütmeniz gerekir.

Bu neden dolayısı ile devlet sizi kendi yöntemleri ile bulmadan bir senelik dilim içerisinde resmi geliriniz 25.000 TL üzerine çıktı ise vergi mükellefi olmak zorundasınız. Devlet, daha önce YouTube ve Google reklamlarından kazananları vergi sorumlusu yapmıyordu. 2020 yılı itibari ile çok ciddi gelişmeler de beraberinde geliyor. Peki YouTube vergi mükellefi nasıl olunur?

  • Öncelikle YouTube üzerinden elde ettiğiniz gelirlerin banka dekontlarının çıktılarını alıyorsunuz.
  • Aldığınız bu çıktıları ve YouTube kanal gelir verilerinizi belgeleyin ve sonrasında en yakınınızdaki Vergi İdaresi Müdürlükleri’ne başvurun.
  • Gelir idaresi, sizin gelirlerinizi resmi ve yasal şartlara göre inceler ve sizin vergi zorunluluk durumunuzu kontrol altında tutar.
  • Eğer ki vergi zorunluluğunuz ortaya çıktı ise bu noktada devlet size vergi levhası çıkarma zorunluluğu getirir.
  • YouTuberlar, genellikle ya bir YouTube yayıncı ajansı bünyesine dahil olur ya da şahıs şirketi kurarak bu sorundan tamamen kurtulabilir.

Gelirlerinizi devlete ne olursa olsun beyan etmek zorundasınız. Bu gelirlere dair herhangi bir şekilde devlet sizi tespit ederse bu noktada ciddi şekilde sıkıntı yaşarsınız. Tabi ki vergi mükellefi olmak ve bunu öncesinden devlete bildirmek de yine sizlerin yasal yükümlülükleri içerisinde kendisini gösterir. Dolayısı ile buna yönelik olarak hareket etmek en mantıklısı olacaktır.

YouTube Gelir Vergisi Oranları

Devlet, YouTube gelirleri için vergi oranlarında herhangi bir ek yasa koymadı. Bu neden dolayısı ile Türkiye Cumhuriyeti içerisinde gelir vergisi dilimlerine tabiisiniz. 2020 yılı gelir vergisi dilimleri ile alakalı olarak sitemiz içerisinde bir bilgilendirme makalesini sizler için elimizden geldiğince yayınladık. Bu makalemizden bilgi alma şansına da sahip olacaksınız.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.